دانشمندان موفق شدند:

تولید موفق کلیه در آزمایشگاه

۱۳۹۲/۰۴/۱۰ - ۰۱:۰۲ - کد خبر: 77009
تولید موفق کلیه در آزمایشگاه
سلامت نیوز : دانشمندان موفق شدند با استفاده از مهندسي ژنتيک، کليه موش صحرايي را در آزمايشگاه توليد کنند و با اينکه کارآيي اين کليه پس از پيوند آن به بدن موشِ ديگر، تنها حدود ۵ درصد بود، اميد است که با اين روش بتوان بيماران کليوي را از دياليز نجات داد.

به گزارش روابط عمومي راديو سلامت ، پژوهشگران بيمارستان عمومي ماساچوست که اين تحقيق را انجام داده و نتايج آن را در نشريه پزشکي نيچر منتشر کرده‌اند، گام بزرگي در درمان بيماريهاي پيشرفته کليوي برداشته‌اند. به‌اين ترتيب استفاده از کليه آزمايشگاهي براي درمان نارسايي کليه و رهايي اين بيماران از دياليز در آينده نه‌چندان دور محقق خواهد شد.

اين روش مزيت بزرگي نسبت به پيوند عضو از يک فرد به فرد ديگر دارد؛ چون: از سلولهاي خود فرد ساخته شده، خطر پس زدن پيوند وجود ندارد، و بيمار مجبور نيست سالها يا حتي تمام عمر داروهاي سرکوب‌کننده سيستم ايمني مصرف کند.

دانشمندان در اين روش تمام سلولهاي کليه را از آن جدا مي‌کنند و با استفاده از مواد شيميايي آنها را مي‌شويند. آنچه باقي مي‌ماند، مجموعه‌اي از رگها و مجاري ظريف، و شبکه‌اي از پروتئين است که در واقع به‌مثابه داربستي براي ساختمان کليه عمل مي‌کند.

سپس با استفاده از سلولهاي بنيادي خود فرد، سلولهاي کليه را در آزمايشگاه پرورش مي‌دهند و بعد/ اين سلولها را روي داربست سوار مي‌کنند. از مجاري و رگهاي باقي‌مانده هم استفاده مي‌شود تا سلول مناسب را در جاي مناسب بنشانند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.79438s, 18q