کاهش 5 درصدی بودجه درمان/ سلامت را نمی توان با جیب مردم پیش برد

۱۳۹۲/۰۴/۱۵ - ۱۴:۰۷ - کد خبر: 77426
سلامت نیوز : نشست هم اندیشی "تدبیر و امید در نظام سلامت"، با حضور 120 نفر از روسا و نمایندگان انجمنهای علمی و صنفی، اعضای شورایعالی نظام پزشکی و برخی از صاحب نظران نظام سلامت کشور، در سالن همایشهای بیمارستان میلاد برگزار شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ دکتر عباس کامیابی رئیس انجمن پزشکان عمومی در این مراسم با اشاره به اینکه فرصتی فراهم شده تا مجموعه ای ازنخبگان علمی و اجرایی به بیان دیدگاههای خود بپردازند اظهارداشت: آشنایی انجمنها با یکدیگر و اتحاد بین آنها از جمله مهمترین اهداف برگزاری این نشست است که امیدواریم با استمرار برگزاری این نوع گردهمایی ها وفاق و اتحاد بیشتری را بین انجمنهای علمی و تخصصی جامعه پزشکی شاهد باشیم.

وی با اشاره به اینکه با بررسی مشکلات سلامتی و سپس ارائه راهکارها به این نتیجه خواهیم رسید که در آینده نزدیک وزرای بهداشت و درمان و رفاه و تامین اجتماعی چه افقی را باید دنبال کنند تا مشکلات نظام سلامت مرتفع شود. در دولت جدید باید افرادی تصدی امور را عهده دار شوند که توانایی حل مشکلات را داشته و ازنظرات تخصصی  انجمن ها برای رفع چالش ها بهره مند شوند و نقش انجمن ها در این حوزه پررنگ تر شود.

در ادامه دکتر اکرمی استادیار ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه رئیس جمهور منتخب حدود 14 شاخص را در انتخاب وزرای خود مد نظر دارد اذعان داشت: اعتدال حرف اول را در میان شاخصهای مدنظر ایشان دارا بوده و توانایی، سابقه، کارنامه مناسب و به روز بودن نیز از جمله مولفه هایی است که برای تصدی امور نظام سلامت و برگزیدن افراد شایسته برای تولیت بخشهای مختلف حوزه بهداشت و درمان در نظر گرفته خواهد شد.

وی با بیان اینکه باید به انجمنهای علمی اعتبار و امکانات کافی داده شود تا از خمودی خارج شوند افزود: تا کی باید مشکلاتی همچون تعرفه ها، مشکلات سازمان نظام پزشکی و واگذاری تعرفه بین وزارتخانه های  رفاه و بهداشت و درمان را نظاره گر باشیم.

در ادامه نشست دکتر محمد شریف زادگان وزیر اسبق رفاه و تامین اجتماعی اظهارداشت: نگاه اقتصادی و اجتماعی به حوزه بهداشت و درمان شامل عرضه و تقاضا است و متاسفانه نه ارائه دهندگان و نه گیرندگان خدمات از وضعیت موجود راضی نیستند.

وی ادامه داد: شرایط کشور از نظر موقعیتها و مسائل مختلف، خاص بوده و قدرت دولت نیز برای مانور کم است لذا باید کاری کنیم که هر دوگروه ارائه دهنده خدمت و هم گیرنده آن راضی باشند.

وی همچنین به هزینه های بالای دندانپزشکی به عنوان یک نمونه اشاره کرد و گفت: اکثر مردم درمانهای دندانپزشکی را رها می کنند زیرا امکان پرداخت وجود ندارد و در چنین شرایطی باید راهکارهای مناسب را به دولت ارائه داد تا در انتخاب وزرا و سازمانهای مرتبط با امر سلامت، حساسیت و دقت بیشتری صورت گیرد.

شریف زادگان با بیان اینکه وزارتخانه های رفاه و بهداشت و درمان باید هماهنگ با یکدیگر عمل کنند تصریح کرد: سلامت را نمی توان با جیب مردم پیش برد لذا هم نگاه اقتصادی و رفاهی به آن حاکم است و هم نگاه بخش خودش، که طی 8 سال گذشته علمی نبوده و از تجارب متخصصان این حوزه برای اداره امور استفاده نشده است.

وی با اشاره به اینکه باید از همه امکانات موجود به ویژه انجمنها در نظام سلامت استفاده شود اذعان داشت: نقش انجمن ها در سیاستگذاری مهم بوده و باید خودشان فعالانه به سراغ دولت بروند تا استراتژی ها درست انتخاب شود.

دکتر غلامرضا انصاری رئیس اسبق سازمان بهزیستی و عضو منتخب شورای چهارم شهر تهران نیز اظهار داشت: چالشهای عظیمی در بخشهای مختلف داریم که با نگاهی گذرا متوجه می شویم سیاستهای غلط اقتصادی در بخشهای مختلف معضلاتی را ایجاد کرده است.

وی افزود: متولی واحدی برای بخش اجتماعی نداشتیم تا در چارچوب قوانین و اهداف تعیین شده چالشها مدیریت شده و به حداقل برسد بطوری که در بخش سلامت فردی و اجتماعی بطور جدی دچار مشکل هستیم و اکثر صندوقهای بیمه از نقطه سربه سر گذشته اند و زیان ده هستند.

وی تصریح کرد: در سه بخش زیستی، بهزیستی و فرا زیستی باید فعالیتهای اجتماعی را سازماندهی کنیم و برنامه ریزی ها به سمت نهادهای عمومی و سازمانهای مردم نهاد هدایت شود.

بودجه امسال بخش درمان 5 درصد کمتر از سال گذشته است

دکتر سیدتقی نوربخش رئیس انجمن علمی ارتوپدی ایران در ادامه این نشست گفت: در سال جاری کل بودجه درمان 25 هزار و 500 میلیارد تومان است که 15 هزار و 600 میلیارد تومان بودجه جاری بوده و 8 هزار و 600 میلیارد تومان درآمد اختصاصی است که 2000 میلیارد تومان نیز برای پزشک خانواده در نظرگرفته شده است.

وی با بیان اینکه بودجه سال 92 در بخش درمان 5 درصد کمتر از سال گذشته است افزود: سطح تعهدات درست بالا نرفته و بحث تغییر نرخ ارز از مرجع به مبادله ای مشکلاتی را در بخشهای مختلف ایجاد نموده است.

رئیس انجمن علمی ارتوپدی ایران با تاکید بر اینکه بار اصلی درآمدها در نظام بهداشتی و درمانی کشور بر دوش مردم و دهکهای پایین است اظهار داشت: در بودجه منهای 5 درصد رشد داشتیم و درحوزه دارو 2 برابر شدن نقدینگی را به خاطر تبدیل نرخ ارز مرجع به مبادله ای شاهد هستیم.

وی با اشاره به اینکه برای واردات دارو 25 برابر نقدینگی نیاز است گفت: به دلیل سیاستهای نادرست ارزی معضلاتی در حوزه دارو وجود دارد که ریشه یابی آن ساده است.

به گفته نوربخش، اصلاح تعرفه ها، ارائه درست خدمات سطح پایه و تشکیل شورایعالی بیمه سلامت می تواند راهگشای بسیاری از معضلات بهداشت و درمان کشور باشد.

پول ملت در خزانه دولت است

در ادامه نشست هم اندیشی تدبیر و امید در نظام سلامت، دکتر علی نوبخت دبیر مجمع انجمنهای علمی ایران گفت: بخش خصوصی حسابش از بخش دولتی جداست و افرادی که بضاعت مالی دارند خود با انتخاب این بخش برای دریافت خدمات به آن مراجعه می کنند اما در بخش دولتی باید بستر ارائه خدمات مطلوب به بیماران فراهم باشد.

وی تصریح کرد: پول این ملت در خزانه دولت است و اگر به سلامت نرسد کجا خرج شود؟ و ما به عنوان متولیان سلامت آحاد جامعه موظف هستیم حافظ سلامت ملت ایران باشیم.

دکتر علیرضا زالی رئیس کل منتخب سازمان نظام پزشکی ایران نیز با بیان اینکه سلامت به یک مطالبه عمومی تبدیل شده است اظهار داشت: باید از ظرفیت سرشار اجتماعی برای مطالبات نظام سلامت استفاده شود.

وی افزود: حضور و نظرات 164 انجمن علمی تخصصی به عنوان پیوست نظام سلامت و استفاده از ظرفیتهای کارشناسی موجود می تواند راهگشا باشد و با توجه به مدیریت دانش و متانت اجرایی باید عدالت در سلامت را مدنظر قرار داده و محقق کنیم.

در ادامه دکتر سیدجلیل حسینی رئیس انجمن علمی اورولوژی ایران با بیان اینکه انجمنها توان بسیار بالایی دارند گفت: با وجود توان بالای انجمنهای علمی تخصصی کسی توجه به آنها نکرده و وزارت بهداشت در خصوص استفاده از تجربه و ظرفیت انجمنها دچار نوعی ترس است و از واگذاری اعتبارات به آنها خودداری میکند و یا در برنامه های آموزشی و پژوهشی خود از آنها بهره مند نمیشود.

وی تاکید کرد: باید به انجمنها به عنوان نهاد مدنی اعتبار داده شود

در ادامه این نشست تعدای از حاضرین به بیان دیدگاهها در خصوص مشکلات نظام سلامت و همچنین راهبردهای حل مشکلات پرداختند. سپس از تمامی حاضرین برای تعیین شاخصهای پیشنهادی وزرای بهداشت و رفاه نظر سنجی صورت گرفت و مقرر گردید که جمع بندی این نظرات به صورت مکتوب به محضر رئیس جمهور منتخب تقدیم گردد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.15887s, 19q