بیماری ِمنیِر درمان ندارد/ سرگیجه و سنگینی گوش از عوارض بیماری

۱۳۹۲/۰۴/۱۵ - ۱۶:۴۰ - کد خبر: 77437
سلامت نیوز : متخصص گوش، حلق و بینی گفت: منیر یک بیماری است که به علت بالا رفتن فشار گوش داخلی رخ می‌دهد و باعث ایجاد سرگیجه شدید می‌شود که به آن سرگیجه واقعی نیز می‌گویند.

رضا چایچیان در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: سرگیجه‌ای که همراه با وزوز گوش، صدای گوش و سنگینی گوش باشد مِنیِر نام دارد.

متخصص گوش، حلق و بینی گفت: منیر بیماری است که به علت بالا رفتن فشار گوش داخلی رخ می‌دهدکه البته دلیل افزایش فشار گوش، 100درصد مشخص نیست اما به هرحال به علل نامعلومی افزایش هر از گاهی فشار گوش داخلی به ایجاد سرگیجه شدید منجر می‌شود که به آن سرگیجه واقعی نیز می‌گویند.

چایچیان، این بیماری را دارای نقاط اوج و فرودی دانست و افزود: اوج حمله این بیماری  1 تا 3 دقیقه است و طی این حمله فرد احساس می‌کند که همه اشیاء دور سرش می‌چرخند یا اینکه وقتی چشمش را می‌بندد احساس می‌کند که خودش دور اشیاء می‌چرخد.

متخصص گوش، حلق و بینی ، عدم تعادل، حالت تهوع و استفراغ را از علائم اوج این بیماری دانست و افزود: سرگیجه‌ای که بر اثر این بیماری به وجود می‌آید به گونه‌ای است که فرد را از انجام فعالیت باز می‌دارد.

وی تصریح کرد: در فواصل بین حملات می‌تواند حالت سنگینی گوش همراه با صدای گوش در فرد ایجاد شود.

متخصص گوش، حلق و بینی ادامه داد: این حالتها ممکن است چندین ماه به فواصل ایجاد شوند و گاه ممکن است وقفه ای نیز به وجود آید و فرد احساس کند که کاملاً خوب شده  در صورتی که حمله ها دوباره باز می‌گردند.

چایچیان تشخیص این بیماری را به واسطه نوار گوش و تست تعادل دانست و گفت: این بیماری درمان قطعی ندارد فقط می‌توان توسط دارو این بیماری را کنترل کرد.

وی افزود: می‌توان برای سرگیجه حاصل از این بیماری دارو درمانی انجام داد.

متخصص گوش، حلق و بینی به افرادی که دچار بیماری منیر هستند توصیه کرد: از مصرف نمک زیاد خودداری کنند ؛ همچنین از مصرف غذاهایی که مانده باشند یا از مواد نگهداری در آنها استفاده می‌شود پرهیز کنند.

چایچیان مصرف پنیر و کنسرو را تشدیدکننده این بیماری دانست و افزود: این افراد باید از تغییر وضعیت شدید بپرهیزند.

متخصص گوش، حلق و بینی تصریح کرد: مثلاً اگر نشسته هستند نباید دراز بکشند و همچنین انجام ورزش و خم و راست شدن و فشار آوردن  برای این افراد زیان‌بار است.

وی افزود: استرس‌های روحی نیز می‌تواند در تشدید علائم این بیماری مؤثر باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.75225s, 19q