روزه‌داری دیابتی‌ها براساس نوع دیابت خود

۱۳۹۲/۰۴/۱۶ - ۱۵:۳۴ - کد خبر: 77496

سلامت نیوز : به گفته یک کارشناس تغذیه، روزه در بیماران با توجه به نوع بیماری متفاوت است، چنانکه در بعضی از بیماری‌ها مانند بیماران دیابت نوع 2، مفید است و می‌تواند به بهبود و درمان بیماری کمک کند، ولی اکثر بیماران باید نظر پزشک معالج خود را ملاک اصلی قرار دهند و ضمن مشاوره با متخصص تغذیه اقدام به روزه داری کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ مرضیه شناور کارشناس ارشد تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در زمینه روزه‌داری دیابتی‌ها گفت: بیماران مبتلا به دیابت نوع یک، دیابت دوران بارداری و دیابتی‌های کنترل نشده نباید روزه بگیرند اما روزه داری برای بیماران دیابتی نوع 2 که دیابت آنان به وسیله رژیم غذایی کنترل شده، مفید هم هست.

وی افزود: افرادی که برای کنترل دیابت خود از قرص استفاده می کنند اگر علایم افت قند خون را در طول روز داشتند باید فوراً روزه خود را افطار کنند، بیماران دیابتی که روزه می‌گیرند باید رژیم غذایی مخصوص خود را در افطار و سحر رعایت کنند.

این کارشناس ارشد تغذیه اظهار کرد: این افراد در مصرف غذاهای شیرین که در ماه مبارک رمضان در وعده افطار استفاده می‌شود، نباید زیاده روی کنند و میزان توصیه شده توسط متخصص تغذیه را مراعات کنند.

شناور گفت: برای کنترل بهتر قند خون توصیه می شود که این افراد قند خون قبل از سحر و بعد از افطار خود را چک کنند و اگر قند خون قبل از سحری بالاتر از 350 میلی گرم بر دسی لیتر باشد، توصیه نمی‌شود و بهتر است روزه نگیرند.

وی تصریح کرد: بیمار دیابتی که سحری نخورده باشد و یا بیماری که برای کنترل دیابت لازم است در طول روز نیز قرص مصرف کند همچنین در صورتی که بیمار انسولین تزریق می کند و در طول روز نیز باید تزریق داشته باشد، نمی تواند روزه بگیرد.

شناور گفت: اگر عوارضی دیابت مانند کلیوی و چشمی بروز کرد، بهتر است برای پیشگیری از عوارض بیشتر، بیمار روزه نگیرد و با پزشک خود مشورت کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.82407s, 18q