به هنگام افطار مایعات زیاد سرد و گرم ننوشید

۱۳۹۲/۰۴/۱۷ - ۱۵:۰۲ - کد خبر: 77576

سلامت نیوز : به گفته یک کارشناس تغذیه، استراحت دستگاه گوارش و سم زدایی بدن از مهمترین فواید روزه داری است.

علی اشرف رشیدی در گفت وگو با (ایسنا) ، گفت: امسال به علت واقع شدن ماه مبارک رمضان در فصل تابستان و گرمای فراوان افراد باید دقت بیشتری در خصوص تغذیه خود داشته باشند.

وی عنوان کرد: استفاده از همه گروه‌های غذایی از جمله شیر و لبنیات، گوشت، غلات، میوه و سبزیجات، حبوبات و حتی مقداری روغن برای وعده‌های غذایی رمضان ضروریست، اما روغن بهتر است در طبخ غذا مصرف شود.

این کارشناس تغذیه در خصوص وعده سحری یادآوری کرد: سحری باید یک وعده غذایی کامل باشد و از مصرف مواد پرچرب و پرنمک که باعث تشنگی در طول روز می شود در این وعده خودداری شود.

رشیدی با تاکید بر لزوم استفاده از میوه و سبزی در وعده سحر، خاطرنشان کرد: میوه هم قند خون بدن را در طی روز متعادل نگه می دارد و هم گرسنگی را کاهش می‌دهد به علاوه در تامین آب بدن هم موثر است.

به گفته این کارشناس تغذیه، می‌توان از شربت آبلیمو و عسل نیز در وعده سحر استفاده کرد.

وی گفت: بهتر است برای افطار از یک نوشیدنی گرم مثل شیر ولرم، چای کم رنگ، فرنی، حلیم، میوه خشک، کشمش و یا نان و پنیر استفاده شود و از خوردن مایعات خیلی سرد و خیلی گرم هم پرهیز شود.

رشیدی تصریح کرد: شام را باید یک ساعت بعد از افطار صرف کرد و پس از آن نیز از میوه و سبزی برای تامین ویتامین بدن استفاده کرد.

وی افزود: چون در زمان روزه داری دستگاه گوارش چند ساعتی از غذا دور بوده نباید یکباره از غذای فراوان استفاده کرد.

این کارشناس تغذیه یادآوری کرد: بهتر است قندهای مصنوعی همچون زولبیا و بامیه کمتر مصرف شود و از قندهای جایگزین طبیعی به جای آن استفاده کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.73996s, 18q