تمرینات استقامتی، زایمان را راحت‌تر می‌کند

۱۳۹۲/۰۴/۱۸ - ۱۲:۲۸ - کد خبر: 77677

سلامت نیوز : یک کارشناس ارشد مامایی گفت: انجام تمرینات استقامتی با افزایش قدرت عضلات، مادر را برای زایمان راحت‌تر آماده می‌کند.

پروین بهادران در گفت‌وگو با (ایسنا) ، با بیان اینکه ورزش علاوه بر دوران بارداری در تمامی مقاطع زندگی به زنان توصیه می‌شود، اظهار کرد: نتایج و فواید مثبت ورزش کردن در دوران بارداری از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه ورزش کردن میزان مصرف اکسیژن در بدن را افزایش می‌دهد، افزود: ورزش با بالا بردن سوخت و ساز بدن و ضربان قلب مانع از افزایش وزن زنان در دوران بارداری می‌شود.

این عضو هیئت علمی گروه مامایی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه ورزش در هیچ سنی مضر نیست، اضافه کرد: زنان باردار نیاز بیشتری به انجام حرکات ورزشی دارند چرا که در سلامت جسمی و ذهنی آن‌ها موثر است و انجام ورزش در تمامی ماه‌های بارداری مشروط بر اینکه مادر احساس خستگی نکند، مفید است.

بهادران با اشاره به اینکه تعادل در حرکت برای زنان باردار اهمیت دارد، خاطرنشان کرد: مادران از ماه دوم بارداری تعادل خود را تا حدودی از دست می‌دهند و باید با انجام صحیح حرکات ورزشی در حرکت کردن به تعادل برسند.

وی با بیان اینکه نوع ورزشی که انتخاب می‌شود نباید موجب ایجاد خستگی و کاهش قند خون در مادران شود، افزود: گودی کمر بعد از زایمان به علت ضعف عضلات است و این مشکل با انجام تمرینات استقامتی در دوران بارداری که موجب قوی‌تر شدن عضلات می‌شود، کاهش می‌یابد.

این کارشناس ارشد مامایی با اشاره به اینکه مناسب‌ترین ورزش‌ها در دوران بارداری پیاده روی و ایروبیک است، خاطرنشان کرد: انجام ورزش‌های مناسب مادر سه بار در هفته به طور مستمر توصیه شده اما انجام حرکات ورزشی در هفت روز هفته اثرات مفیدتری به همراه دارد.

بهادران با اشاره به مواردی که ورزش کردن را برای زنان باردار منع می‌کند، اضافه کرد: اگر احتمال سقط جنین، خون ریزی مختصر و احساس درد در مادر وجود داشته باشد نیازی به فعالیت بدنی نیست.

وی اضافه کرد: مادران باردار با بیماری‌های قلبی عروقی و ریوی، پرفشاری خون و یا مستعد زایمان زودرس نباید فعالیت فیزیکی سنگینی انجام دهند.

این کارشناس ارشد مامایی با بیان اینکه انجام تمامی ورزش‌ها برای مادران باردار مفید نیست، گفت: زنان باردار باید از شیرجه زدن در استخر و از پریدن،‌ توپ بازی کردن و فعالیت‌هایی که همراه با احتمال صدمه به شکم است، اجتناب کنند.

بهادران با اشاره به اینکه ورزش موجب شادی و نشاط مادر می‌شود، افزود: ورزش و فعالیت بدنی موجب آزاد شدن آندورفین‌ها در بدن شده و احساس خوشحالی و سرخوشی را در فرد ایجاد می‌کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.90101s, 19q