برای جلوگیری از آلزایمر مطالعه کنید

۱۳۹۲/۰۴/۱۲ - ۱۳:۱۵ - کد خبر: 77247
سلامت نیوز: یک متخصص اعصاب و روان، برای پیشگیری از ابتلا به آلزایمر توصیه کرد: افراد به خصوص سالمندان و میانسالان باید ذهنشان را فعال نگه دارند برای این کار بهتر است مطالعه داشته باشند، روزنامه بخوانند، جدول حل کنند، اخبار گوش دهند تا دیرتر دچار عارضه فراموشی شوند.

دکتر مرتضی سعیدی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره بیماری آلزایمر اظهار کرد: آلزایمر باعث کاهش پیشرونده قوای هوشی و عقلانی می‌شود که فرد مبتلا به آلزایمر قادر به انجام فعالیت خود در غالب خانواده و جامعه نیست.

وی گفت: اولین مشکل این بیماری این است که یک فرد موثر در جامعه از چرخه فعال جامعه به تدریج حذف می‌شود که این مورد باعث زیان‌های اقتصادی و روحی و روانی برای خانواده و فرد موثر به شمار می‌آید.

سعیدی خاطرنشان کرد: مراقبت از بیماران مبتلا به آلزایمر خیلی سخت و دشوار است و روند تدریجی این بیماری به گونه‌ای است که ابتدا حافظه نزدیک خود را از دست می‌دهند و سپس حافظه دور و این بیماران ممکن است قید و بندهای موجود در خانواده و جامعه را رعایت نکنند که این موضوع رنج دهنده است.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: تغذیه این بیماران نیز دچار مشکل می‌شود. این گونه بیماران به تدریج از نظر جسمانی افت می‌کنند و ممکن است کنترل ادرار و مدفوع خود را از دست بدهند و باعث آسیب‌های روحی و روانی برای خانواده این بیماران می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سن ابتلا به بیماری آلزایمر معمولا از 55 تا 60 سالگی و بالاتر شروع می شود، خاطرنشان کرد: نوجوانان و جوانان با وجود استرس و مشغله فکری و کاری و ذهنی ممکن است دچار اختلالات حافظه‌ای شوند که معمولا اختلالات حافظه‌ای در افراد نرمال دیده می‌شود و این مفهوم به معنای آلزایمر نیست و هنگامی که فرد آرامش و فرصت پیدا کند این اختالات حافظه‌ای از بین می‌رود.

متخصص مغز و اعصاب تاکید کرد: توصیه ما به افراد در خصوص جلوگیری از ابتلا به بیماری آلزایمر این است که افراد به خصوص سالمندان و میانسالان مطالعه داشته باشند، روزنامه بخوانند، جدول حل کنند، اخبار گوش دهند تا دیرتر دچار عارضه فراموشی شوند و باید ذهن را فعال نگه دارند.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد درباره عوامل پیشگیری از آلزایمر اظهار کرد: کنترل یکسری عوامل مثل فشار خون، قند خون، عدم استفاده از سیگار و دخانیات و الکل نقش مهمی در پیشگیری از این بیماری دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.157s, 18q