باید دربرابر نگاه مجرمانه به معتادان ایستاد/ تغییر الگوی مصرف و گروه سنی مصرف‌کنندگان

۱۳۹۲/۰۴/۱۱ - ۱۷:۲۴ - کد خبر: 77185

سلامت نیوز : مدیر موسسه «کاهش آسیب آیین مهر» هدف اصلی درمان اعتیاد کشور را قطع مصرف مواد مخدر ندانست و عنوان کرد: کاهش عوارض بهداشتی، اقتصادی و اجتماعی ناشی از سوء‌مصرف غیرقانونی و قانونی موادمخدر، هدف اصلی درمان اعتیاد در کشور است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ محمد صادق شیرازی در میزگرد «کاهش آسیب‌های ناشی از اعتیاد و چالش‌های پیش‌رو» که با حضور نمایندگانی از وزارت بهداشت، ستاد مبارزه با موادمخدر و سازمان بهزیستی در ایسنا برگزار شد، اظهار کرد: باید بین خرابه مصرف و چرخه درمان ارتباط برقرار شود تا با بیرون کشیدن معتادان از پاتوق، بتوانیم آنها را تحت کنترل درآوریم.

وی به برنامه‌های کاهش آسیب‌های اعتیاد اشاره کرد و گفت: توزیع سرنگ و سوزن برنامه‌های درمانی HIV / ایدز و برنامه‌های مقابله با هپاتیت از جمله برنامه‌های کاهش آسیب اعتیاد در مراکز گذری (DIC) است.

به گفته مدیر موسسه کاهش آسیب آیین مهر، با حضور معتادان در مراکز کاهش آسیب اعتیاد، ارتباط معتاد با چرخه غیرقانونی مصرف قطع می‌شود و این گونه می‌توانیم بین معتاد، پزشک و روانپزشک ارتباط برقرار کنیم.

شیرازی با اشاره به برنامه کاهش آسیب اعتیاد از گذشته تاکنون در کشور، خاطر نشان کرد: از 10 سال پیش موضوع کاهش آسیب اعتیاد در کشور مطرح شد و توانستیم از لحاظ کیفی و کمی در این زمینه رو به جلو حرکت کنیم، حتی در قانون سند توسعه نیز برای درمان اعتیاد مباحثی تعریف شد، اما به یک باره نگاه به موضوع کاهش آسیب اعتیاد نیز در کشور تغییر کرد.

به گفته وی، نبود قانون و قانون‌مداری در این زمینه بسیار آسیب‌زاست و هم‌اکنون باید اعتراف کنیم که برنامه عملیاتی واحدی که سازمان‌ها را به صورت قانونی مکلف به انجام وظیفه خودشان در این حوزه نماید، وجود ندارد.

وی برخورد و نگاه مجرمانه با معتاد را تاثیرگذار ندانست و گفت: ثابت شده است به ازای اختصاص هر یک واحد سرمایه‌گذاری در زمینه کاهش آسیب اعتیاد، هفت واحد در زمینه‌های مختلف صرفه‌جویی می‌شود. بنابراین باید نگاه ویژه‌ای به حوزه کاهش آسیب اعتیاد داشت و در مقابل نگاه مجرمانه و قانونی با معتادان ایستاد.

شیرازی با اشاره به اینکه توجه ویژه به کاهش آسیب اعتیاد در کشور موجب شد موج دوم انتقال ایدز کنترل شود، اظهار کرد: این موج هم‌اکنون در حال بازگشت است و باید به شدت مورد توجه قرار گیرد و در صورت کوتاهی در این زمینه قطعا با ایجاد مشکلات و معضلاتی همراه خواهیم بود.

وی مدیریت اعتبارات را در حوزه کاهش آسیب‌های اعتیاد بسیار مهم دانست و گفت: باید کاهش آسیب اعتیاد در کشور به صورت رسمی پذیرفته و تکلیف آن مشخص شود.

مدیر موسسه کاهش آسیب «آیین مهر» با اشاره به مشکلات اعتباری مراکز درمانی ترک اعتیاد افزود: مراکز گذری ترک اعتیاد DIC‌ها همواره در ماه‌های پایانی سال با مشکل مواجه هستند. از یک طرف خبرهای احتمالی قطع بودجه، قطع بودجه متادون و نیز جمع کردن کل برنامه و بودجه حوزه کاهش آسیب اعتیاد این مراکز را با مشکل مواجه می‌کند.

شیرازی به برنامه جانمایی مناطق پرخطر اشاره کرد و گفت: دو سال پیش برنامه جانمایی مناطق پرخطر در دستور کار قرار گرفت تا بتوانیم DIC‌ها را در این مناطق راه‌اندازی کنیم و هم‌اکنون نیز جانمایی و بهسازی مناطق شهرداری را با معاونت سازمان رفاه این سازمان در دستور کار قرار داده‌ایم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر جامعه به شدت نسبت به شیشه حساس است، گفت: مصرف شیشه و هروئین در کشور بالاست، حتی مصرف ترامادول بین دانشجویان افزایش یافته است بنابراین در این شرایط نباید به فکر مشکلات بین‌بخشی بود، بلکه باید به سرعت این مشکلات را برطرف و به تفاهم رسید تا بتوانیم به نتیجه دلخواه برسیم.

مدیر موسسه کاهش آسیب آیین مهر از سازمان‌های سیاست‌گذار و مجری حوزه اعتیاد درخواست کرد که به تفاهم و همکاری‌های لازم در حوزه کاهش آسیب اعتیاد برسند تا بتوان در این زمینه اثربخش بود.

تغییر الگوی مصرف و گروه سنی مصرف‌کنندگان موادمخدر در کشور

در ادامه این میزگرد، لیلا ارشد مدیر مرکز ترک اعتیاد گذری زنان خانه «خورشید» نیز به آسیب‌های تهدیدکننده زنان در حوزه اعتیاد اشاره کرد و گفت: مطرح کردن آسیب‌های حوزه اعتیاد زنان و نیز گروه‌های حمایت‌کننده آنان بسیار پرچالش‌تر از مردان است.

وی با بیان اینکه الگوی مصرف مواد مخدر در کشور تغییر کرده است، گفت: علاوه بر الگوی مصرف، گروه سنی مصرف‌کنندگان نیز تغییر یافته است، حتی دیگر از طریق ظاهر مصرف‌کننده نمی‌توان به اعتیاد وی پی برد.

ارشد ادامه داد: ماده مصرفی معتادان در سال‌های اخیر تغییر یافته و هروئین جایگزین کراک شده و نیز مصرف تزریقی و مشامی جایگزین مصرف دودی شده است.

مدیر مرکز ترک اعتیاد گذری زنان خانه خورشید با بیان اینکه مصرف شیشه، ارتباطات جنسی کنترل نشده را افزایش می‌دهد، اظهار کرد: موج سوم ایدز بحث انتقال بیماری‌های جنسی محافظت نشده است و در صورتی که توجه کافی به مواد مخدر مصرفی نباشد، شاهد بازگشت این موج به کشور خواهیم بود.

ارشد همچنین در خصوص ایجاد مراکز گذری ترک اعتیاد و مخالفت‌های مردم با ایجاد این مراکز، خاطرنشان کرد: واقعیت این است که پذیرش معتاد برای مردم سخت است و مسلما آنها نمی‌پذیرند که در اطراف محل سکونتشان، مراکز ترک اعتیاد ایجاد شود.

مدیر مرکز ترک اعتیاد گذری زنان خانه خورشید همچنین با بیان اینکه مراکز گذری ترک اعتیاد در سال‌های اخیر با محدودیت‌هایی مواجه شده‌اند، گفت: با توجه به تورم موجود، بحث خدمات‌رسانی و میزان آن تغییر کرده است، به گونه‌ای که حتی شامپوهای ضد شپش هم برای معتادان کاهش یافته و نیز آمپول‌های مورد استفاده برای زنانی که رفتار پرخطر جنسی دارند و یا در معرض بارداری مکررند، وجود ندارد.

وی نگاه آموزش و پرورش را نیز برای مقابله با مصرف مواد مخدر بسته دانست و با اشاره به جای خالی پیشگیری نوع اول در جامعه، گفت: به‌عنوان مثال حتی آموزش و پرورش اجازه نمی‌دهد سازمان‌های متولی بر روی آزمایش‌هایی که باید در مدارس انجام شود، فعالیت کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.73854s, 18q