جهان با سرعت به سمت بيماري ها پيش مي رود

۱۳۸۶/۰۷/۱۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7769
جهان با سرعت به سمت بيماري ها پيش مي رود

با اين حال بايد اين حقيقت را پذيرفت که سايه بيماري هاي واگيردار از سر بشريت کم نخواهد شد و هميشه نگراني ابتلا به اين بيماري ها در جوامع بشري و علم پزشکي وجود دارد زيرا عوامل ايجادکننده اين بيماري ها ميکروب ها هستند و علم پزشکي را به چالش کشيده اند.
در اين ميان بتازگي سازمان بهداشت جهاني در گزارش سالانه خود اخطار داده است که بيماري هاي واگيردار با سرعتي بي سابقه نسبت به گذشته در جهان در حال گسترش هستند.


سازمان جهاني بهداشت در گزارش جديد خود ، نسبت به ظهور سريع بيماري هاي عفوني در سراسر زمين که به سرعت گسترش مي يابند و درمان آنها دشوارتر مي شود ، هشدار داده است.
در گزارش سالانه سازمان بهداشت جهاني که بتازگي در ژنو انتشار يافته اعلام شده است که برخلاف نگرش موجود در زمينه کاهش تلفات بيماري هاي واگيردار ، احتمال ظهور بلاي ديگري نظير ايدز ، سارس يا تب ابولا طي سالهاي آينده که بتواند ميليون ها تلفات برجا بگذارد در حد بالايي است.
در گزارش سازمان بهداشت جهاني آمده است : بيماري هاي عفوني بسيار سريع تر از هر زمان ديگري در طول تاريخ در حال گسترش هستند. در ضمن در اين گزارش هوشياري نسبت به پديدار شدن تهديدهاي جديدي نظير سارس ، حياتي اعلام شده است.

مبارزه با اپيدمي بيماري ها

در حالي که کشورهاي پيشرفته جهان طي چند دهه اخير مشکل بيماري هاي واگيردار را تا حد زيادي حل و تمامي توان و امکانات خود را براي مبارزه با بيماري هاي غيرواگير از جمله بيمارهاي قلبي عروقي و سرطان ها متمرکز کرده بودند ، ناگهان در سال 1981 ميلادي نوعي بيماري عفوني در دنيا پيدا شد که بسرعت درهمه نقاط جهان گسترش يافت و اميد به ريشه کني بيماري هاي واگيردار را حتي در کشورهاي پيشرفته به ياس تبديل کرد. اين بيماري که به صورت يک مشکل عمده بهداشتي خود را نشان داد ، ايدز نام دارد. در اين بيماري دستگاه دفاعي بدن بشدت دچار اختلال مي شود. بيماري ايدز نوعي بيماري کشنده است که در همه کشورهاي جهان ، در گروههاي سني متفاوت و نژادهاي مختلف مشاهده شده است.
در واقع ايدز يک مشکل جهاني است و به کشور و گروه خاصي اختصاص ندارد. عامل بيماري هم نوعي ويروس است که مبدا اوليه آن کاملا مشخص نيست.
اکنون مرگ و مير ناشي از ايدز در جوانان در تمام کشورهاي جهان به صورت يک مشکل خطرناک درآمده است. حدود 75 تا 90 درصد آلودگي به ويروس ايدز در گروه سني 20 تا 45 سال که سن تلاش و سازندگي و فعاليت اقتصادي است ، اتفاق مي افتد. ضمن آن که افزايش ميزان مرگ و مير ناشي از آلودگي به ويروس ايدز و ابتلا به بيماري در جوانان و شيرخواران ، طول عمر بسياري از کشورهاي جهان را کاهش خواهد داد و از آنجا که ايدز يک مشکل بهداشتي نيست بلکه يک مشکلي اجتماعي و فرهنگي است که مسائل اقتصادي را نيز به دنبال دارد ، لازم است همه سازمان هاي دولتي ، غيردولتي و مردم در کنترل و پيشگيري از بيماري با هم همکاري و مشارکت کنند و از آنجا که در حال حاضر واکسني موثر و درمان اساسي براي بيماري وجود ندارد ، تنها راه مبارزه با ايدز ، پيشگيري از آلودگي است. در اين ميان عامل بيماري ايدز نوعي ويروس است که مبدا اوليه آن کاملا مشخص نيست.
بيماري سارس هم تنها در سال 2003 از چين به 30 کشور ديگر انتقال يافت و 800 قرباني گرفت. اگرچه سارس نسبت به آنفلوآنزا کمتر عفوني است و دوره کمون آن 27 روز است ، مسافرت هاي بين المللي خطر گسترش سريع بيماري را افزايش مي دهد. تا 28 آوريل 2003 ، 5050 نفر مبتلا شده و از اين تعداد 321 نفر فوت کرده اند و تاکنون اين بيماري از کشورهاي چين ، هنگ گنگ ، مالزي ، کانادا ، تايوان ، فرانسه ، آلمان ، اندونزي ، ايتاليا ، تايلند ، سنگاپور ، استراليا ، برزيل ، بلغارستان ، هندوستان ، ژاپن ، کويت ، مغولستان ، جمهوري ايرلند ، روماني ، فيليپين ، آفريقاي جنوبي ، اسپانيا ، انگلستان ، ايالات متحده ، سوئد ، سوئيس و ويتنام گزارش شده است.
بيماري علاوه بر اين که مي تواند شديد باشد مي تواند در مسافرت به کشورهاي آلوده ، از سرعت انتشار بالايي برخوردار باشد، ولي درصد کشندگي آن پايين است (حدود 4 درصد) البته اين ميزان با افزايش سن و وجود بيماري هاي مزمن در فرد بالا مي رود. اين درحالي است که براساس گزارش سازمان جهاني بهداشت تصور عدم ظهور بيماري ديگري نظير سارس ، ابولا يا ايدز را بسيار ساده لوحانه توصيف کرده است.
از دهه 1970 تاکنون به ميزان بي سابقه اي دستکم يک تهديد جديد شناسايي شده است.
حدود 40 بيماري امروزه وجود دارد که تا يک نسل پيش ناشناخته بودند. تنها طي 5 سال گذشته ، کارشناسان اين سازمان بيش از 1100 همه گيري بيماري هاي مختلف را بررسي کرده اند.با توجه به اين که هر ساله بيش از 2 ميليارد نفر ، سفر هوايي انجام مي دهند ، شيوع يا همه گيري يک بيماري در يک نقطه جهان ظرف چند ساعت به تهديد قريب الوقوعي در جاي ديگر تبديل مي شود. اين گزارش خواستار احياي تلاشها براي مراقبت ، پيشگيري و کنترل بيماري هاي همه گير مانند وبا ، تب زرد و بيماري هاي مننژيت شده است.

تلاشهاي جهاني براي مهار بيماري ها

با آن که ويروس آنفلوآنزاي مرغي H5N1 تاکنون به يک ويروس قابل انتقال بين انسان ها جهش نيافته است اما دانشمندان بيم آن دارند همه گيري بعدي آنفلوآنزا را يک ويروس پرندگان ايجاد و يک و نيم ميليارد نفر از جمعيت جهان را مبتلا کند. در مورد همه گيري آنفلوآنزاي ناشي از اين ويروس يا يک ويروس ديگر ، آنفلوآنزاي پرندگان تنها مساله زمان مطرح است.
يک مقام ارشد سازمان ملل هشدار داد که جهان با تهديد جدي از سوي همه گيري انساني آنفلوآنزاي مرغي روبه روست و اين بيماري با سرعت بيشتري در سراسر جهان در حال گسترش است ، از اين رو دولتها بايد هر چه بيشتر براي آماده سازي در برابر شيوع اين بيماري تلاش کنند. دکتر ديويد نابارو، هماهنگ کننده ارشد سازمان ملل در بخش آنفلوآنزاي ماکيان و انسان در يک کنفرانس مطبوعاتي در اين باره يادآور شد: تهديدهايي که ما امروزه با آنها مواجه ايم افسانه علمي نيست ، اين تهديدها واقعي است.
جهان بايد براي جهش ژنتيکي احتمالي در ويروس H5N1 که مي تواند موجب بروز يک همه گيري آنفلوآنزا شود و براي انسان ها فاجعه به بار آورد ، آماده باشد. اين مقام رسمي سازمان ملل افزود: با توجه به فصل انتقال بيماري در سالهاي گذشته ما با نزديک شدن به ماههاي سرد سال در نيم کره شمالي بايد توجه خود را نسبت به اين بيماري افزايش دهيم.
همچنين ، بايد بيش از گذشته مطمئن شويم که تمام کشورها براي مقابله با اين اپيدمي احتمالي آماده هستند.اين گزارش تاکيد کرده است تمام کشورها بايد اطلاعات بهداشتي ضروري نظير نمونه هاي ويروس و شيوع بيماري ها را براساس قوانين بهداشتي بين المللي گزارش دهند تا از اين خطرها جلوگيري شود. اين گزارش همچنين درباره اطلاع رساني سريع و شفاف درخصوص حوادث نشت مواد شيميايي سمي ، برق هسته اي و ديگر فجايع زيست محيطي به منظور به حداقل رساندن تهديدهاي بهداشت عمومي تاکيد کرده است.
سازمان بهداشت جهاني خواستار تلاش فزاينده براي مقابله با شيوع بيماري ها و مبادله داده هاي مربوط به انتشار ويروس ها براي کمک به ساخت واکسن شده است.
به گفته اين سازمان ، در غير اين صورت اپيدمي ها مي توانند آثار مخربي بر اقتصاد جهان و امنيت بين المللي به جا بگذارند.سازمان بهداشت جهاني همچنين دولتها را ترغيب مي کند که درباره شيوع بيماري ها پنهانکاري نکنند. اين سازمان اعلام کرده که تقريبا در نيمي از موارد، زنگ خطرها درباره شيوع احتمالي بيماري ها را از طريق رسانه ها شنيده است.
در ضمن مقاومت دارويي تهديدي براي کنترل بيماري هاست که آن را به استفاده نادرست از آنتي بيوتيک ها و معالجات بد بخصوص درخصوص سل نسبت مي دهد.به گفته مارگارت چان ، مديرکل سازمان بهداشت جهاني ، همکاري جهاني براي مقابله با بروز اپيدمي ها اهميت اساسي دارد و با توجه به آسيب پذيري امروزي جهان در مقابل اين تهديدها ، امنيت بهتر همبستگي جهاني را طلب مي کند. فراموش نکنيم که امنيت بهداشتي براي همه جهانيان ، هم يک آرزوي جمعي است و هم يک مسووليت متقابل.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.20826s, 18q