رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله:

بیمارستان‌ها با مدیریت سنتی و سیاسی وزارت بهداشت زمین می‌خورند

۱۳۹۲/۰۴/۱۲ - ۱۴:۰۲ - کد خبر: 77253
سلامت نیوز: رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله گفت: هر چند سال یکبار علوم کاملاً متحول می‌شود و اگر مدیریت حاکم سنتی باشد در کوتاه‌ترین زمان بیمارستان‌ها و نظام سلامت زمین می‌خورد.
 
به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، جعفر اصلانی امروز در پنجمین همایش مدیریت تسهیلات بیمارستانی که در مرکز مطالعات سازمان توسعه صنعتی برگزار شد از حضور نیافتن مدیران عالی وزارت بهداشت در چنین همایشی که به اصول کارشناسی مدیریت بیمارستانی می‌پردازد انتقاد کرد.

وی گفت: در مدیریت و اداره امور تسلط و آگاهی ،با محفوظات ذهنی ایجاد نمی‌شود. ای کاش حتی اگر مسئولان وزارت بهداشت به دلیل ضیق وقت حضور پیدا نمی‌کردند حداقل اطلاعات را گرفته و خود را به روز می‌کردند. ای کاش روزی برسد که مدیریت‌ها بیشتر علمی باشد تا سیاسی.

اصلانی مدیریت در حوزه بهداشت و درمان را یکی از سخت‌ترین انواع مدیریت برشمرد و گفت: نیروی انسانی در حوزه سلامت با ضریب هوشی بالا و کاری خاص در ارتباط است که توقعات خاص خود را هم دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه نمی‌توان بیمارستانها و امور را به شیوه سنتی اداره کرد افزود: در این صورت سیستم در کوتاهترین زمان ممکن زمین می‌خورد چرا که علم هر چند سال یکبار کاملاً متحول می‌شود و باید خود را با علوم به روز کنیم.

وی ادامه داد: در عین حال امکاناتی که در بیمارستانها استفاده می‌شود، گرانقیمت است و گاهی تجارت در تصمیم‌‌گیریهای مدیریتی حاکم است. مصیبتی که ما امروز در کشور داریم این است که در مدیریت بیمارستانها از پزشک متخصص یا فوق تخصصی که بیشتر با بیمار سر و کار دارد استفاده می‌کنیم در حالی که می‌توان مدیران علمی مسلط به علوم روز بیمارستانی را به کار گرفت.

اصلانی محدودیت منابع را یکی دیگر از موانع مدیریت بیمارستانی برشمرد و گفت: گاهی فضاهای آنچنانی برای کارهای خاص می‌سازیم که شاید چند مورد هم استفاده نداشته باشد ولی ساخت فضای مناسب بیمارستانی که روزانه صدها نفر به آن مراجعه می‌کنند را اسراف می‌دانیم. در حالی که بیمارستان‌های مناسب در کاهش عفونت بیمارستانی و تسریع در بهبودی بیمار بسیار مؤثر است اما این امر ابتدا باید برای تصمیم‌گیران کلان کشور جا بیفتد.

وی با بیان اینکه در همه جای دنیا استفاده از تکنولوژی‌های نوین هزینه را کم می‌کند افزود: اما این امر برای ما برعکس است تکنولوژی‌های نوین را وارد می‌کنیم و هزینه‌ها هم افزایش می‌یابد و این امر اکنون یکی از چالش‌ها در حوزه سلامت است.
 پنجمین همایش مدیریت بیمارستانی امروز و فردا با حضور متخصصان این حوزه در مرکز مطالعات سازمان توسعه صنعتی و به همت سازمان نظام پزشکی و جمعیت هلال‌احمر در حال برگزاری است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.60788s, 19q