افسردگي ونارسايي قلبي ازشايع‌ترين بيماري‌ها دردوره سالمندي‌است

۱۳۸۶/۰۷/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7740
افسردگي ونارسايي قلبي ازشايع‌ترين بيماري‌ها دردوره سالمندي‌است

دكتر هوشنگ بيضايي، فوق تخصص طب سالمندان در گفت‌وگو با ایسنا، با بيان اين كه گروه بيماري‌هاي افسردگي توام با اضطراب از بيماري‌هاي شايع در دوران سالمندي است، گفت: آمار اين نوع بيماري در سطح دنيا بالاست، اما خوشبختانه درجامعه ما به علت اعتقادات مذهبي از شيوع بالايي برخوردار نيست.

وي با بيان اين كه آمار خودكشي‌هاي گروه سالمندان درجهان به خصوص در جوامع صنعتي بالاست، اظهار كرد: افسردگي حاد در دوران سالمندي بيشتر به شكل انزوا از خانواده و اجتماع بروز مي‌كند؛ همچنين سالمند به بي‌خوابي دچار مي‌شود كه يك خطر بزرگ محسوب مي‌شود زيرا وي نياز به خواب و استراحت كافي دارد تا بتواند باقيمانده قواي خود را جبران كند؛ البته، سالمند علاوه بر اين كه دچار يك عارضه جسمي و يا استرس روحي مي‌شود، قدرت قضاوت خود را نيز از دست مي‌دهد.

دكتر بيضايي، توهم را از ديگر بيماري‌هاي رواني دوران سالمندي دانست و اضافه كرد: اين بيماري به طوري است كه سالمند تصورهايي دارد كه از نظر خودش حقيقت داشته اما موافق دنياي خارج نيست. به عنوان مثال، تصور راه رفتن يك فرد در منزل و يا تصور اين كه در منزل خود زندگي نمي‌كند.

وي با بيان اين كه گروه بيماري‌هاي افسردگي درمان طولاني دارند، افزود: پزشكان در درمان اين بيماري‌ها موفق نيستند، همچنين سالمندان نيز به علت تجربه زندگي، ديگران را قبول نداشته و به كار آنها اعتماد نمي‌كنند.

اين فوق تخصص طب سالمندي با بيان اين كه بيماري‌هاي قلب و عروق به‌ خصوص‌ نارسايي قلبي يكي از شايع‌ترين بيماري‌هاي سالمندان به شمارمي رود، اذعان داشت: مساله بسيار مهم، فشار خون است كه در سطح جهان، 65 تا 70 درصد افراد بالاي 65 سال به آن دچار مي‌شوند. همچنين چنانچه فشار خون سالمند كنترل نشود، فرد با بيماري‌هاي قلبي - عروقي، مغزي و در نهايت سكته مواجه مي‌شود.

وي تصريح كرد: بيماري ديابت نوع دوم از بدترين و پرعارضه‌ترين بيماري‌هاي سالمندي به شمار مي‌رود كه عروق سطحي بدن، مغز، قلب، چشم و به خصوص دستگاه كليوي و ادراري را تحت تاثير قرار مي دهد.

بيضايي با بيان اين كه آمار شكستگي در سالمندان در اثر زمين خوردن بسيار بالا است به ايسنا گفت: شكستگي در سالمندان به خصوص شكستگي استخوان ران يك مشكل حاد به حساب مي‌آيد كه نه فقط از نظر هزينه و درمان بلكه از لحاظ  نگهداري براي بيمار بسيار سنگين است، به خصوص فيزيوتراپي‌هايي كه چندين سال به طور مي‌انجامد و شايد سالمند نتواند هزينه‌هاي آن را تامين كند.

وي با بيان اين كه براساس سرشماري اخير، شش ميليون سالمند در كشور وجود دارد، خاطرنشان كرد: جوان بودن ساختار كشور بسار حائز اهميت است كه برهمين اساس 53 درصد كشور زير 19 سال هستند، البته آمار سالمندان نيز روز به روز در حال افزايش است.

بيضايي با بيان اين كه اميد به زندگي در مردان 67 تا 69 سال و در زنان 71 سال است، گفت: يكي از مشكلات كشور، نبود يك استراتژي ملي براي سالمندان است، اين در حالي است كه در برنامه چهارم توسعه، رسيدگي به سالمندان ماده قانوني دارد اما شايد به علت جمعيت جوان كشور، به اين موضوع پرداخته نشده است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.92269s, 18q