سالن‌های آرایشی و ورزشی؛ همکار وزارت بهداشت در اجرای طرح پیشگیری از اعتیاد زنان

۱۳۹۲/۰۴/۲۳ - ۱۴:۵۴ - کد خبر: 78071

سلامت نیوز : رییس اداره پیشگیری، درمان و کاهش آسیب اعتیاد وزارت بهداشت ضمن هشدار نسبت به ترفندهای مافیای اعتیاد برای کسب منافع بیشتر، قرص‌ها و پودرهای لاغری و محصولات آرایشی با ادعاهای عجیب را از جمله ترفندهای مافیای مواد خواند و درعین حال از همکاری صنف آرایشگران و سالن‌های ورزشی زنانه برای ارایه آموزش‌های ویژه به زنان و اجرای طرح پیشگیری از اعتیاد به مواد محرک خبر داد.

دکتر فیروزه جعفری در گفت‌وگو با (ایسنا)، گفت: مسئولان آرایشگاه‌های مجاز و همکاران‌شان از جمله مهم‌ترین افرادی هستند که می‌توانند آموزش‌های درست در خصوص مواد غیرمجاز را در اختیار بانوان قرار دهند. در این راستا صنف آرایشگران تاکنون همکاری بسیار خوبی در اجرای طرح‌های مربوطه داشته و ادامه این همکاری‌ها یکی از راهکارهای مهم در پیشگیری از اعتیاد در زنان است.

وی با اشاره به سوءاستفاده مافیای اعتیاد از حس "زیبایی‌ دوستی" افراد، بویژه جوانان، برای کسب سودهای کلان گفت: با توجه به آن که در عصر حاضر زنان برای زیبایی و تناسب اندام خود اهمیت زیادی قائل می‌شوند و از طرفی نیز ساده‌ترین و ارزان‌ترین روش برای رسیدن به هدف همواره با استقبال بیشتری همراه است، امروز جامعه زنان نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین گروه‌های هدف مورد توجه مافیای اعتیاد و مواد قرار دارند.

جعفری بر لزوم خودداری از مصرف هر گونه قرص‌ و پودر لاغری و کرم‌های آرایشی با ادعاهایی واهی تاکید کرد و گفت: بی‌تردید در چنین ترکیباتی از مواد محرک استفاده می‌شود. هر چند ممکن است گاهی میزان مواد محرک به کار رفته در این ترکیبات کم باشد اما همین میزان هم راهی است که فرد را با مواد آشنا کرده و بیولوژی مغز را آماده می‌کند که در آینده به سمت مصرف مواد بیشتر حرکت کند.

جعفری دراین باره ادامه داد: زمانی که"زنان" گروه هدف مافیای اعتیاد باشند، احتمالا عرضه مواد نیز توسط زنانی با ظاهری فریبنده خواهد بود؛ به طوری که با حضور در مکان‌هایی نظیر سالن‌های ورزشی و آرایشی سعی می‌کنند خود را به عنوان الگو نشان داده و از این طریق اعتماد افراد برای خرید محصولات‌شان را جلب کنند.

وی تاکید کرد: البته عرضه چنین موادی در آرایشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی مجاز صورت نمی‌گیرد. این صنوف نیز مانند دیگر صنوف درگیر سالن‌های غیرمجازند و البته هیچ صنف، اداره و یا سازمانی به غیر از پلیس و سیستم قضایی نمی‌تواند مسوولیت‌ اماکن غیرمجاز را بپذیرد.

جعفری با تاکید بر آن که در اغلب موارد مصرف مواد محرک با اهداف مختلف از سوی زنان به صورت ناآگاهانه است، افزود: از آنجا که گرایش زنان به مصرف مواد محرک با هدف لاغری در حال افزایش است، طرحی برای پیشگیری از اعتیاد زنان به مواد محرک در دست اجرا داریم. در این راستا در نظر داریم با همکاری صنف آرایشگران و سالن‌های ورزشی آموزش‌ها و اطلاع‌رسانی‌های لازم را برای گروه هدف داشته باشیم.

وی ارایه بسته‌ها و کتابچه‌های آموزشی درباره ویژگی، اثرات و عوارض انواع مواد محرک را از جمله اقداماتی عنوان کرد که در قالب طرح پیشگیری از اعتیاد زنان به مواد محرک اجرایی خواهد شد و افزود: همچنین در راستای اجرای این طرح مدیران و مسئولان سالن‌های آرایشی و ورزشی در کلاس‌های آموزشی آشنایی با مواد محرک شرکت می‌کنند تا به این ترتیب با کسب مهارت‌های لازم، چنانچه در محیط‌ کار خود با مشتریان یا افراد عرضه‌کننده مواد روبرو شدند، اطلاعات لازم را داشته باشند و آن‌ها را نپذیرند. همچنین این مدیران می‌توانند پس از آشنایی با انواع مواد محرک به سؤالات مشتریان در زمینه روش‌های لاغری یا جوانسازی و شادابی پوست پاسخ دهند.

جعفری همچنین نصب بنر و پخش فیلم‌های آموزشی در سالن‌های ورزشی و آرایشی و ارایه اطلاعات در مورد انواع محرک‌ها، ویژگی‌ها و عوارض آنها را از دیگر اقدامات در دست انجام برای پیشگیری از اعتیاد زنان به مواد محرک خواند و گفت: بی‌تردید اجرای چنین برنامه‌هایی همکاری مسئولان صنوف مربوطه را می‌طلبد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.68409s, 18q