مادر بزرگی که مادر نوه اش شد!

۱۳۸۶/۰۷/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7725
مادر بزرگی که مادر نوه اش شد!

اين زن 51 ساله، نوه‌هاي خود را از طريق سزارين در بيمارستان سانتا جوآنا برزيل به دنيا آورده و اگرچه مقامات بيمارستان حاضر به ارائه توضيح در اين خصوص نشده‌اند، اما به گزارش آسوشيتدپرس مادربزرگ و نوه‌ها در سلامت كامل از بيمارستان مرخص شده‌اند.

 نكته جالب اينجاست كه عمل سزارين دو هفته زودتر از موعد مقرر انجام شده چون مادربزرگ از يك نوع اختلال خواب رنج مي‌برده است.

 دختر 27 ساله اين زن نازا بوده و پس از 4 سال درمان بدون نتيجه، مادربزرگ تصميم گرفت خودش نقش مادر را بازي كند. طبق قوانين كشور برزيل، تنها خويشاوندان نزديك مجازند نقش مادران تسخيري را ايفا كنند و از آنجا كه دختر نابارور تنها فرزند خانواده بوده و هيچ‌يك از خويشاوندان نزديك او هم حاضر به ايفاي نقش مادر تسخيري نشدند، مادربزرگ براي به دنيا آوردن نوه‌اش پيشقدم شد.

 اجاره رحم، اصطلاح رايجي است كه در سال‌هاي اخير، براي انتقال يك جنين حاصل از لقاح تخمك و اسپرم زوج نابارور به رحم يك زن ديگر به كار مي‌رود. اين روش، در مواردي كه رحم مادر واقعي به‌هيچ وجه توانايي نگهداري جنين را ندارد، به كار برده مي‌شود. بعضي زن‌ها واقعا براي اين كار پول مي‌گيرند و به معناي واقعي، رحم‌شان را اجاره مي‌دهند. بعضي ديگر هم مثل اين مادربزرگ برزيلي، فقط براي حل شدن مشكل خود را به زحمت مي‌اندازند.

اگرچه در همه‌جاي دنيا اين مسئله با چالش‌هاي حقوقي و اخلاقي روبه‌روست، اما زناني‌كه به‌صورت مادرزادي بدون رحم هستند يا به دلايلي رحم شان توسط جراحي برداشته شده است يا اين‌كه به‌دليل بيماريهاي مختلف مثل ديابت، بيماري قلبي، فشار خون يا بيماريهاي بدخيم رحم‌شان قادر به حمل جنين نيست، مجبورند كه از اين روش استفاده كنند: اسپرم پدر با تخمك مادر در محيط آزمايشگاهي لقاح داده مي‌شود و جنين حاصله در رحم زن ديگري كه قابليت بچه دار شدن را داشته باشد جايگزين مي‌شود و به اين ترتيب، نوزاد متولد شده خصوصيات ژنتيكي پدر و مادر خود را به ارث مي‌برد.

 ماجراي اين مادربزرگ برزيلي، اولين در نوع خودش محسوب نمي‌شود. چند ماه قبل، يك زن از ايالت فلوريداي آمريكا هم كه دخترش تحت درمان سرطان رحم قرار گرفته‌بود، نوه‌هاي دوقلوي خود را از همين طريق به دست آورد.

 آن‌استالپر ۵۹ساله دوقلوهاي دخترش به نام‌هاي ايتايو مايا چامسكي را به دنيا آورد، درحالي‌كه كارين چامسكي، مادر اين دوقلوها در سال ۲۰۰۵كه تشخيص داده شد به سرطان رحم مبتلا است، ۲۵سال داشت. پزشكان تخمك‌هاي كارين را برداشتند و پس از آن رحم وي را بيرون آوردند و او را با راديوتراپي درمان كردند.

 دختر جان سالم به در برد ولي ديگر نمي‌توانست بچه دار شود. به همين خاطر، آن‌استالپر كه در آن زمان ۵۷سال داشت پيشنهاد داد كه او كودك يا كودكان آنها را در رحمش رشد دهد.

به‌طوركلي پزشكان يك جنين را در رحم زني مسن‌تر از ۵۵سال نمي‌كارند، اما وضعيت سلامت قلب، فشار خون و تناسب اندام استالپر به گونه‌اي بود كه مي‌شد تصور كرد براي حمل كودك آمادگي دارد. احتمالا آن استالپر مسن‌ترين مادري است كه از اين طريق كودكي را به دنيا آورده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.18232s, 18q