ضرورت آموزش مهارت"نه گفتن" و "جرأت‌مندی" به فرزندان

۱۳۹۲/۰۴/۲۲ - ۱۴:۵۰ - کد خبر: 77966

سلامت نیوز : بر اساس آخرین آمارها از شیوع اعتیاد، یک میلیون و 350هزار نفر معتاد در کشور داریم که از این میان 9 درصد را زنان معتاد تشکیل می‌دهند و در مقایسه با شیوع‌ شناسی قبلی، میزان اعتیاد در زنان رو به افزایش است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر فیروزه جعفری سرپرست اداره پیشگیری، درمان و کاهش آسیب وزارت بهداشت، مهمترین عامل اعتیاد در زنان را اعتیاد یکی از اعضای خانواده بویژه همسرانشان عنوان کرد و افزود: در سال‌های اخیر اعتیاد به مواد محرک را به عنوان رویکرد جدید وزارت بهداشت مورد بررسی قرار دادیم که نتایج بیانگر آنست که اعتیاد به مواد محرک در زنان رو به گسترش است. تحقیقات نشان داد موادی که در سالن‌های ورزشی و آرایشی برای کاهش وزن و تناسب‌اندام و زیبایی پوست به زنان عرضه می‌شود، می‌تواند مقدار کمی مواد محرک داشته باشد.

وی افزود: یک اصل کلی درباره مواد محرک وجود دارد که هر چیزی اعم از قرص، چای و کپسول به سرعت فرد را لاغر می‌کند، به طور حتم حاوی مواد محرک هستند و ممکن است در این میان پرسشی مطرح شود با این عنوان که چه اشکالی دارد که ماده‌ای به سرعت موجب کاهش وزن یا تناسب‌ اندام شود که در پاسخ باید اذعان کرد این مواد می‌توانند موجب اعتیاد به مواد محرک شوند.

وی گفت: مواد محرک در مقادیر کم می‌تواند پرخاشگری، تحریک ‌پذیری و عصبانیت‌های گاه‌گاه را ایجاد کند و وقتی مصرف افزایش می‌یابد، حالت‌هایی از جنون را بدنبال دارد که فرد معتاد دیگر قادر به تشخیص واقعیت‌ها نیست و حتی ممکن است آسیب‌های جدی و جبران‌ناپذیر برای فرد و خانواده و اطرافیانش به همراه داشته باشد.

دکتر جعفری با اشاره به اجرای برنامه‌های ویژه پیشگیری در سالن‌های آرایشی و ورزشی از سال گذشته با همکاری معاونت زنان ریاست‌جمهوری در تهران گفت: این دوره‌های آموزشی برای توانمند سازی مسوولان آرایشگاه‌های زنانه در جریان است و پس از آن آمادگی برگزاری این دوره‌ها برای مدیران سالن‌های ورزشی برگزار کنیم و امیدواریم در زمان‌های بعدی در تمام دانشگاه‌های علوم‌ پزشکی کشور دوره‌های آموزشی را برگزار کنیم.

سرپرست اداره پیشگیری، درمان و کاهش آسیب وزارت بهداشت با تأکید بر آموزش مهارت‌های زندگی به عنوان مهمترین ابزار پیشگیرانه اعتیاد، تصریح کرد: مطالعات نشان می‌دهد تنها راه اثربخش پیشگیری از سوءمصرف مواد مخدر، مهارت‌های زندگی است و این که افراد بتوانند از این طریق توانمندی‌های خود را در حوزه روان اجتماعی افزایش دهند و در مقابل انواع مواد مخدر "نه" بگویند!

وی "نه" گفتن و جرأت‌مندی را یکی از مهمترین مهارت‌های افراد برشمرد و اظهار کرد: باید این مهارت را از سنین پایین به کودکان آموزش دهیم تا در مقابل تعارف کردن هر چیز از طرف افراد ناشناس و نمی‌دانند چیست و یا هر درخواست غیرمتعارفی که فردی می‌کند، "نه" بگویند. ضمن این که توانایی‌هایی مانند افزایش عزت‌ نفس و خودکارآمدی، فرد را در مقابل مصرف مواد مخدر توانمند می‌کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.27343s, 18q