کاهش مرگ و میر مادران باید به یک چهارم آمار فعلی برسد

۱۳۸۶/۰۷/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7754
کاهش مرگ و میر مادران باید به یک چهارم آمار فعلی برسد

دکتر مریم سالاریان در گفتگو با مهر افزود: در سال بیش از 200 میلیون بارداری در دنیا اتفاق می ‌افتد که 70 میلیون آن منجر به سقط می‌ شود.

وی ادامه داد: از130 میلیون تولد نیز، 4 میلیون به پایان دوره نوزادی نمی‌ رسند و می ‌میرند و 3/3 میلیون هم مرده به دنیا می ‌‌آیند و از این 3/3 میلیون، بیش از یک میلیون در جریان وضع حمل می ‌میرند.

این متخصص زنان و زایمان افزود: به ازای فوت هر مادر ، بیش از 30 مادر دچار عوارض ناشی از دوران بارداری می‌ شوند که بعضا با معلویت هایی نیز همراه است.

سالاریان تصریح کرد: پس از پیروزی انقلاب در شاخص ‌های بهداشتی بهبود چشمگیری داشتیم. به طوری که مرگ و میر مادران از 237 مادر در هر 100 هزار تولد زنده به 5/35 مادر در هر 100 هزار تولد کاهش پیدا کرد و مرگ و میر کودکان زیر 5 سال نیز از 173 در هزار تولد زنده به 33 در هزار تولد زنده کاهش پیدا کرد.

این متخصص زنان و زایمان افزود: هر چند کاهش مرگ و میر مادران و کودکان، چشمگیر است اما هنوز آمار این مرگ و میر بالا است که باید به شدت کاهش یابد.

سالاریان گفت: کاهش مرگ و میر مادران، باید به یک چهارم آمار فعلی تا سال 2015 میلادی برسد و همچنین مرگ و میر کودکان زیر 5 سال نیز بایستی به یک سوم کاهش یابد.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه عمده این مرگ ها مربوط به مرگ و میر نوزادان است و اگر ما نتوانیم مرگ و میر نوزادان را به طور چشمگیری کم کنیم به اهدافی که مکلف هستیم تا سال 2015 برسیم نخواهیم رسید.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.19038s, 18q