انجام نخستین عمل جراحی مغز در حالت هوشیاری در کشور

۱۳۹۲/۰۴/۱۱ - ۱۰:۱۰ - کد خبر: 77121
سلامت نیوز : مدیر بیمارستان خاتم‌الانبیا از انجام نخستین عمل جراحی مغز در حالت هوشیاری در کشور خبر داد و گفت:‌ این عمل که در خاورمیانه تاکنون انجام نشده برای درمان جانبازان مغز و اعصاب انجام می‌شود که در نوع خود بی‌نظیر است.

پیرحسین کولیوند در گفت‌وگو با فارس گفت: عمل جراحی مغز در حالت هوشیاری فقط در کشورهای آمریکا، آلمان، انگلیس و فرانسه انجام می‌شد که خوشبختانه عصر امروز در ایران و در بیمارستان خاتم‌الانبیا نیز با موفقیت انجام شد.

وی ادامه داد:‌ در این عمل که با آخرین روش‌های روز دنیا انجام گرفت حدود 4 ساعت عمل به طول انجامید و در طول عمل جراحی بیمار هوشیار و بیدار بوده است و ضایعه مغزی که بیمار را رنج می‌داده خارج شده است و حالت عمومی این بیمار در حال حاضر مساعد است.

کولیوند گفت: هدف این نوع عمل تعیین دقیق مراکز حیاتی مغز مانند مرکز تشنج، حرکت اندام‌ها، مرکز حسی اندام‌ها بوده و مزیت عمده این عمل جراحی این است که حداقل ضایعات مغزی را برجای می‌گذارد.

وی با اشاره به اینکه کمترین ضایعه برای فرد بیمار با این عمل جراحی حاصل می‌شود، ادامه داد: این عمل برای درمان تومارهای مغزی، ضایعات و صرع مقاوم به درمان انجام می‌شود و تاکنون این دو عمل جراحی که عصر امروز انجام شده بر روی جانبازان جنگ تحمیلی که دچار ضایعات مغزی شده‌اند، انجام گرفته است.

مدیر بیمارستان خاتم‌الانبیا گفت: تا پایان هفته این عمل جراحی بر روی 6 جانباز اعصاب و روان انجام می‌شود.

وی گفت:‌ برای انجام نخستین عمل جراحی مغز در حالت هوشیاری دستگاه لازم را برای انجام این عمل از سال گذشته وارد کردیم و نوار مخصوصی که در داخل مغز قرار می‌گیرد نیز خریداری شده است. همزمان در این عمل جراحی تیمی از متخصصان مغز و اعصاب، جراح مغز و اعصاب و متخصصان بیهوشی حضور دارند.

کولیوند گفت: هزینه این عمل جراحی در کشورهای اروپایی و آمریکایی بین 70 تا 150 میلیون تومان انجام می‌گرفت که امروز در کشور ما هزینه آن از سوی بیمه پرداخت می‌شود.

در این عمل جراحی داروی بیهوشی به بیمار تزریق نمی‌شود و فقط این عمل با تزریق داروی ضد درد انجام می‌گیرد.

اولین عمل جراحی مغز در حالت هوشیاری توسط تیم تحقیقاتی با سرپرستی پرفسور علی گرجی مدیر مرکز تحقیقات علوم و اعصاب شفای خاتم‌الانبیا که رئیس مرکز تشنج و صرع دانشگاه آلمان نیز می‌باشد، انجام گرفته است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.04826s, 18q