استراحت دستگاه گوارش در ماه مبارک رمضان به سلامت بدن کمک می‌کند

۱۳۹۲/۰۴/۲۲ - ۱۴:۵۴ - کد خبر: 77969

سلامت نیوز : یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: روزه داری صحیح که با کاهش مصرف غذا همراه است، تاثیراتی همچون کم شدن چربی‌های ذخیره، کاهش میزان چربی خون و کلسترول و فعال شدن سیستم ایمنی بدن را به دنبال دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر یحیی پاسدار با بیان اینکه روزه فرمان الهی و تمرینی برای زندگی سالم و با معنویت است، گفت: برای کسب فیض بیشتر از این ماه مبارک رعایت یک برنامه غذایی متعادل و صحیح، لازم و ضروری است.

وی گفت: عمل به توصیه‌های تغذیه‌ای کمک می‌کند تا علاوه بر سود جستن از بهره‌های معنوی این ماه از سلامت جسمی حاصل از انجام این فریضه دینی نیز بهره‌مند شویم، لذا تغذیه صحیح در ماه رمضان از اهمیت بسیاری برخوردار است.

پاسدار با اشاره به اینکه یک روزه دار در طول روز با کمبود آب و املاح مواجه می شود، گفت: باید درهنگام افطار به نحو شایسته‌ای این کمبودها جبران شوند.

رییس دانشکده بهداشت کرمانشاه با بیان اینکه روزه داری می‌تواند به تغذیه مناسب کمک شایانی کند، گفت: بدن انسان برای حفظ سلامتی خود، همواره مقداری از چربی مواد غذایی را در نقاط مختلف ذخیره می‌کند که به مرور زمان چربی‌های ذخیره شده تغییر رنگ داده و روزه داری به بدن فرصتی می دهد تا این چربی‌ها را از ذخایر آن آزاد کرده و مصرف نماید و پس از پایان روزه داری به جای آن چربی‌های تازه و مناسبتری را جایگزین نماید.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با ذکر اینکه تحقیقات فراوانی در 30 سال اخیر درباره آثار روزه بر جسم انجام شده، گفت: این تحقیقات ثابت کرده روزه‌داری صحیح که با کاهش مصرف غذا همراه است ثمراتی چون کم شدن چربی‌های ذخیره، کم شدن میزان چربی خون و کلسترول و فعال شدن سیستم ایمنی بدن را به دنبال دارد.

پاسدار گفت: غذا خوردن سبب می شود خون فراوانی به دستگاه گوارش سرازیر شود که روزه با استراحت دادن به دستگاه گوارش و فرستادن خون کافی به سراسر بدن و خصوصا سیستم اعصاب می تواند به سلامتی بدن کمک شایانی کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.03348s, 18q