مصرف سیگار و غذاهای چرب علت اصلی تنگی شریان کلیه در مردان

۱۳۹۲/۰۴/۱۰ - ۱۶:۵۳ - کد خبر: 77092

سلامت نیوز : یک فوق تخصص بیماری‌های کلیه گفت: طبق آمار 3 درصد فشار خون‌ به علت تنگی شریان کلیه بروز می‌کند.

دکتر محمدرضا خاتمی در گفت وگو با ایسنا ، گفت: بیش از 90 درصد فشار خون‌ علت خاصی ندارد و از 10 درصد مابقی که علتی برای آنها یافت می‌شود، بیماری کلیه شایعترین آن است. پس از بیماری‌های کلیه، تنگی شریان کلیه دومین علت فشار خون بالا محسوب می‌شود و به دلیل اینکه بیماری قابل درمان است تشخیص آن اهمیت به سزایی دارد.

وی با اشاره به اینکه دو نوع تنگی شریان کلیه وجود دارد، گفت: تنگی شریانی که در سن بالا و در مردان دیده می‌شود عمدتا به علت تصلب شرایین و معمولا در اثر مصرف غذاهای چرب، سیگار کشیدن، سن بالا و دیابت بروز می‌کند. در این عارضه، ترکیبی از درمان های دارویی و قرار دادن استنت مناسب است.

خاتمی در ادامه افزود: نوع دوم تنگی شریان در سنین جوانی و در زنان دیده می شود که ژنتیکی بوده، در این نوع بخش عضلانی شریان کلیه رشد بیش از حد دارد و سبب تنگی و فشار خون می شود. بالن زدن شریان کلیه راه اصلی درمان این نوع تنگی است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: طبق آمار 3 درصد فشار خون‌ها به علت تنگی شریان کلیه بروز می‌کند که متاسفانه آمار درستی در دسترس نیست. ولی مطالعاتی که در کشورهای مشابه صورت گرفته نشان می دهد که شیوع آن در کشورمان نیز در همین حد است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.94767s, 18q