افزایش ۲۷ درصدی کشفیات مواد مخدر و روانگردان در بهار امسال

۱۳۹۲/۰۴/۲۳ - ۱۵:۱۶ - کد خبر: 78084

سلامت نیوز : سردار علیرضا اکبرشاهی با بیان این مطلب گفت: هر چند به شکل ظاهری تغییرات جاری در حجم مواد مکشوفه در کشور از نوسانات تولید مواد مخدر در افغانستان اثر می‌پذیرد، لیکن علی‌رغم کاهش حجم تولید در افغانستان در سال 2012 در مجموع طی سه ماهه نخست امسال شاهد رشد 27 درصد کشفیات در عملکرد دستگاه‌های بخش مقابله بودیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ وی شاخص های عملکردی دستگاه‌های مقابله‌ای را  مثبت ارزیابی کرد و به ارائه تحلیلی از وضعیت کنونی حوزه مقابله با ورود و عرضه مواد مخدر پرداخت و اظهار داشت: طی این مدت کارگاه‌های تولید شیشه با رشد 40 درصدی منهدم و همچنین میزان کشفیات این ماده با افزایش 34 درصدی همراه بوده است.

مدیرکل مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: سرانه کشف میزان شیشه مکشوفه به ازای هر کارگاه به شدت پایین آمده است چنین امری مؤید مؤثر بودن مجموع عملیات انتظامی و قضایی در برخورد با باندها و عناصر دخیل در تولید شیشه و جلوگیری از رشد حجمی فعالیت کارگاه‌های کوچک به سمت تبدیل به لابراتوار است.

اکبرشاهی تصریح کرد: در سال 91 سرانه کشف شیشه از هر کارگاه، به طور میانگین از 30 کیلوگرم به حدود 11 کیلوگرم رسیده بود اما در سه ماهه نخست امسال این رقم مجدداً کاهش و به عدد 7/275 کیلوگرم تنزل یافت.

وی با بیان اینکه از سال گذشته شاهد کاهش چشمگیر قاچاق شیشه به دیگر کشورها خصوصاً کشورهای آسیای جنوب شرقی و دور شدن کارگاه‌ها از پایتخت به مناطق مرزی بوده‌ایم، بیان داشت: وضعیت فوق تأثیر بسزایی در کاهش حجم فعالیتی کارگاه‌های تولیدی نسبت به گذشته داشت و موجب شد تا آنچه در سال 91 موجب نزول 63 درصدی سرانه کشف شیشه از کارگاه‌ها شد، مجدداً تداوم این روند کاهشی را تا نزول 33 درصدی نسبت به سال گذشته پیدا کند.

اکبرشاهی با بیان اینکه تعداد عملیات و درگیری با اشرار و قاچاقچیان مسلح طی سه ماهه نخست امسال کاهش 30 درصدی داشته است، گفت: علی‌رغم چنین کاهشی، دستاوردهای حاصله به دلیل هدفمندتر شدن برخوردها، مبتنی بر کار اطلاعاتی و افزایش تعاملات میان‌بخشی بین دستگاه‌های بخش مقابله، با رشد 6 درصدی باندهای متلاشی شده، افزایش 40 درصدی کارگاه‌های تولید شیشه منهدم شده، رشد 209 درصدی تلفات انسانی قاچاقچیان مواد مخدر و در مجموع افزایش 27 درصدی کشفیات مواد مخدر و روانگردان روبه‌رو بوده‌ است.

اکبرشاهی ادامه داد: به موازات اینها، افزایش چشمگیر خسارات انسانی و مادی قاچاقچیان در قبال کاهش 38 درصدی تلفات نیروهای کشورمان حکایت از هدفمندی و اثربخشی عملیات صورت گرفته در سه ماهه اول سال جاری دارد.

وی همچنین از دیگر دلایل مثبت بودن عملکرد بخش مقابله با عرضه را افزایش 81 درصدی سرانه کشف مواد مخدر به نسبت تعداد عملیات و درگیری‌های صورت گرفته و رشد 41 درصدی سرانه کشف مواد مخدر به نسبت تعداد متهمان مواد مخدری دستگیر شده در سه ماهه اول امسال در قیاس با مدت مشابه سال عنوان کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.56453s, 18q