مشكلات كليوي و تغييرشكل ساختار اسكلتي از عوارض تجمع كادميم در بدن است

۱۳۸۶/۰۷/۱۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7774
مشكلات كليوي و تغييرشكل ساختار اسكلتي از عوارض تجمع كادميم در بدن است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، سرازير شدن فاضلابهاي تصفيه نشده كارخانه‌ها در مزارع كشاورزي هم موجب آلودگي محصولات كشاورزي به ويژه سبزي‌ها و صيفي جات به سرب و كادميم مي‌شود و مصرف اين محصولات با تجمع فلزات سنگين سلامت انسان را به خطر مي‌اندازد.

مشكلات كليوي و تغيير شكل در اسكلت از عوارض تجمع كادميم در بدن است. مسموميت با سرب به ويژه در كودكان بيشتر است زيرا بدن آنان در حدود 6 برابر افراد بزرگسال، سرب را از راه مواد غذايي جذب مي‌كند و كودكان مسموم، معمولا به آنسفالوپاتي دچار مي‌شوند.

سرب به علت رقابت با جذب املاح دو ظرفيتي مثل آهن، موجب كاهش جذب آهن توسط بدن مي‌شود و نهايتا كمبود آهن و كم خوني ناشي از آن را تشديد مي‌كند.

به گزارش ايسنا، مصرف بي رويه سموم دفع آفات نباتي و حشره كش‌ها هم موجب باقي ماندن سموم در علوفه و بدن دامهاي مختلف مي‌شود و با مصرف شير و گوشت اين دامهاي آلوده، انسان نيز آلوده مي‌شود. باقيماندن سموم دفع آفات بر روي ميوه‌ها و سبزي‌ها هم حائز اهميت است.

براساس اين گزارش، باكتري‌هاي بي‌هوازي نظير كلستريديوم بوتولينوم در قوطي‌هاي كنسروي كه محيط بي‌هوازي دارند، سم كشنده‌اي را به نام بوتوليسم توليد مي‌كنند كه 90 درصد اين آلودگي‌ها مربوط به كنسروهايي است كه در تهيه آن موازين بهداشتي و تكنولوژيك رعايت نشده است. از اين رو، نبايد از قوطي‌هاي كنسرو باد كرده استفاده كرد و نيز قوطي كنسرو سالم را قبل از باز كردن و مصرف به مدت چند دقيقه در آب جوش قرار داد و جوشاند.

انواع كنسروها به ويژه كنسروهاي سبزي نظير نخود فرنگي و لوبيا سبز و در مرحله بعد كنسروهاي گوشتي و ماهي بيشتر در معرض خطر اين آلودگي قرار دارند.

برپايه اين گزارش، انواع سس‌ها، كالباس، سيب زميني و سبزي‌هاي پخته هم بيشتر در معرض آلودگي باسيل‌هاي هوازي با قابليت توليد هاگ قرار دارند كه ايجاد مسموميت با علايم اسهال و استفراغ مي‌كنند. از آنجا كه هوازي‌هاي مولد هاگ در خاك به وفور يافت مي‌شوند قرار ندادن بشقابها و ظروف غذاي بدون سرپوش در معرض گرد و غبار از موازيني است كه رعايت آن موجب پيشگيري از بروز مسموميت مي‌كند.

به گزارش ايسنا، تحقيقات نشان داده است كه سموم قارچي به ويژه آفلاتوكسين‌ مي‌توانند مسموميت‌هاي حاد كبدي و يا در دراز مدت سرطان كبد ايجاد كند كه پسته، فندق، بادام، بادام زميني، پودر نارگيل و ذرت از جمله مواد غذايي هستند كه بيشتر در معرض خطر آلودگي با آفلاتوكسين قرار دارند. افزون بر آن، مواد غذايي با منشا دامي نظير جگر، شير و لبنيات حاصل از دام‌هايي كه از علوفه و مواد غذايي كپك زده تغذيه مي‌كنند هم به علت باقي ماندن سموم فوق در بدن آنها براي انسان خطرناك هستند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.28906s, 18q