90 درصد حیوان گزیدگی توسط سگ‌ها است

۱۳۹۲/۰۴/۱۷ - ۱۴:۵۰ - کد خبر: 77572

سلامت نیوز : مسئول بیماری‌های زئونوز وزارت بهداشت گفت: مازندران در رده سوم حیوان گزیدگی در کشور قرار دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر جمال شریفیان در سومین همایش منطقه‌ای بیماری‌های مشترک بین انسان و دام که در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران برگزار شد، اظهارداشت: با توجه به تماس دائمی میان انسان و حیوان، استفاده از فرآورده‌های لبنی و تماس با حیوانات، بیماری‌های مشترک میان انسان و حیوان وجود دارد.

وی با بیان اینکه عدم آگاهی کامل جامعه از روش های پیشگیری از مشکلات بیماری‌های مشترک میان انسان و دام، گفت: وجود مخازن متعدد در حیوانات و وجود بندپایان ناقل برای برخی کنترل بیماری را مشکل می‌کند.

مسئول بیماریهای زئونوز کشور یادآور شد:همکاری دقیق بین بخشی از اهداف برگزاری همایش منطقه ای بیماریهای مشترک میان انسان و دام به شمار می رود.

دکتر شریفیان تصریح کرد: با توجه به عدم وجود درمان موثر و مرگ همه بیماران،عدم آشنایی گروه پزشکی از وضعیت بیماریهای مشترک میان انسان و دام، راه های انتقال و روش های تشخیص لازم است در این خصوص اطلاع رسانی صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه مازندران در رده سوم حیوان گزیدگی در کشور قرار دارد، افزود: 90 درصد حیوان گزیدگی به وسیله سگ‌ها است.

مسئول بیماریهای زئونوز کشور ادامه داد: سالانه حدود 14 میلیارد تومان از سوی وزارت بهداشت برای خرید واکسن هاری هزینه می شود.

دکتر شریفیان خاطرنشان کرد: یکی از راهکارهای کاهش موارد حیوان گزیدگی اتلاف سگ‌های ولگرد در منطقه است.

وی یادآور شد: با توجه به افزایش موارد حیوان گزیدگی در کشور، خوشبختانه تعداد موارد هاری کاهش یافته است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.25493s, 18q