مفتح خبر داد:

ساماندهی بازار دارو با "سجاد"

۱۳۹۲/۰۴/۱۹ - ۱۲:۲۴ - کد خبر: 77749
سلامت نیوز: در حالی بعد از اعلام خبر حذف ارز مرجع واردات دارو بازار دارو در کشور شاهد افزایش چشمگیر قیمت‌ها بوده که معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد که به زودی سامانه‌ای برای نظارت بر بازار دارو و ساماندهی این بازار راه‌اندازی خواهد شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، محمدصادق مفتح گفته که وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری تشکل‌ها و سازمان‌های مرتبط قصد دارد سامانه جامع اطلاعات دارویی (سجاد) را راه‌اندازی کند. سامانه‌ای که به گفته وی قرار است باعث شفاف شدن اطلاعات در بازار دارو در نهایت کنترل قیمت‌ها در این بازار منجر شود.

قرار است با اجرای سامانه جامع اطلاعات دارویی کشور (سجاد) ضمن دسترسی به هنگام به آخرین اطلاعات درباره وضعیت موجودی دارویی در کشور، امکان نظارت بر صادرات، واردات، تولید، توزیع و عرضه عادلانه دارو در کشور فراهم شود و از بروز مشکلاتی همچون نبود دسترسی به اطلاعات درست و به هنگام از وضعیت زنجیره تامین دارو در مناطق مختلف کشور، کمبود دارو در برخی مناطق، قاچاق دارو و غیره که هم‌اکنون بخش دارویی کشور با آن مواجه است، پیشگیری خواهد شد.

البته معاون فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت به طور دقیق اعلام نکرده که سامانه سجاد دقیقا در چه تاریخی به بهره‌برداری خواهد رسید. همچنین مشخص نیست که فعالان صنعت و تجارت دارو به چه میزان از این سامانه استقبال خواهند کرد.

دارو یکی از اقلامی است که بیشترین سهم را در بین کالاهای وارداتی در اختیار دارد. ارزش سالانه واردات دارو بالغ بر چندین میلیارد دلار می‌شود. با این وجود تحولات ارزی رخ داده طی چند ماه گذشته باعث شده تا فرایند واردات دارو دچار مشکل شود.

دارو و برخی تجهیزات پزشکی سال قبل در اولویت نخست واردات کالا قرار داشتند و برای واردات نیز ارز مرجع دریافت می‌کردند اما بانک مرکزی از اوایل اردیبهشت امسال ارز مرجع واردات دارو را حذف و اعلام کرد که از این پس دارو صرفا با ارز مبادله‌ای وارد خواهد شد.

سازمان غذا و دارو نیز چندی بعد از آغاز روند اختصاص ارز مبادله‌ای به واردات دارو خبر داد. این در حالی است که بانک مرکزی در سال 1391 بیش از سه میلیارد دلار ارز مرجع به واردات دارو اختصاص داده بود. طی دو ماه نخست امسال هم حدود 500 میلیون دلار به واردات دارو، مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی اختصاص یافت.

براساس گزارش‌های منتشر شده مقادیر زیادی دارو و مواد اولیه دارویی به دلیل مشکلات ارزی به وجود آمده در گمرک‌ها انباشت شده و گمرک به آنها اجازه ترخیص نمی‌دهد. اگرچه آمار دقیقی از میزان انباشت دارو در گمرک‌ها در دست نیست اما این نگرانی وجود دارد که انباشت بیش از حد دارو در گمرک‌ها به فاسد شدن و از بین رفتن این داروها منجر شود.

نکته جالب اینجاست که اخیرا رییس کل گمرک از ترخیص کلیه داروهای دپو شده در گمرک‌های کشور خبر داد. اما در عین حال رییس کل گمرک به این سوال پاسخ نداده که چرا با وجود ترخیص کلیه داروها از گمرک هیچ تغییری در قیمت دارو در بازار رخ نداده است؟!
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.75639s, 19q