اختصاص 100 میلیارد تومان یارانه به دارو :

آیا وزارت بهداشت بر قول خود مبنی بر حل مشکل دارویی پایبند است؟

۱۳۹۲/۰۴/۱۱ - ۱۵:۱۶ - کد خبر: 77164
آیا وزارت بهداشت بر قول خود مبنی بر حل مشکل دارویی پایبند است؟
سلامت نیوز: رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با انتقاد از نقش شرکت های دارویی در بروز کمبودهای دارویی بر لزوم حمایت بیمه ها از بیماران و اصلاح قانون بیمه تاکید کرد و گفت:« در قانون بیمه سلامت راهکارهایی پیش بینی شده است و مجمع تشخیص مصلحت نظام هم مسائلی را راجع به بیمه ها در سیاست های کلان نظام پیش بینی کرده است و آن را تقدیم مقام معظم رهبری کرده است که لایحه شورای عالی بیمه سلامت به مجلس آمده است.»

دکتر حسین علی شهریاری در گفت و گو با خبرنگار سلامت نیوز درباره افزایش شدید قیمت داروها گفت:« افزایش قیمت داروها طبیعی بود و زمانی که داروها با ارز 2450 تومانی وارد می شود معلوم است که داروها گران می شود اما برای آن منابع مالی به عنوان یارانه دارو در نظر گرفته شده است که از 2200 میلیارد تومان یارانه دارویی حدود 100 میلیارد تومان آن را به وزارت بهداشت داده اند و قرار است وزارت بهداشت آن را مدیریت کند تا مشکلات را حل کنند.»

وی تاکید کرد:«نباید افزایش قیمت داروها مشکلی را برای بیماران خصوصا بیماران سرطانی و صعب العلاج بوجود بیاورد.»

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اینکه آیا مسئله افزایش قیمت داروها در جلسه هفته گذشته کمیسیون بهداشت و وزارت بهداشت مطرح شده بود، گفت:« افزایش قیمت داروها در جلسه قبل بررسی شده بود ولی باید یارانه پرداخت شود. خوشبختانه مجلس یارانه 2200 میلیارد تومانی را برای این منظور در نظر گرفته بود.»

وی در پاسخ به اینکه آیا این احتمال وجود دارد که یارانه در نظر گرفته شده برای دارو پرداخت نشود، گفت:« نمی توان پیشاپیش فال بد بزنیم. ان شاء الله هم دولت و هم مجلس کمک خواهد کرد تا بیماران تحت فشار قرار نگیرند.»

وی در پاسخ به اینکه با افزایش قیمت داروها آیا لازم نیست که بیمه ها حمایت بیشتری کنند، گفت:« بیمه ها قطعا در این زمینه همکاری خواهند کرد. ما باید قانون بیمه را اصلاح کنیم. در قانون بیمه سلامت راهکارهایی پیش بینی شده است و مجمع تشخیص مصلحت نظام هم مسائلی را راجع به بیمه ها در سیاست های کلان نظام پیش بینی کرده است و آن را تقدیم مقام معظم رهبری کرده است که لایحه شورای عالی بیمه سلامت به مجلس آمده است و باید مشکلات بیمه ها را بررسی و حل و فصل کنیم تا اختلافاتی که همیشه بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت بهداشت است به حداقل برسد چون این اختلافات باعث می شود مردم خصوصا بیماران دچار مشکل شوند و آسیب ببینند.»

دکتر شهریاری راجع به کمبود داروهای بیماران ام اس گفت:« داروی این دسته از بیماران تامین شده است. وزارتخانه قول داده است بیماران خاص دچار مشکل نشوند و داروهای آنها را تامین کند.»

وی از نقش شرکت های دارویی در کمبودهای دارویی گفت:« برخی از شرکت های دارویی مدعی اند دارو را با ارز آزاد وارد کرده اند به همین دلیل تا افزایش قیمت ها مانع از توزیع دارو می شدند. متاسفانه شرکت های دارویی در این بازار بلبشو بی نقش نبوده اند.»
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.92396s, 19q