تدوین سند فعالیت فیزیکی برای دانش‌آموزان/ 21 درصد دانش‌آموزان اضافه وزن دارند

۱۳۹۲/۰۴/۰۹ - ۱۰:۱۲ - کد خبر: 76953
سلامت نیوز : مدیرکل سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت برای خود مراقبتی و فعالیت فیزیکی دانش‌آموزان برنامه‌هایی دارد چرا در آخرین آمار ۲۱.۲ درصد دانش‌آموزان دچار اضافه وزن یا چاقی هستند.

علی سنگی در گفت‌وگو با فارس در مورد وضعیت سلامت دانش‌آموزان ایرانی خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت از سال 83 هر 2 سال یکبار برنامه‌ای را تحت عنوان نظام مراقبت، رفتارهای مخاطره‌آمیز، سلامت در کودکان و نوجوانان ایرانی برای گروه سنی 6 تا 18 سال اجرا کرده است.

وی با اشاره به اینکه در این مطالعه شاخص‌های مختلفی مانند اضافه‌ وزن، کم‌خونی و کم وزنی سنجیده می‌شود افزود: در آخرین مطالعه که مربوط به سالهای 90 و 91 است و روی 13 هزار و 486 دانش‌آموز انجام شد. 19 درصد دانش‌آموزان چاقی شکم داشتند که این رقم در شهرها 21 درصد و در روستاها 12.7 درصد بوده است.

مدیرکل سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت میزان چاقی شکمی را در پسرها بیشتر از دختران عنوان کرد و گفت: این رقم در پسرها 20.2 درصد و در دخترها 17.6 درصد برآورد شده است.

سنگی در عین حال کم وزنی را یکی دیگر از مشکلاتی دانست که 12 درصد دانش‌آموزان گروه سنی 6 تا 18 سال به آن مبتلا هستند اما در عین حال گفت: 21.2 درصد دانش‌آموزان دچار اضافه وزن و چاقی هستند. شیوع اضافه وزن در مناطق شهری 10.6 درصد و شیوع چاقی 13.1 درصد است.

وی در پاسخ به این پرسش که وزارت بهداشت در این رابطه چه اقداماتی را انجام داده گفت: 2 برنامه فعالیت فیزیکی و خودمراقبتی در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد که سند فعالیت فیزیکی با لحاظ کردن وضعیت بومی جامعه شرایط مناطق جغرافیایی و وضعیت هر استان تدوین خواهد شد چرا که هر استان ممکن است برای انجام فعالیتهای فیزیکی در بین دانش‌آموزان امکانات متفاوتی داشته باشند.

ورود کتاب‌های کمک آموزشی تغذیه و سلامت روان

این مسئول در وزارت بهداشت همچنین در مورد اقدامات انجام شده برای خود مراقبتی دانش‌آموزان گفت: 3 کتاب آموزشی در حوزه تغذیه سالم، سلامت روان و فعالیت فیزیکی تدوین شده که با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش قرار است جزو مباحث کمک درسی در مدارس استفاده شود.

سنگی افزود: همچنین بنا داریم تا نکات آموزشی خودمراقبتی را در قالب کلاسهای آموزشی به مربیان مشغول در آموزش و پرورش ارائه کنیم چرا که این افراد بیشترین ارتباط را با دانش‌آموزان دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.45359s, 18q