واکنش ها به بخشنامه وزارت بهداشت برای انجام سونوگرافی توسط پزشکان عمومی

۱۳۹۲/۰۴/۱۵ - ۱۲:۲۴ - کد خبر: 77392
سلامت نیوز : صدور بخشنامه وزارت بهداشت مبنی بر انجام سونوگرافی از سوی پزشکان عمومی و آموزش آن ها برای تحقق این هدف، مخالفت و واکنش هایی از سوی متخصصان رادیولوژی و اعضای کمیسیون بهداشت مجلس را به همراه داشت. محمدجواد نظری مهر، عضو این کمیسیون در گفت وگو با خراسان اظهار کرد: ارائه چنین طرح هایی بدون پشتوانه تحقیقات و کارشناسی های لازم در سطح کشور، نادرست است. وی تصریح کرد: رادیولوژیست ها ، دوره های تخصصی ویژه متناسب با تحصیل خود گذرانده و حتی در خصوص کار با دستگاه های مخصوص، آموزش های ویژه دیده اند، از این رو هر متخصصی باید در موضوع تخصصی خود، مشغول به کار باشد.

وی افزود: برای انجام چنین کاری باید 15 تا 20 هزار دستگاه رادیولوژی برای استفاده پزشکان عمومی وارد کشور کرد که این اقدام صحیح نیست. ما باید نظام حاکم بر این رشته تخصصی را اصلاح و تقویت کنیم تا به نحو شایسته ای، به مردم خدمت کنند. علی کائیدی دیگر عضو کمیسیون بهداشت نیز در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت با آسیب زاخواندن این تصمیمات عجولانه از سوی وزارت بهداشت گفت: این گونه اقدامات کیفیت را فدای کمیت می کند.به گزارش ایسنا دکتر جلال جلال شکوهی رئیس انجمن رادیولوژی نیز ضمن مخالفت با تصمیم وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر مشغول رایزنی با وزارت بهداشت برای لغو این دستور هستیم. وی افزود: سونوگرافی یک تخصص رادیولوژیک است و به این سادگی نیست که فردی با یک ماه یا دو ماه گذراندن دوره، متخصص شود و در این کار تبحر یابد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
دکتربهمن مشفقی
جلوی فاجعه یی را که در راه است،بگیریم!؟
درخبرسایت های خبری نزدیک به سازمان های پزشکی، آمده بود که وزارت بهداشت و درمان وآموزش پزشکی، درخصوص انجام سونوگرافی بوسیله ی پزشکان عمومی موافقت کرده است.! به عنوان یک پزشک عمومی نه تنها ازاین تصمیم خوشحال نیستم،بلکه نگران عملی شدن نسنجیده وبی مطالعه ی آن درسطح کشورهستم، به آسانی می توان ازهم اکنون پیش بینی که چه قرائت وتفسیرهای نادرستی ازسونوگرافی ها که لازمه ی آن داشتن تخصص وکارآموزی ویژه دراین زمینه خواهد بود را شاهد خواهیم بود وچه سوء استفاده هایی ازاین کار خواهد شد وچه بسا برای یک سرماخوردگی هم که معمولا اولین مراجعه ی مردم به پزشکان عمومی است،سونوگرافی انجام شود! . اجرا شدن این برنامه مانند اجراشدن طرح پذیرش بی حدواندازه ی دانشجویان در رشته ی پزشکی خواهدبود که عوارض آنرا درسالهای اخیرمشاهده می کنیم، امری که درهمان آغاز آن برنامه ،افراد دلسوز وصاحب نظری،برنامه ریزان وقت را ازخطرات آن آگاه ساخته بودند ومتاسفانه کوچک ترین گوش شنوایی نبود.!
به عنوان عضوی از اعضای جامعه ی پزشکی، به انجمن های علمی بخصوص انجمن رادیولوژیست های ایران وسازمان نظام پزشکی ایران وانجمن پزشکان عمومی ایران اعلام می کنم که عملی شدن این برنامه یعنی بروز فاجعه یی که جان ومال وسلامت مردم را نادیده گرفتن وتماشا کردن است.جا دارد جلوی این فاجعه هر چه زود تر گرفته شود.
لاهیجان- دکتر بهمن مشفقی- تیرماه سال 1392شمسی.
6.4705s, 19q