رشد فکری و خلاقیت کودک با اسباب بازی‌های ساده

۱۳۹۲/۰۴/۲۲ - ۱۵:۱۲ - کد خبر: 77980

سلامت نیوز : یک فوق تخصص اطفال گفت: محققان نشان داده‌اند که اسباب بازی‌های ساده‌ای که بتواند حس خلاقیت، کاوش و تحرک فکری را در کودک به وجود آود، موجب می شود که استرس کودک کم شود و او را قادر می‌سازد تا در آینده بتواند با استرس‌های زندگی به خوبی برخورد کند. اسباب بازی‌ها باید از جنسی باشند که زود شکسته نشده تا موجب رنجش و ناراحتی کودک نشود.

دکتر جواد فیض در گفت وگو با ایسنا ، با اشاره به اینکه والدین باید شرایط مناسبی برای رشد و پرورش مغز کودک فراهم کنند، گفت: اگر برای کودک، محل مناسب برای بازی و اسباب بازی که بتواند کاوش، تحرک، خلاقیت و تصورات و تخیلات او را تحریک کند و دوست هم سن و سالی که بتواند با او بازی کند وجود داشته باشد، شرایط بسیار مناسبی برای رشد و پرورش مغز او فراهم می شود.

وی با تاکید بر اینکه لزومی ندارد برای رشد مغزی کودک از اسباب بازی‌های گران قیمت استفاده شود، گفت: والدین نباید تصور کنند که با خریدن اسباب بازی‌های گران قیمت خدمت مهمی به فرزند خود می‌کنند.

این فوق تخصص اطفال با اشاره به تحقیقات انجام شده گفت: محققان نشان داده‌اند که اسباب بازی‌های ساده‌ای که بتواند حس خلاقیت، کاوش و تحرک فکری را در کودک به وجود آورد، موجب می‌شود که استرس کودک کم شود و او را قادر می‌سازد تا در آینده بتواند با استرس‌های زندگی به خوبی برخورد کند. اسباب بازی‌ها باید از جنسی باشد که زود شکسته نشده تا موجب رنجش کودک نشود.

دکتر فیض گفت: والدین باید با بازی کردن با کودک زمان‌های با نشاطی را به وجود آورند، اگر مادر تماس‌های فیزیکی با کودک برقرار نکند، بازی کردن با کودک نتیجه و ارزشی ندارد.

وی در ادامه افزود: کودکانی که در تمام دوران کودکی در یک گوشه نشسته باشند، مغز آنها رشد کافی را نکرده و توان ندارند در آینده کارهای مثبتی را انجام دهند، این افراد نمی توانند درهای بسته زندگی را باز کنند و از درهای باز هم نمی توانند عبور کنند.

این فوق تخصص اطفال گفت: مادرها می توانند در بازی با کودکان فعالیت‌هایی مانند جست و جو کردن و پنهان شدن، بازی چهره به چهره، بازی با پر یا گلوله پنبه (با فوت کردن آن کودک سبکی و به هوا پریدن را احساس کند)، حباب درست کردن، خیمه شب بازی و بازی با تلسکوپ را انجام دهند.

دکتر فیض در پایان افزود: اگر پدر و مادر به هر صورتی بتوانند سیستم کنجکاوی و کاوشگری کودک را تحریک کنند، اساس رشد مغزی او را پایه گذاری کرده‌اند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.16677s, 18q