ناآشنايي با مقوله «سواد سلامت»، پزشكان را در انتقال اطلاعات به بيماران ناتوان كرده است

۱۳۸۶/۰۷/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7701
ناآشنايي با مقوله «سواد سلامت»، پزشكان را در انتقال اطلاعات به بيماران ناتوان كرده است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دكتر احمد حائريان كه به مناسبت برپايي هفتمين كنگره سالانه اين انجمن كه امسال 9 تا 11 آبان ماه در بيمارستان امام خميني(ره) تهران برپا مي‌شود، سخن مي‌گفت،‌ با اعلام اين مطلب افزود: «سواد سلامت» از جمله مباحث نسبتا جديدي است كه در برابر واژه «سواد عمومي» به كار برده مي‌شود.

وي ادامه داد: سواد كاربردي شامل مجموعه‌اي از توانايي‌ها به منظور فهم و استفاده از يك سيستم است كه سواد سلامت نيز جزيي از آن به شمار مي‌رود.

دكتر حائريان يادآور شد: سواد سلامت عبارت است از مهارت كاربردي كردن اطلاعات مربوط به سلامت و انتقال آن به ديگران، به عبارت ديگر سواد سلامت توانمند سازي مردم در به كار بستن اطلاعات و دستورهاي مربوط به سلامت است.

وي با تاكيد بر اين كه داشتن اطلاعات، لزوما به معناي باسوادي فرد نيست، تصريح كرد: يكي از علل ناموفق بودن در بعضي درمان‌هاي پزشكي، ناتواني پزشك در انتقال اطلاعات لازم براي بيمار به وي بوده كه اهميت اين مساله، ضرورت پرداختن به مقوله سواد سلامت را بيش از پيش ضروري مي‌سازد.

وي گفت: سيستم آموزش «سلامت محور» به دليل نگاه ويژه‌اي كه به موضوع سلامت دارد. به بحث «سواد سلامت» بهاي بيشتري مي‌دهد تا جايي كه اين رشته در كشورهاي پيشرفته در سطوح كارشناسي ارشد در دانشگاه‌ها تدريس مي‌شود.

وي اضافه كرد: از آن جايي كه نظام آموزش پزشكي و نظام ارايه خدمات ما «سلامت محور» نيست، موضوع سواد سلامت تاكنون مورد غفلت واقع شده و يكي از مباحثي كه در هفتمين كنگره انجمن علمي پريودنتولوژي ايران مورد بحث و هم انديشي قرار خواهد گرفت، مساله سواد سلامت است.

به گفته دكتر حائريان، به دليل آن كه بهبود بيماري‌هاي پريودنتال (بيماري‌هاي لثه و بافت‌هاي نگهدارنده دندان) مانند بيماري ديابت نيازمند كنترل و مراقبت مداوم است، ضروري است متخصصان اين رشته با آگاهي از چگونگي انتقال اطلاعات خود به زبان ساده و قابل فهم براي بيماران بتوانند در مسير درمان، بيمار را با خود همراه كرده تا نتيجه مطلوب و پايدار حاصل شود.

وي يادآور شد: حذف پلاك ميكروبي - عامل اصلي بيماري‌هاي پريودنتال - تنها با آموزش بهداشت عمومي به افراد قابل كنترل است.

عضو كميته علمي هفتمين همايش انجمن علمي پريودنتولوژي ايران اظهار داشت: موفقيت درمان بيماريهاي پريودنتال تنها با پيشگيري از بازگشت عوامل ايجاد كننده آن مقدور است كه اين موضوع بحث ضرورت كاربردي كردن سواد سلامت را در اين حوزه از علم و حرفه پزشكي بار ديگر مطرح مي‌سازد.

در اين همايش جديدترين دستاوردهاي رشته پريودنتولوژي و ايمپلنتولوژي در زمينه كاربرد سلول‌هاي بنيادي دندان انسان در بافت‌هاي پريودنتال (لثه و بافت‌هاي نگهدارنده دندان) و كاربرد نانوتكنولوژي در درمان‌هاي پريودنتال مطرح خواهد شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.46073s, 18q