آموزش پرستاران برای ارتباط با بیمار در شرایط ویژه

۱۳۹۲/۰۴/۱۰ - ۱۷:۰۲ - کد خبر: 77098
سلامت نیوز :  معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: مهارت ارتباط در شرایط نامتعارف و ویژه به پرستاران آموزش داده می شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ دکتر مسعود فلاحی اظهار کرد: در این آموزش پرستاران می آموزند که در این شرایط چطور با بیمار برخورد داشته باشند تا میزان خشونت و تنشج به حداقل کاهش یابد.

وی ادامه داد: در این برنامه آموزشی ابتدا پرستارانی که در خط روبه رو با بیمار هستند از جمله  پرستاران درمانگاه، اورژانس و سپس پرستاران همه بخشها آموزش می بینند که در این راستا هماهنگی در شورای معاونان و گردهمایی پس از ماه مبارک رمضان با روسای دانشکده های پرستاری و مدیران پرستاری دانشگاه ها داریم.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه رئوس و سرفصلهای دروس این آموزش آماده و توسط روان پرستاران هر دانشگاه در حوزه کاری به پرستاران آموزش می دهد، افزود: انتظار می رود طی چند ماه بهبودی در برقراری ارتباط حاصل شود و مشکلات ارتباط بیمار با پرسنل کاهش یابد.

فلاحی با اعتقاد به اینکه هدف ما افزایش میزان رضایتمندی بیماران از کادر درمان و پرستاران است، گفت: هم اکنون میزان نارضایتی بیماران و همراهان آنها به علت کمبود نیروی انسانی، ازدحام کار آنها و اینکه پرستاران خط اول برخورد با بیماران هستند بسیار است.

وی ادامه داد: بیمار به درمانگاه اورژانس با درد و ناراحتی مراجعه می کند. خانواده بیمار هم نگران بهبود حال بیمارشان هستند و تأخیر در اقدامات درمانی نگرانی آنها را دوچندان می کند از طرف دیگر برای بیمار و همراهان وی رفتار پرستار و تیم درمان بسیار مهم است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت با بیان اینکه پرستار در این شرایط با بیماری که حال و روز درستی ندارد روبه روست، افزود: به این شرایط شرایط نامتعارف و ویژه ای گفته می شود که پرستار باید در این موارد مهارت برقراری ارتباط را داشته باشد و بدانند با چه برخوردی مسائل و مشکلات کاهش می یابد.

فلاحی با بیان اینکه گاه ممکن است نگاه و توقعات بیماران و همراهان وی با نگاه و انتظارات واقعی مطابقتی نداشته باشد، گفت: حتی در شرایط دادن خبر ناگواری چون خبر مرگ عزیزی یا به کما رفتن بیمار پرستار باید این مهارت را داشته باشد.

وی با بیان اینکه پرستاران در خط اول برخورد با بیماران هستند، یادآور شد: حتی ممکن است خدمت ارائه شده نامناسب به بیمار جزو خدمات پرستاری نباشد به عنوان مثال کیفیت نامطلوب غذا یا نبود تجهیزات لازم برای گچ گیری عضو شکسته و درخواست خرید آن از خارج از بیمارستان و... اما بیماران و همراهان وی آن را از دید پرستار می بینند

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.51019s, 18q