اذعان وزیر بهداشت به هدر رفتن منابع در حوزه درمان

۱۳۹۲/۰۴/۰۸ - ۱۶:۱۰ - کد خبر: 76900
اذعان وزیر بهداشت به هدر رفتن منابع در حوزه درمان
سلامت نیوز : بعد از کش و قوس‌های فراوان بالاخره قرار است طرح پزشک خانواده در شهر تهران اجرایی شود تا در آخرین روزهای دولت دهم، بتوان اثراتی را از طرح پر سر و صدای بهداشتی دولت دید.وزیر بهداشت ایران می‌گوید که با اجرای کامل این طرح، تحولی شگرف در نظام درمانی کشور ایجادمی‌شود اما نکته مهم و قابل تامل در اجرای این طرح، هزینه‌های مالی آن و به طور کلی نظام مالی سلامت ایران است که به گفته  محمد حسن طریقت منفرد، این نظام «سوراخ» است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از قانون ؛ وی در خصوص میزان هدررفت منابع سلامت تاکید می‌کند: سال 90 حدود 40 هزار میلیارد تومان پول در بخش بهداشت و درمان هزینه شد که 15 هزار میلیارد تومان آن سهم دولت و بیمه‌ها و 25 هزار میلیارد تومان آن سهم مردم بود در حالی که این رقم بزرگ با محاسبات میزان ارائه خدمات جور در نمی‌آید. از هر هزار نفر سالانه 90 نفر بستری می‌شوند یعنی سالانه 6.5 میلیون نفر در کشور بستری می‌شوند و با توجه به اینکه متوسط هزینه بستری هر نفر یک میلیون تومان است، 6500 میلیارد تومان برای خدمات بستری در سال لازم است. برای خدمات سرپایی نیز سالانه طبق محاسبات وزارت بهداشت به حدود 7 هزار میلیارد تومان نیاز است بنابراین باید حدود 14 هزار تومان خدمات سلامت به مردم ارائه شود حتی اگر 30 درصد هزینه‌های حاشیه ای را هم به آن اضافه کنیم باز هم با 40 هزار میلیارد تومان خیلی فاصله دارد.

معلوم است که سیستم مالی سلامت سوراخ است و یک جایی منابع هدر می‌رود. وزیر بهداشت با بیان اینکه با اجرای کامل برنامه پزشک خانواده می‌توان این مشکل را حل کرد، اظهار می‌دارد: بیمه‌ها نیز مشکلات زیادی دارند، هیج وقت به خاطر نداریم بیمه‌ها در آخر یک ماه یا یک سال توانسته باشند، بدهی خود را با مراکز درمانی تسویه کنند و پرداخت به موقع داشته باشند، در حالی که طبق قانون باید 60 درصد هزینه‌ها را ظرف دو هفته و بقیه را ظرف دو ماه تسویه حساب کنند. بیمه‌ها بر اساس توان مالی خود پرداخت می‌کنند و عمدی در تأخیر در پرداخت‌ها ندارند. با این حال مشکل اجرا نشدن برنامه پزشک خانواده تاکنون فقط پول نیست ولی نمی‌گویم پول نمی‌خواهیم و بدون پول این برنامه را اجرا می‌کنیم.

   نیاز به 8 هزار پزشک در تهران
با اجرای طرح پزشک خانواده در تهران با احتساب حداکثر 2 هزار نفر جمعیت برای هر پزشک، به‌حدود 8 هزار پزشک خانواده نیاز داریم در حالی که بیش از 24 هزار پزشک عمومی‌در تهران هستند بنابراین از نظر پزشک مشکل نداریم.وزیر بهداشت با بیان این مطلب اظهار می‌دارد: از همین امروز سایت ir . 1590 باز است و با فراخوانی که برای جذب پزشکان خانواده اعلام می‌شود، پزشکان می‌توانند ثبت نام کنند و در مرحله بعد از آنها برای ارائه مدارک و مشخص کردن محل فعالیت‌شان دعوت می‌شود.از روز شنبه بعد از ثبت‌نام پزشکان، مردم نیز با اطلاع رسانی از طریق سایت پزشک خانواده و رسانه‌ها از مراکز ارائه‌دهنده خدمات پزشک خانواده در بخش دولتی و غیر دولتی مطلع می‌شوند و می‌توانند برای انتخاب پزشک خانواده خود و ویزیت پایه مراجعه کنند.

نحوه پرداخت حقوق پزشکان در این برنامه خارج از بیمه‌هاست و از طریق ستاد اجرایی برنامه پزشک خانواده متشکل از نماینده وزارت بهداشت، نماینده بیمه‌ها، نماینده استانداری و نماینده فرمانداری با تأمین اعتبار از طریق معاونت نظارت و برنامه ریزی ریاست جمهوری اجرا می‌شود و هدف از این تغییر نحوه پرداخت این است که این پول صرف جبران بدهی بیمه‌ها به وزارت بهداشت نشود و اجرای کار تسریع شود. طریقت منفرد، تاکید می‌کند: سرانه هر نفر حدود 12 هزار تومان است و چون این سرانه برای روستاییان کمتر بوده است موجب مهاجرت پزشکان خانواده از روستاها به شهرها شده است. تا قبل از عید به علت کمبود منابع اجرای برنامه پزشک خانواده حدود دو درصد پوشش ارائه خدمات ویزیت پایه برای مردم انجام شده بود اما اکنون این میزان به حدود 9 درصد مردم در دو استان فارس و مازندران افزایش یافته است.

   تغییر نظام پرداخت پزشک خانواده
وزیر بهداشت اظهار می‌دارد: نظام پرداخت پزشک خانواده در تهران نسبت به گذشته تغییراتی می‌کند. اولین تغییر این است که به محض ویزیت پایه هر نفر، هزینه خدمت پزشک خانواده به ازای هر ویزیت 3 هزار تومان ظرف 24 ساعت به حساب وی پرداخت می‌شود. دوم اینکه نظام پرداخت مبتنی بر عملکرد است و نگرانی و مشکلی که در گذشته وجود داشت و ممکن بود، پزشکی بدون اینکه خدمت ارائه کند، پول بگیرد بر طرف می‌شود.به گفته وی، در صورتی که یک پزشک هزار نفر را در ماه ویزیت کند، حقوقی معادل 3 میلیون تومان دریافت می‌کند و اگر این میزان به 2 هزار و 500 نفر برسد، درآمد خالص او بالای 7 میلیون تومان خواهد بود که البته ممکن است هزینه‌هایی هم داشته باشد که از این درآمد خالص  کسر می‌شود.

اگر پزشکانی باشند که درآمدشان کمتر از این میزان باشد حتماً از ورود به این برنامه استقبال می‌کنند، ضمن اینکه اگر هزینه‌های یک پزشک بیش از این میزان باشد و مثلاً تعداد بیماران صعب العلاج، کودکان، سالمندان یا زنان باردار پزشک زیاد باشد مکانیزم‌های جبرانی از طریق بیمه‌ها وجود دارد.وزیر بهداشت در پاسخ به این پرسش که با این نگاه پزشک خانواده فقط ویزیت می‌کند و سلامت نگر نیست می‌افزاید: پزشک خانواده سلامت نگر است و در آینده در شکل ایده آل برنامه پزشک خانواده می‌توان خدمات مراقبت‌های اولیه و خدمات فعال بهداشتی را هم به خدمات پزشک خانواده اضافه کرد تا پزشک با مراجعه به مردم وضعیت سلامت آنها را پیگیری کند. مثلاً اگر کسی فشار خون داشت و مراجعه نکرد، پزشک خانواده با مراجعه به منزل وی از سلامت او مراقبت کند.: مسئله اساسی در نظام سلامت کمبود اعتبارات است. سال‌هاست که ورودی و خروجی منابع در نظام سلامت متناسب نیست و تا زمانی که این مشکلات حل نشود، نمی‌توانیم خدمات مناسبی به مردم ارائه کنیم.

   سرخوردگی ایجاد نمی‌شود
وزیر بهداشت که با توجه به تغییر دولت نگران این نیستند که اختلال در اجرای این برنامه در این زمان باز هم موجب سرخوردگی و دلزدگی مردم و پزشکان شود تاکید می‌کند: سرخوردگی ایجاد نمی‌کند. اجرای این برنامه ابتدا نمی‌تواند اجباری و دستوری باشد، باید تا حدی پیش برویم که اکثریت مردم تحت پوشش این طرح قرار بگیرند و از مزایای آن بهره مند شوند. بعد می‌توانیم اجرای آن را اجباری کنیم و از مراجعه مستقیم مردم به پزشک متخصص جلوگیری کنیم و نظام ارجاع را مستقر کنیم. نحوه پرداخت به پزشک خانواده در تهران نیز با توجه به بدهی 1500 میلیارد تومانی بیمه‌ها برای اینکه این اعتبار 2 هزار میلیارد تومانی پزشک خانواده با آن قاطی نشود و در این بدهی‌ها گم نشود به صورت جداگانه و خارج از بیمه‌ها به وسیله ستاد اجرایی پزشک خانواده با حضور نماینده وزیر بهداشت، نماینده وزارت رفاه و بیمه‌ها و نماینده استاندار و فرماندار به حساب پزشکان خانواده بعد از هر ویزیت و ارائه خدمات پرداخت می‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.9046s, 18q