یک متخصص زنان، زایمان و نازایی:

زنان باردار کم سن نیاز بیشتری به حمایت مالی و عاطفی دارند

۱۳۹۲/۰۴/۱۴ - ۱۲:۰۹ - کد خبر: 77353
سلامت نیوز: یک متخصص زنان، زایمان و نازایی با اشاره به اینکه زنان باردار در سنین پایین‌تر بیشتر به حمایت مالی و عاطفی اطرافیان خود نیاز دارند، گفت: افراد باردار در خانواده های کم درآمد به دلیل نداشتن توان مالی کافی و هزینه‌های بالای درمانی کمتر مورد مراقبت‌های بارداری قرار می‌گیرند که این موضوع یکی از علل عمده بروز عواقب حاملگی در افراد باردار با سن کمتر است.

دکتر طاهره افتخار در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه توجه به سن مناسب بارداری یکی از مسائل بسیار مهم در زنان قبل از حاملگی است، گفت: در صورت عدم رسیدگی‌های کافی از جانب فرد و اطرافیان، بارداری در دو طیف سنی بسیار بالا و یا خیلی پایین، عوارض و خطراتی را متوجه مادر و جنین می‌کند.

وی در ادامه تصریح کرد: عواملی همچون رشد جسمانی ناکافی، سوء تغذیه، فقر آهن و کلسیم در زنان باردار با سنین پایین‌تر معمولا فرد را بیشتر در معرض خطر و عوارض ناشی از بارداری‌های زودهنگام نظیر مرگ و میر نوزاد، زایمان زودرس و رشد ناکافی نوزاد قرار می دهد که در صورت حمایت این دسته افراد از سوی اطرافیانشان در بارداری‌های زودهنگام مشکلی متوجه مادر و جنین نمی‌شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، زنان باردار با سنین پایین در خانواده‌های کم درآمد را بیشتر آسیب پذیر دانست و گفت: افراد باردار در خانواده‌های کم درآمد به دلیل نداشتن توان مالی کافی و هزینه‌های بالای درمانی کمتر مورد چکاپ و مراقبت‌های بارداری قرار می گیرند که این موضوع یکی از علل عمده بروز عواقب حاملگی در افراد باردار با سنین پایین‌تر است.

دکتر افتخار با اشاره به اینکه امکان خطر سقط جنین در افراد باردار در سنین بالا بیشتر است، افزود: به دلیل مصرف و از کار افتادن تخمک‌های نرمال در زنان باردار با سنین بالاتر، این دسته از افراد بیشتر در معرض زایمان‌های سخت‌تر، عدم رشد جنین و امکان سقط جنین قرار دارند.

وی در پایان با اشاره به اینکه افراد باردار در سنین پایین باید بیشتر مورد حمایت اطرافیان خود قرار بگیرند، توصیه کرد: افراد باردار با سن کم به دلیل بر عهده گرفتن مسئولیت سنگین از لحاظ روحی، روانی و جسمی بیشتر دچار مشکل می شوند و آسیب پذیرتر هستند، بنابراین این دسته از افراد باید بیشتر مورد حمایت مالی، عاطفی و معنوی اطرافیان خود قرار گیرند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.03849s, 19q