ارز ارزان شد ،‌ دارو همچنان گران

۱۳۹۲/۰۴/۱۰ - ۰۵:۵۵ - کد خبر: 77016
سلامت نیوز : گران شدن 40 تا 90 درصدی دارو‌های تولیدداخل و وارداتی كه به صورت رسمی از سوی سازمان غذا و دارو عنوان شد باعث شد تا تصمیم‌های جدیدی برای كمك به بیماران گرفته شود. این درحالی است كه قیمت ارز كه بهانه اصلی برای گران شدن واردات بود این روزها كاهش داشته است. اما بعد از گذشت چند ماه از گرانی بی‌رویه داروها سرانجام تصمیم به واریز یارانه دارو به حساب خانواده‌ها گرفته شد. خبری كه در اواخر خرداد سال‌جاری اعلام شد و با واكنش‌های متفاوتی همراه بود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تهران امروز ؛ دكتر عباس حاجی‌‌آخوندی، رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به این نكته كه یارانه در نظر گرفته شده برای داروها در اختیار سازمان‌های بیمه‌گر قرار نمی‌گیرد، علت این موضوع را افزایش تعرفه سازمان‌های بیمه‌گر و اخذ هزینه از دولت در ازای هر بیمه شده عنوان كرد. وی در پاسخ به اینكه آیا این اعتبار به بیمه‌ها یا شركت‌های دارویی تحویل می‌شود، عنوان كرد: این یارانه را در اختیار بیمه‌ها نمی‌گذاریم زیرا سازمان‌های بیمه‌گر برای هر بیمه شده ضریبی از دولت می‌گیرند و تعرفه‌شان افزوده شده است. به گفته حاجی‌‌آخوندی قرار است این یارانه و مابه التفاوت قیمت دارو به حساب خانواده‌ها واریز شود.

دكتر عابد فتاحی، عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز ، با اشاره به اینكه واریز این یارانه راهكار منطقی نیست، ‌می‌گوید: «واردات دارو با ارز مرجع بهترین شیوه مدیریت زمان در تامین داروی بیماران است و با توجه به اهمیت زمان در درمان، واریز یارانه دارو به حساب بیماران، اتلاف وقت بوده و سلامت بیمار را به مخاطره می‌اندازد.»مشخص نبودن نحوه اجرایی شدن این كار همچنین از انتقاداتی است كه به این طرح وارد است. عابد فتاحی در این‌باره می‌گوید:‌«نباید بدون كار كارشناسی شده دست به اقدام عجولانه زد چرا كه ممكن است این كار با تبعات ناگواری همراه باشد.»

دست به عصا راه رفتن سازمان بیمه‌گر، نارضایتی از خدمات دهی این سازمان‌ها، بدهی‌های گسترده به سازمان‌های دولتی و عملكرد نامناسب سازمان‌های بیمه‌گر از جمله مواردی است كه ساماندهی و تقویت هر چه بیشتر این سازمان‌ها را طلب می‌كند. سازمان‌هایی كه در درون با مشكلات عدیده‌ای دست به گریبانند و در عین حال اجرایی شدن برخی از قوانین در حوزه نظام سلامت هم وابسته به تامین منابع مالی توسط سازمان‌های بیمه‌گر است اما به علت نبود مدیریت مناسب سازمان‌های بیمه‌گر در پرداخت تعهداتی كه دارند با مشكل مواجه شده‌اند.

عابد فتاحی در این باره می‌گوید: «چنین به نظر می‌رسد كه یارانه، به قیمت و مقدار دارو تعلق گیرد چرا كه در این صورت می‌توان شاهد كاهش قیمت دارو در بازار بود، در غیر این‌صورت مردم با دراختیار داشتن دفترچه‌های بیمه، قادر به پرداخت هزینه‌های دارویی خود نخواهند بود.» به خلسه‌رفتن بیمه سلامت ایرانیان موضوع دیگری است كه این عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس به آن اشاره كرده و ضمن ضروری خواندن ساماندهی یكپارچه‌سازی بیمه سلامت ایرانیان، می‌گوید: «فقدان عملیاتی شدن طرح بیمه سلامت ایرانیان كه قرار بود دفترچه‌های یكسان در اختیار تمامی مردم قرار دهد مشكلات را دوچندان كرده است...

این‌ در حالی است كه طبق قانون برنامه پنجم توسعه، بیمارانی كه زیر پوشش بیمه هستند باید 30‌درصد هزینه‌ها را پرداخت كنند و مابقی هزینه درمان بر عهده سازمان بیمه‌گر است.»

تمایلی به ارزان شدن دارو وجود ندارد

احمد آریایی‌نژاد، عضو كمیسیون بهداشت مجلس نیز می‌گوید: حدود دو هفته پیش وزارت بهداشت اعلام كرد كه در آینده دارو گران می‌شود اما با ارزان شدن ارز،توقع نداشتیم به یكباره این همه افزایش قیمت داشته باشیم.به نظر می‌رسد با وجود تغییراتی كه دربازار ارز به وجود آمده تولیدكنندگان و واردكنندگان تمایلی به ارزان شدن دارو ندارند. وی با اشاره به این نكته كه موضوع داروهایی كه در گمرگ مانده در مجلس بررسی شده، می‌گوید: «وزیر اعلام كرد كه داروهای مورد نیاز را ترخیص می‌كند و داروهای زیبایی و بدن‌سازی یا داروهایی كه در داخل مشابه دارند باقی می‌ماند.بنابراین دارویی نیست كه بخواهد در كاهش قیمت تاثیر بگذارد.

البته باید فرهنگ استفاده از داروی داخلی را در میان مردم جا انداخت.الان مردم ما حاضرند داروی خارجی گران بخرند اما داروی تولیدكشورمان را مصرف نكنند كه این موضوع به دلیل فرهنگ غلطی است كه دارو‌های خارجی را دارو‌های بهتری می‌داند. دومین عامل بازدارنده هم مافیای دارو است كه با نفوذ در برخی تصمیم‌گیری‌های حوزه دارو، نمی‌گذارند صدای تولیدكننده داخلی به بیماران برسد.»

موضوع گران شدن دارو موضوعی نیست كه بتوان به سادگی از كنار آن گذشت. موضوعی كه با جان شهروندان سر و كار دارد و كمی تعلل در ساماندهی این موضوع می‌تواند جان بسیاری از بیماران را به خطر بیندازد. موضوعی كه باید به سرعت برای آن چاره اندیشی كرد تا شاهد فاجعه‌ای انسانی بر اثر بی‌مبالاتی مسئولان نباشیم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.45035s, 18q