میزان ابتلا به عفونت در سزارین بیشتر از زایمان طبیعی است

۱۳۹۲/۰۴/۰۹ - ۱۵:۳۰ - کد خبر: 76985

سلامت نیوز :  مسئول اتاق زایمان بیمارستان شهید صدوقی یزد گفت: درصد ابتلا به عفونت در بین مادران سزارین شده بیشتر از مادرانی است که زایمان طبیعی داشته‌اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ نازیلا نقشین در خصوص فواید زایمان طبیعی نسبت به سزارین برای مادر اظهار کرد: مدت بستری شدن و توانایی بازگشت به کارهای عادی و روزمره بعد از زایمان طبیعی بسیار کمتر از سزارین است و مادرانی که زایمان طبیعی داشته اند زودتر به خانواده خود بازمی گردند.

وی ادامه داد: همچنین حجم خونی که مادر طی زایمان طبیعی از دست می دهد تقریبا نصف یک عمل سزارین است به همین دلیل خطر خونریزی و کم خونی در یک زایمان طبیعی بسیار کمتر از زایمان به طریق سزارین است.

نقشین اضافه کرد: از طرف دیگر خطرات و ریسک بیهوشی برای زایمان طبیعی وجود ندارد در حالی که برای مادرانی که به روش سزارین زایمان می کنند، این خطرات اجتناب ناپذیر است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا هنگام سزارین عفونت هم به بدن مادر وارد می شود یا نه؟ گفت: درصد ابتلا به عفونت در بین مادران سزارین شده بیشتر از مادرانی است که زایمان طبیعی داشته اند چرا که پس از سزارین خونریزی‌های پس از عمل، لخته های خونی که در برخی از موارد بسیار خطرناک و حتی کشنده هستند، عفونت و چسبندگی‌های رحم و لوله‌ها و حتی روده‌ها به وجود می‌آید.

این کارشناس مامایی همچنین در مورد تاثیر سزارین در شیردهی مادر اظهار کرد: مادرانی که زایمان طبیعی داشته اند در امر شیردهی به نوزاد خود موفق تر از مادرانی هستند که به طریق سزارین نوزاد خود را به دنیا آورده‌اند.

وی افزود: مادرانی که زایمان طبیعی داشته اند در دادن آغوز به نوزاد خود موفق تر هستند چرا که خوردن آغوز یا کلستروم به عنوان اولین واکسن برای کودک منافع بسیاری دارد.

مسئول اتاق زایمان بیمارستان شهید صدوقی یزد گفت: پس از زایمان طبیعی، مادران با انجام ورزشهای مناسب به مراتب سریع تر از زمانی که سزارین می شوند، می توانند تناسب اندام خود را بدست آورند.

وی با اشاره به عوارض سزارین برای مادر تصریح کرد: سزارین علاوه بر بیهوشی، دردهایی در نتیجه بخیه ها برای مادر به ارمغان می آورد. به عبارت دیگر، در زایمانهای طبیعی، مادر از فردای زایمان می تواند راه رفتن را از سر بگیرد اما در سزارین، مادر تا چندین روز از دردهای شکمی و محل بخیه ها رنج می برد.

این کارشناسس مامایی ادامه داد: همچنین، روزهای بستری در سزارین برای بیمار بیشتر است و احتمال خونریزی بعد از زایمان بیشتر است.

وی افزود: پس از سزارین دردهای لگنی و چسبندگی بیشتر ناشی از سزارین نسبت به زایمان طبیعی وجود دارد. همچنین پس از سزارین مدت زمانی که فرد بتواند به روال عادی زندگی برگردد بیشتر است.

نقشین خاطرنشان کرد: بررسی ها نشان داده است به دلیل چسبندگی بیشتر در رحم احتمال نازایی بعد از سزارین وجود دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.37129s, 18q