با خستگی مبارزه کنید

۱۳۹۲/۰۴/۱۸ - ۱۶:۰۵ - کد خبر: 77713
با خستگی مبارزه کنید
سلامت نیوز: آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که خستگی جزء روزمره زندگیتان شده از دستش خلاصی ندارید؟برای مبارزه با خستگیتان با ما همراه شوید.

عامل شماره یک خستگی: نداشتن خواب کافی به گزارش سلامت نیوز، نداشتن خواب راحت شبانه می تواند سبب خستگی فرد شود. این موضوع می تواند تاثیر منفی بر تندرستی و تمرکز حواستان بگذارد. بزرگسالان باید هر شب بین هفت تا هشت ساعت بخوابند. راه حل: خوابیدن را در اولویت قرار دهید و برای آن برنامه ریزی کنید. استفاده از لپ تاپ و موبایل و تماشا کردن تلویزیون در رختخواب را متوقف کنید. هنوز نمی توانید بخوابید؟ بهتر است به پزشک مراجعه کنید. شاید به اختلال خواب مبتلا شده اید.
عامل شماره دو خستگی: اختلال تنفس در خواب برخی از افراد فکر می کنند به اندازه کافی می خوابند، اما اختلال تنفس در خواب (sleep apnea) اجازه این کار را نمی دهد. این اختلال سبب می شود تنفس فرد مبتلا در طول شب به کرات متوقف شود. هر یک از توقف های تنفس یک ثانیه طول می کشد و فرد مبتلا متوجه نمی شود. در نتیجه پس از هشت ساعت خواب، هنگام خارج شدن از رختخواب خواب آلوده و خسته است. راه حل: وزن تان را کم و سیگار را ترک کنید و با کمک دستگاه CPAP که مسیر تنفس را باز نگه می دارد بخوابید.
عامل شماره سه خستگی: فقدان انرژی کافی غذا خوردن اندک سبب بروز خستگی می شود، اما خوردن غذاهای اشتباه نیز می تواند سبب بروز مشکلات جدی شود. مصرف متعادل مواد غذایی می تواند به حفظ قند خون در حد متعادل کمک کند و از کاهش میزان قند خون و احساس تنبلی کردن جلوگیری کند. راه حل: صبحانه بخورید و سعی کنید ترکیبی از پروتئین و کربوهیدرات ها را در رژیم غذایی تان قرار دهید. برای مثال، تخم مرغ را همراه نان سبوس دار بخورید. با خوردن میان وعده های سالم می توانید انرژی لازم را برای فعالیت کردن به دست آورید.
عامل شماره چهار خستگی: کم خونی کم خونی یکی از مهم ترین عوامل بروز خستگی در میان زنان است. از دست دادن خون در دوران عادت ماهانه می تواند دلیل کمبود آهن خون زنان باشد. گلبول های قرمز خون وظیفه انتقال اکسیژن به اندام های مختلف بدن را بر عهده دارند. راه حل: برای درمان کم خونی فقر آهن باید مکمل های آهن مصرف کنید و مواد غذایی سرشار از آهن مثل جگر، گوشت بدون چربی، لوبیا و غلات غنی شده را در رژیم غذایی تان بگنجانید.
عامل شماره پنج خستگی: افسردگی درست است که افسردگی، اختلالی روحی روانی است، اما بروز این اختلال می تواند نشان دهنده مشکلات جسمی نیز باشد. خستگی، سردرد و از دست دادن اشتها از مهم ترین علایم و نشانه های ابتلا به افسردگی است. اگر احساس می کنید نسبت به دو سه هفته گذشته خسته، بی انگیزه و کسل شده اید، بهتر است با متخصص مشاور یا روان شناس حرف بزنید و از آنها کمک بگیرید. راه حل: افسردگی پاسخی است به مشکلات جسمی و روحی
عامل شماره شش خستگی: کم کاری تیروئید تیروئید غده کوچکی است که در انتهای گردن قرار دارد. این غده متابولیسم بدن را کنترل می کند. وقتی غده تیروئید کم کار می شود و متابولیسم بدن کاهش می یابد، اضافه وزن پیدا و احساس خستگی می کنید. راه حل: اگر نتایج آزمایش خون نشان داد غده تیروئید تان کم کار است، پزشک می تواند با تجویز داروهای حاوی هورمون فعالیت غده تیروئید را افزایش دهد.
عامل شماره هفت خستگی: مصرف بیش از اندازه کافئین مصرف متعادل کافئین می تواند سبب افزایش هوشیاری و تمرکز حواس شود. اما مصرف بیش از اندازه این ماده می تواند سبب افزایش فشار خون، ضربان قلب، بروز خشم و خستگی شود. راه حل: باید نوشیدن چای، قهوه، شکلات، نوشیدنی های گاز دار و داروهای حاوی کافئین را متوقف کنید. این کار سبب از میان رفتن احساس خستگی می شود.
عامل شماره هشت خستگی: عفونت ادرار پنهان اگر تا به حال به عفونت ادرار مبتلا شده اید، به احتمال زیاد تکرر و سوزش ادرار را تجربه کرده اید. اما در برخی از موارد میزان عفونت ادرار به اندازه ای نیست که علایم و نشانه هایش نمایان شود. در برخی از موارد، احساس خستگی تنها نشانه ابتلا به عفونت ادرار است. بهترین راه برای تشخیص عفونت ادرار، آزمایش ادرار است. راه حل: پزشکان با تجویز آنتی بیوتیک عفونت ادرار را درمان می کنند و احساس خستگی در طول یک هفته از میان می رود.
عامل شماره 9 خستگی: دیابت در افرادی که به دیابت مبتلا هستند، افزایش غیر طبیعی قند خون به جای آن که به انرژی تبدیل شود در در سلول ها باقی می ماند و فرد علی رغم خوردن بیش از اندازه غذا احساس گرسنگی می کند. اگر از غذا خوردن سیر نمی شوید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا میزان قند خون تان بررسی شود. راه حل: درمان دیابت شامل تغییر روش زندگی، ورزش کردن، اصلاح رژیم غذایی، تزریق انسولین و مصرف دارو است.
عامل شماره 10 خستگی: کم آب شدن بدن احساس خستگی کردن می تواند از علایم و نشانه های کم آب شدن بدن باشد. اگر ساعت ها پیش میز می نشینید یا در فضای آزاد فعالیت می کنید، باید بیشتر از حد معمول آب بخورید تا بدن تان بتواند به خوبی کار و از افزایش دما جلوگیری کند. اگر تشنه هستید، بدن تان کم آب شده است. راه حل: اگر در طول روز به اندازه کافی آب می نوشید باید رنگ ادرارتان روشن باشد. دست کم باید یک ساعت پیش از آغاز و پس از پایان فعالیت جسمی چهار فنجان آب بنوشید.
عامل شماره 11 خستگی: بیماری قلبی وقتی پس از انجام فعالیت های روزانه مانند تمیز کردن خانه، باغبانی کردن و ... به شدت خسته می شوید، نشان دهنده آن است که قلب تان به درستی کار نمی کند. باید به پزشک مراجعه کنید تا عملکرد قلب تان را بررسی کند. راه حل: تغییر روش زندگی، مصرف داروهای تجویزی و ...
عامل شماره 12 خستگی: اختلال خواب کار شب کاری یا تغییر متعدد نوبت های کار می توانند سبب مختل شدن ساعت بیولوژیک بدن شوند. ممکن است هنگام بیداری احساس خستگی کنید. برخی اوقات نیز برای خوابیدن در طول روز با مشکل روبرو می شوید. راه حل: وقتی در طول روز می خواهید بخوابید، اتاق را تاریک، ساکت و خنک کنید و چشم بند به چشم بزنید. برای خوابیدن مشکل دارید؟ با پزشک مشورت کنید. مصرف مکمل ها و داروها می تواند سودمند باشند.
عامل شماره 13 خستگی: حساسیت غذایی برخی از پزشکان باور دارند حساسیت های پنهان غذایی می توانند افراد را خواب آلود کنند. اگر پس از خوردن غذا خواب آلود می شوید و بدن تان کهیر می زند، به احتمال زیاد به ماده غذایی خاصی حساسیت دارید. راه حل: با حذف کردن ماده غذایی خاص خستگی تان از میان می رود؟ اگر پاسخ تان منفی است باید به پزشک مراجعه کنید تا او با استفاده از روش های خاص مشکل را از میان بردارد.
عامل خستگی شماره 14: سندرم خستگی مزمن اگر خستگی تان بیش از شش ماه طول کشیده و آن قدر شدید است که نمی توانید به فعالیت های روزانه تان رسیدگی کنید، به احتمال زیاد به اختلال خستگی مزمن مبتلا شده اید. راه حل: در حالی که درمان قطعی برای اختلال خستگی مزمن وجود ندارد، اما اغلب بیماران با تغییر برنامه های کاری، یادگیری روش های مناسب برای داشتن خواب راحت و ورزش کردن می توانند با این اختلال مقابله کنند.
از میان بردن سریع خستگی اندک اگر احساس خستگی اندکی می کنید، نباید دارویی مصرف کنید. تنها راه از میان رفتن خستگی اندک ورزش کردن است. نتایج بررسی های دانشمندان نشان داده، بزرگسالان با ورزش کردن می توانند خستگی در کنند. دانشمندان با مطالعه بر روی 50 بزرگسال دریافتند، اگر افراد سه روز در هفته بیش از 20 دقیقه روی دوچرخه ثابت رکاب بزنند به خوبی خستگی در خواهند کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.41307s, 18q