بر اساس یافته های جدید دانشمندان ایتالیایی صورت گرفته است:

ویروس ایدز، عامل درمان دو بیماری نادر ژنتیکی

۱۳۹۲/۰۴/۲۳ - ۱۲:۰۲ - کد خبر: 78038
سلامت نیوز: بر اساس تحقیقات جدید دانشمندان ایتالیایی،  ویروس ایدز می تواند دو بیماری ژنتیکی نادر را درمان کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نادر نیوز، متخصصان ایتالیایی بر اساس یافته های جدید و با کمک  ژن درمانی، 3 بیمار مبتلا به بیماری نادر "لوکو دیستروفی متاکروماتیک" و 3 بیمار مبتلا به "ویسکوت آلدریچ"   را با کمک فرد حامل  ویروس ایدز تحت درمان قرار دادند که هم اکنون  با وجود گذشت سه سال از شروع درمان، تمام این بیماران در سلامتی به سر برده و علائم بهبود در آنها دیده می شود.

بر اساس این گزارش، عامل بروز هر دو بیماری نادر، نقص ژنتیکی است و براثر این نقص ژنتیکی، از پروتئین های  ضروری بیمار در همان سال های ابتدایی تولدش کاسته می شود.
در بیماری" لوکو دیستروفی متاکروماتیک" ، سیستم عصبی تحت تاثیر قرار می گیرد.  اگرچه کودک در هنگام تولد سالم به نظر می رسد ولی به مرور زمان مهارت های فیزیکی و ذهنی اش رو به زوال می رود. شایان ذکر است که این بیماری شانس درمان ندارد.

همچنین این گزارش می افزاید: کودکان مبتلا به عارضه  "سندرم ویسکوت آلدریچ"هم  از سیستم ایمنی معیوب رنج می برند، از اینرو درمقابل بیماری های عفونی، سرطان ها و بیماری های خودایمنی، آسیب پذیر هستند. این بیماران به علت کمبود پلاکت خون دچار خونریزی های شدید ودائم می شوند.

بر اساس این گزارش، در شیوه جدید درمان بیماران نادر، در ابتدا سلول های بنیادی از مغز استخوان بیمار گرفته می شود. سلول های بنیادی دارای ژن های معیوب هستند که توسط شیوه ژن درمانی اصلاح می شوند. اما برای حمل نسخه اصلاح شده ژن های معیوب به سلول های بنیادی بیمار، یک حامل ویروسی مورد نیاز است که تیم ایتالیایی توانسته است این حامل ویروسی را فقط و فقط ازویروس ایدز (HIV)به دست آورد. به محض تزریق دوباره این سلول های بنیادی اصلاح شده به بدن، پروتئین های از دست رفته ارگان های ضروری بیماران نادر به حالت اولیه برگردانده می شوند.

در بیماران مبتلا به عارضه " سندرم ویسکوت آلدریچ"، سلول های خونی که تحت تاثیر مستقیم بیماری قرار گرفته اند با سلولهای جدید و سالم جایگزین  می شود، از اینرو عملکرد سیستم ایمنی و سلول های پلاکت خون حالت طبیعی به خود می گیرند.

بر اساس این گزارش، در بیماران نادر مبتلا به عارضه " لوکو دیستروفی متاکروماتیک"، مکانیزم درمانی بسیار پیچیده تر است. سلول های بنیادی اصلاح شده از طریق خون به مغز رفته و پروتئین سالم را در آنجا آزاد می کند.  این پروتئین های سالم توسط سلول های عصبی جذب شده و باعث بهبود آنها می شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.82541s, 19q