ویروس ایدز 2 بیماری‌ ژنتیکی را درمان می کند

۱۳۹۲/۰۴/۲۳ - ۱۴:۳۴ - کد خبر: 78057
سلامت نیوز : محققان موسسه درمان ژنتیکی سن رافائل واقع در ایتالیا به تازگی دریافتند که ویروسی که موجب بروز بیماری ایدز می‌شود، توانایی درمان دونوع بیماری ژنتیکی را دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم ؛ محققان توانستند با استفاده از ویروس HIV، دو نوع بیماری ژنتیکی موسوم به لوکو دیستروفی و سندروم ویسکات آلدریچ را در شش کودک درمان کنند.این نوع درمان با استفاده از ویروس HIV کاملاً ایمن است.

محققان در این تحقیق، شش کودک داوطلب را از سه سال قبل با استفاده از این ویروس تحت درمان قرار دادند و درحال حاضر وضعیت آن ها کاملاً رضایت بخش است.

ایده استفاده از ویروس HIV برای درمان این بیماری های ژنتیکی در سال ۱۹۹۶ مطرح شد.

هر دو این بیماری ها به دلیل یک اختلال ژنتیکی بروز می کند و در آن میزان یک پروتئین حیاتی در سنین کودکی کاهش چشمگیر پیدا می کند.

در بیماری لوکو دیستروفی، سیستم عصبی بیمار تحت تاثیر قرار می گیرد و با گذشت زمان توانایی تشخیصی و برخی قابلیت های ذهنی بیمار از بین می رود.

پس از سال ها تحقیق در لابراتوار، محققان ایتالیایی روشی را یافتند که در آن می توانند این اختلال ژنتیکی را با استفاده از سلول های بنیادی مغز استخوان بیمار درمان کنند.

در این روش ساختار ژنتیکی سلول های بنیادی با استفاده از ویروس HIV اصلاح شده است و مجددا به بدن بیمار تزریق می شود تا پروتئین های لازم را به اندام های مختلف برساند.

در سندروم ویسکات آلدریچ، سیستم ایمنی بدن تضعیف و بیمار مستعد ابتلا به انواع عفونت ها و سرطان می شود.

در این بیماری سلول های خون مستقیما تحت تاثیر قرار می گیرد. برای درمان این بیماری نیز با استفاده از روش مشابهی، سلول های بنیادین اصلاح شده به بدن بیمار وارد می شود و عملکرد سیستم ایمنی وی را تصحیح می کند.

در این پروژه تحقیقاتی بیش از ۷۰ نفر از محققان برجسته شرکت داشتند و ۱۶ بیمار مورد درمان قرار گرفتند البته تنها شش نفر از این بیماران به مدت کافی تحت درمان بوده اند و نتایج تحقیق نیز به وضعیت همین شش نفر اشاره دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.02914s, 18q