از نوشیدن آب رودخانه‌ها و چشمه‌های آلوده بپرهیزید

۱۳۹۲/۰۴/۱۶ - ۱۵:۵۱ - کد خبر: 77499

سلامت نیوز : یک متخصص بیماری‌های عفونی تاکید کرد: مصرف آب سالم و بهداشتی از ارکان سلامتی است و باید از نوشیدن آب برکه، رودخانه، چشمه‌های آلوده و آب‌های غیرآشامیدنی پرهیز شود.

دکتر رضا زارع در گفت وگو با (ایسنا) ، خاطرنشان کرد: بیماری‌های مرتبط با غذا، با خوردن غذایی که آلوده به باکتری، سم، ویروس و انگل باشد ایجاد می‌شود و دلیل این آلودگی می‌تواند در هر کدام از مراحل تولید و تهیه مواد غذایی، نگهداری مواد غذایی و حمل و نقل آن‌ها باشد.

زارع ادامه داد: اگر تهیه کننده مواد غذایی کارت بهداشتی نداشته باشد و خود او آلودگی ویروسی و میکروبی داشته و در تهیه مواد غذایی به ویژه در تهیه مواد اولیه، موارد بهداشتی را رعایت نکند می‌تواند منشا بیماری در مصرف کننده شود.

این متخصص عفونی گفت: اگر نگهداری ماده غذایی در مکان مناسب و با شرایط مناسب و استاندارد محیطی صورت نپذیرد خود می‌تواند منشا آلودگی باشد.

وی در خصوص حمل و نقل مواد غذایی نیز خاطرنشان کرد: حمل و نقل مواد غذایی باید با وسیله مناسب که دارای امکانات لازم از جمله امکانات برودتی است، انجام شود.

زارع افزود: ماده غذایی در معرض حشرات و جوندگان می‌تواند منبع آلودگی باشد.

وی درباره بیماری‌های منتقله از آب گفت: بیماری‌هایی که توسط آب منتقل می‌شود عبارتند از وبا، تیفوئید(حصبه)، اسهال شیگلایی، اسهال ناشی از باکتری e.coli، هپاتیتA، و انگل ژیاردیا.

وی بر مصرف آب‌های آشامیدنی بهداشتی تاکید کرد و افزود: مصرف آب سالم و بهداشتی از ارکان سلامتی است و باید از نوشیدن آب برکه، رودخانه، چشمه‌های آلوده و آب‌های غیرآشامیدنی پرهیز شود.

این متخصص عفونی گفت: یخ‌های موجود در بازار فروش نیز نباید به طور مستقیم با آب آشامیدنی مخلوط شود و اگر از بیرون غذا تهیه می‌شود باید از مکان‌های استاندارد و تحت نظر بهداشت باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.89343s, 18q