اضطراب جدايي و ترس‌ازمدرسه رايج‌ترين‌اختلالات دانش‌آموزان دردوره‌ابتدايي‌است

۱۳۸۶/۰۷/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7735
اضطراب جدايي و ترس‌ازمدرسه رايج‌ترين‌اختلالات دانش‌آموزان دردوره‌ابتدايي‌است

دكتر شمس‌الدين كهاني، روانشناس باليني در گفت‌وگو با ایسنا، با بيان اين كه كودكان در دوره ابتدايي چگونگي ارتباط با ديگران و حل مشكلات‌شان را فرا مي‌گيرند، گفت: هرچند نظام آموزشي و تربيتي مدرسه براي كودكان فرصت گسترش، جستجو براي كسب شايستگي و مهارت‌ها را پيش مي‌آورد، اما در مدرسه از كودك توقعات و انتظارات جديدي پديد مي‌آيد. علي‌رغم اين كه فراگيري اطلاعات تازه مي‌تواند براي اكثر كودكان هيجان انگيز باشد اما در مورد برخي كودكان كه مشكلات ذهني و رفتاري دارند، دوران دبستان مي‌تواند موجب ناتواني و محروميت و به شكست اعتماد به نفس و تخريب شخصيت آنان منجر شود.

وي با بيان اين كه مشكلات رفتاري و هيجاني يكي از عوامل تاثيرگذار در شكل‌گيري شخصيتي كودكان و كيفيت تحصيلي آنان است، اظهار كرد: پژوهش‌هاي متعدد نشان مي‌دهد كه از هر 5 دانش‌آموز، يك نفر به نوعي دچار مشكلات مربوط به سلامت رواني است كه متاسفانه به دليل عدم پيگيري و مداخلات لازم، اين گونه اختلالات تا اخذ مدارج تحصيلي بالاتر و حتي در ورود به اجتماع در آنها باقي مي‌ماند.

دكتر كهاني تصريح كرد: پرخاشگري، مشكلات تمركز، پر تحركي و شيطنت‌هاي افراطي، عدم رعايت نظم و مقررات و بي‌اعتنايي به قوانين، كم‌رويي و كناره‌گيري از ديگران، ترس از مدرسه، مشكلات يادگيري و تحصيلي از جمله اختلالاتي هستند كه كودكان در طي دوران مدرسه با آن مواجه هستند.

وي با بيان اين كه علايم و نشانه‌هاي روانشناختي در كودكان به سادگي توسط آموزگاران و مشاوران مدرسه قابل تشخيص است، اذعان داشت: با در ميان گذاشتن و مطرح كردن مشكلات با خانواده دانش‌آموز، مي‌توان گام‌هاي اوليه درمان را برداشت.

وي يادآور شد: اضطراب جدايي، ترس از مدرسه، وسواس و انوع تيك‌ها، اختلالات عادي مانند ناخن خوردن، كندن يا كشيدن موي سر، كم توجهي و اختلالات عاطفي و خلقي (افسردگي)، مشكلات ذهني و يادگيري از جمله مهمترين و رايج‌ترين اختلالات دانش آموزان دوره ابتدايي به شمار مي‌رود.

كهاني خاطرنشان كرد: شايد آموزگاران قادر به رفع ناراحتي روحي – رواني دانش آموزان نباشند، اما مي‌توانند با برخورد صحيح احساسات و هيجانات كودك را درك كنند و با در ميان گذاشتن مشكلات كودك با خانواده، مشاور مدرسه و ارجاع به موقع به مراكز تخصصي درمان، از مزمن شدن بيماري در كودك جلوگيري كنند.

وي با بيان اين كه تشكيل جلسات يا كارگاه‌هاي آموزشي براي كودكان، والدين و آموزگاران بسيار حائز اهميت است، گفت: افزايش آگاهي و دادن اطلاعات لازم به زبان ساده به منظور تشخيص اختلالات رواني رايج بين كودكان، آموزش مهارت‌هاي اجتماعي، شيوه‌هاي كنترل رفتارهاي هيجاني، شيوه‌هاي كنترل استرس و فشارهاي هر روزه، افزايش توان تحمل و بردباري، آموزش شيوه‌هاي تصميم گيري مناسب و حل مشكلات مي‌تواند در اين كارگاه‌ها مطرح شود.

كهاني خاطرنشان كرد: ‌مطالعات و پژوهش‌هاي انجام گرفته در اين رابطه نشان مي‌دهد كه آموزش آموزگاران و دانش آموزان و حمايت از بهداشت روان در مدرسه ارتباط مستقيمي با افزايش عملكرد تحصيلي كودكان و پيشگيري از اختلالات رواني و كمك به سلامت بهداشت جامعه دارد.

وي با بيان اين كه روزهاي ابتداي دوران دبستان مي‌تواند به عنوان يك موقعيت و مكان جديد براي عده‌اي از كودكان باعث ايجاد دلهره و نگراني شود، به والدين توصيه كرد: قبل از شروع و رفتن فرزندتان به مدرسه خواب او را تنظيم كرده و اجازه دهيد كودك وسايل شخصي‌اش را با سليقه خود براي بردن به مدرسه انتخاب كند، همچنين نكات مثبت مدرسه مثل پيدا كردن دوستان جديد، باسواد شدن و استفاده از اردوهاي تفريحي، علمي را براي كودكانتان بازگو كنيد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.80872s, 18q