عوارض جبران ناپذیر مکمل‌های غیرمجاز در انتظار ورزشکاران

۱۳۹۲/۰۴/۱۲ - ۱۰:۱۶ - کد خبر: 77222
سلامت نیوز : دبیر کمیته تجویز و مصرف منطقی داروی سازمان غذا و دارو به تبیین گوشه‌ای از اقدامات انجام شده توسط این کمیته در راستای ارتقای فرهنگ مصرف دارو پرداخت و نسبت به عوارض مصرف مکمل‌ها و داروهای غیرمجاز در میان ورزشکاران هشدار داد.

دکتر نوشین محمد حسینی در گفت‌وگو با (ایسنا)، با اشاره به رسالت این کمیته مبنی بر نظارت بر روند تجویز و مصرف منطقی دارو و اعلام گزارش تخلفات پزشکان به نهادهای ذیربط عنوان کرد: رسالت اصلی ما اصلاح نحوه تجویز و مصرف منطقی دارو و اعتلای آن در میان مردم و جامعه پزشکی است.

وی با بیان اینکه شاخص‌های تجویز دارو در نسخ با نظارت اعضای "کمیته‌های علمی پزشکی بررسی نسخ" انجام می‌شود، گفت: آمارهای استخراج شده تجویز دارو در اختیار نهادهایی که بناست در این حوزه سیاستگذاری کنند، قرار می‌گیرد.

دبیر کمیته تجویز و مصرف منطقی داروی سازمان غذا و دارو عضویت ایران در شبکه بین‌المللی تجویز و مصرف منطقی دارو را از جمله مهم‌ترین اقداماتی که در سال 91 انجام شد دانست و گفت: انتشار بیش از 50 هزار جلد کتاب قصه برای کودکان در کمیته کشوری، برگزاری چندین کارگاه نقاشی، برگزاری مسابقه‌های تجویز و مصرف منطقی دارو در شاخه‌های مختلف نظیر تئاتر، قصه‌نویسی، مقاله‌نویسی، جشنواره کودک و مصرف منطقی دارو، آموزش 2400 نفر ساعت به رابطین بهداشت، تدوین دو کتاب برای رابطین بهداشت، پخش 150 برنامه رادیو و تلویزیونی به صورت انیمیشن در بخش‌های مختلف و سیماهای استانی. از دیگر اقدامات انجام شده در این خصوص است.

محمدحسینی با اشاره به اینکه از دیگر اقدامات معمول در کمیته تجویز و مصرف منطقی دارو، تهیه یک «بازخورد از فعالیت هر پزشک» ‌است، گفت: بازخوردی که به دست پزشک می‌رسد، شاخص‌های تجویزش در مقایسه با پزشکان هم رشته خود در منطقه و در کشور به اطلاعش می‌رسد. 10 داروی اول تجویزی و 10 داروی اول تجویزی منطقه خودش هم به دستش می‌رسد که می‌تواند بر اساس آن‌ها وضعیت خود را بسنجد.

وی افزود: در سال 88، 45 هزار و 148 گزارش برای پزشکان ارسال شده است. در سال 89، 48 هزار و 758 گزارش و در سال 90، 53 هزار و 859 گزارش به پزشکان ارسال شده است.

دبیر کمیته تجویز و مصرف منطقی داروی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه مصرف غیرمنطقی مسکن‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها در تمام دنیا به یک معضل تبدیل شده است،‌ اظهار کرد: در بسیاری نقاط دنیا حتی مشکل مصرف بی‌رویه داروهای مربوط به اعصاب و روان هم وجود دارد.

محمدحسینی افزود: در عین حال، بعضی مشکلات هم خاص یک منطقه است. به علل فرهنگی ممکن است مصرف غیرمنطقی دارویی اتفاق بیافتد و باوری غلط در این منطقه می‌تواند به مصرف غیرمنطقی دارو بیانجامد.

دبیر کمیته تجویز و مصرف منطقی داروی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه به عنوان مثال برخی اقلام که در شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغ می‌شوند در برخی مواقع و مناطق افزایش مصرف پیدا می‌کنند، اظهار کرد: داروهای چاقی و لاغری، داروهای جنسی، بلندی قد و مانند آن از این جمله‌اند.

محمد حسینی اظهار کرد: سال گذشته با مصرف غیرمنطقی داروها در ورزش روبرو شدیم. متاسفانه ورزشکاران دانسته یا نادانسته داروهایی را تحت عنوان «مکمل» استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: درواقع داروهای غیرمجاز در قالب مکمل‌ها به ورزشکار عرضه می‌شود و گاهی اوقات هم ورزشکاران با اطلاعاتی که از هم می‌گیرند، به مصرف داروهایی روی می‌آورند که اگرچه می‌تواند در کوتاه مدت اثر خوبی بر جای بگذارد، اما در درازمدت عوارض بازگشت ناپذیری دارد.

به گفته دبیر کمیته تجویز و مصرف منطقی داروی سازمان غذا و دارو برای اطلاع‌رسانی در این خصوص پکیج‌ها و بسته‌های آموزشی برای ورزشکاران و گروه پزشکی تدوین شده تا بدانند چگونه باید با این معضل برخورد کنند.

محمد حسینی با اشاره به اینکه چون هنوز آمار مشکلات در حدی نیست که به صورت رسمی اعلام شود، گفت: اما هشداری که وجود دارد و سرعت رشد کسانی که آسیب می‌بینند به قدری بالاست که ما را به فکر انداخت مداخله کنیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.55182s, 19q