سازمان بازرسي كل كشور خواستار كاهش سهم مردم از هزينه‌هاي سلامت شد

۱۳۸۶/۰۷/۱۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7768
سازمان بازرسي كل كشور خواستار كاهش سهم مردم از هزينه‌هاي سلامت شد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، به نقل از پايگاه اطلاع رساني سازمان بازرسي كل كشور، اين سازمان با ارسال گزارشي به رياست جمهوري با اعلام اينكه سهم مردم از هزينه‌هاي سلامت جزء مشكلات مهم و دغدغه‌هاي اساسي مردم و نظام سلامت كشور است، خواستار دستور رييس جمهور جهت رفع اين مشكل شده است.

در اين گزارش آمده است: براساس ماده 90 قانون برنامه چهارم توسعه، كشور مقرر است توزيع منابع و امكانات بهداشتي و درماني به نحوي صورت گيرد كه شاخص مشاركت عادلانه مردم به 90 درصد ارتقاء يابد و سهم مردم از هزينه‌هاي سلامت حداكثر از 30 درصد افزايش نيابد و ميزان خانوارهاي آسيب‌پذير از هزينه‌هاي غيرقابل تحمل سلامت به يك درصد كاهش يابد. اما با توجه به بازرسي‌هاي انجام شده مشخص شد كه ناهماهنگي بين وزارت‌خانه‌هاي بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و وزارت رفاه و تأمين اجتماعي از يك‌طرف و ناهماهنگي‌هاي موجود بين اين دو وزارتخانه و سازمان نظام پزشكي ( با اتكاء به قانون نظام پزشكي) از سوي ديگر موجب شده است كه با اعلام تعرفه‌هاي بخش خصوصي از سوي سازمان نظام پزشكي، مراكز خصوصي كشور (اعم از طرف قرارداد و غير طرف قرارداد با بيمه‌هاي پايه) تعرفه‌هاي سازمان نظام پزشكي را ملاك عمل قرار داده و مابه‌التفاوت هزينه‌هاي پزشكي ناشي از اختلاف بين تعرفه‌هاي مصوب دولت و مصوب نظام‌پزشكي را از بيماران دريافت كنند كه اين امر قطعاً موجب تحميل هزينه‌هاي پرداخت از جيب مردم و در نتيجه فاصله از تحقق اهداف برنامه توسعه كشور خواهد شد.

در اين گزارش آمده است: عدم هماهنگي‌هاي موجود و اعمال تعرفه‌هاي چندگانه موجب نابساماني در روابط مالي في‌مابين پزشك و بيمار شده و سلب اعتماد عمومي از جامعه پزشكي را به دنبال دارد ضمن اينكه افزايش اين نابساماني‌ها چتر نظارتي دولت و دستگاه‌هاي نظارتي را تحت‌الشعاع قرار داده و امكان كنترل وضعيت موجود خصوصاً در كلان‌شهرها نيست.

در گزارش سازمان بازرسي كل كشور با اشاره به اينكه اصلاح وضعيت فوق از اهم اقدامات مسوولان نظام و خصوصاً هيأت دولت است، پيشنهاد شده است كه نسبت به طرح موضوع در هيأت دولت و اصلاح آن اقدام مقتضي صورت گيرد.

گزارش سازمان بازرسي كل كشور به رييس جمهور جهت اقدام لازم به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ارسال شده است كه لازم است از توجه ويژه رييس جمهور و معاون اول رييس‌جمهور تشكر شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.27638s, 18q