درمان نكردن به موقع آلرژي بيني منجر به بيماري آسم مي‌شود

۱۳۸۶/۰۷/۱۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7792
درمان نكردن به موقع آلرژي بيني منجر به بيماري آسم مي‌شود

دكتر مژگان كياني درگفت وگو با ايرنا تاكيد كرد:علايم آلرژي را نبايد با سرماخوردگي اشتباه گرفت، با توجه به‌امكان درصد بالاي اشتباه تشخيص سرماخوردگي‌از آلرژي درصورت طولاني شدن‌آبريزش بيني، خارش و ريزش اشك چشم حتما بايد با پزشك مشورت شود.

وي اظهار داشت: علايمي نظير گرفتگي بيني، عطسه، آبريزش، خارش گلو، گوش و چشم در سرماخوردگي و آلرژي مشابه هستند، ولي در آلرژي تمام علايم با هم در يك زمان و بدون تب بروز مي‌كنند.

اين متخصص ادامه داد: تك عطسه معمولا از نشانه‌هاي سرماخوردگي است و به علاوه در سرماخوردگي ترشحات بيني زرد رنگ است در صورتي كه در آلرژي بي‌رنگ و بوي بد نمي‌دهد.

وي افزود: علايم بيماري سرماخوردگي هفت تا ‪ ۱۰‬روز ادامه دارد، درحالي كه نشانه‌هاي آلرژي كمتر از شش هفته يا بيش از آن طول مي‌كشد.

كياني سرفه را از علايم مشابه‌آلرژي با سرماخوردگي برشمرد وگفت: در صورتي كه سرفه بيش از دوهفته طول بكشد و يا درطول سال با هر سرماخوردگي كوچك سرفه‌ها طولاني شود مخصوصا سرفه خشك بايد به آلرژي شك كرد.

متخصص آسم و آلرژي مركز بهداشتي و درماني قدس قزوين گفت: كودكاني كه با هر سرماخوردگي، مواد حساسيت زا، آلودگي هوا و دود سيگار دچار سرفه‌هاي خروسكي شوند، احتمال اينكه كودك مبتلا به آلرژي باشد، زياد است.

وي خاطرنشان ساخت: سرفه‌هايي كه با فعاليت شديد يا هنگام خواب شروع شوند وهمچنين به درمان آنتي بيوتيك جواب ندهند، باز احتمال ابتلا بيماربه آلرژي مطرح مي‌شود.

كياني به شهروندان توصيه‌كرد: درصورت مشاهده اين علايم به‌آلرژي مشكوك شده و براي درمان آن با پزشك مشورت كنند و هرگز از داروهاي سرماخوردگي براي درمان آلرژي استفاده نكنند.

وي يادآور شد: مصرف قرص‌هاي پروفن و آسپرين باعث تشديد آلرژي مي‌شود، بنابراين بيماراني كه درصورت تجويز پزشك از اين داروها استفاده مي‌كنند با مشورت پزشك معالج خود اين داروها را تغيير دهند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.85638s, 18q