راهکار آنجلینا جولی برای پیشگیری از سرطان سینه

۱۳۹۲/۰۴/۲۳ - ۱۶:۱۳ - کد خبر: 78112
سلامت نیوز :  آنجلینا جولی بازیگر سینمای تجاری برای مبارزه با بیماری سرطان و به حداقل رساندن خطر ابتلا به این بیمار هر دو سینه خود را تخلیه كرد. پس از بررسی پزشكان مشخص شد كه این بازیگر ۳۷ ساله كه چند سال پیش مادر خود را به دلیل ابتلا به سرطان سینه از دست داد، ژن معیوبی را از خانواده مادری اش به ارث برده كه این ژن می تواند این بازیگر جوان را در آینده ای نزدیك با خطر ابتلا به سرطان سینه روبرو كند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از افکارنیوز ؛ این موضوع بهانه ای شد تا جولی به دلیل اضطراب و ترس از تنها گذاشتن ۶ فرزند و همسرش جراحی ای را برای درمان انتخاب كند كه احتمال ابتلا به سرطان را برای همیشه در او به صفر برساند. در این مطلب علاوه بر آنكه ماجرای بیماری و درمان آنجلینا جولی را از زبان او و پزشك معالجش می خوانید، در ادامه دیدگاه دكتر علیرضا شهاب الدین جراح عمومی را درباره سرطان سینه و جراحی ماستكتومی خواهید خواند.

 آنجلینا جولی : پیشگیری بهتر از درمان است
مادرم ۱۰ سال با بیماری سرطان سینه دست و پنجه نرم كرد تا بالاخره به دلیل ابتلا به این بیماری از دنیا رفت. مدت زیادی از مرگ او نگذشته بود كه متوجه شدم احتمال ابتلای من نیز به واسطه وراثت ژنتیك زیاد است. آزمایش های لازم را انجام دادم و پزشكان به من خبر دادند كه ژن معیوبی دارم و احتمال ابتلا به سرطان سینه در من بیشتر از ۸۰ درصد است. ضمن آنكه نگران ابتلا به سرطان تخمدان نیز بودم چرا كه ۵۰ درصد احتمال ابتلا به آن نیز در من وجود داشت، بلافاصله برای پیشگیری از خطر و كاهش احتمال ابتلا به سرطانه سینه دست به كار شدم. و حالا تنها ۵ درصد احتمال ابتلا به سرطان سینه در من وجود دارد و دیگر جای نگرانی نیست.

 احتمال ابتلای جولی به سرطان بالای ۸۰ درصد بود
سرپرست تیم معالج آنجلینا جولی درباره ژن معیوب كه او از مادرش به ارث برده اعلام كرد: «آنجلینا با وجود این ژن به احتمال ۸۷ درصد در آینده ای نزدیك به سرطان سینه مبتلا می شود. ضمن آنكه این ژن معیوب می تواند احتمال ابتلا به سرطان تخمدان را در او به ۵۰ درصد برساند، بنابراین برای پیشگیری از ابتلای جولی با این بیماری و ریسك بالای ابتلا به بیماری تصمیم گرفتیم جراحی ماستكتومی را به او پیشنهاد كنیم و از او بخواهیم با این جراحی هر دو سینه خود را تخلیه كند تا احتمال ابتلا به این بیماری را از ۸۷ درصد به ۵ درصد كاهش دهد.

ضمن آنكه جولی تصمیم گرفت برای محكم كاری رحمش را نیز خارج كند و به این ترتیب برای همیشه با سرطان سینه و رحم خداحافظی كند. بنابراین از ابتدای ماه فوریه پروسه درمانی آنجلینا جولی را آغاز كردیم و این روند تا پایان ماه آوریل ادامه داشت.»

عمل جراحی ۸ ساعته
دوم فوریه مراحل مقدماتی درمان آغاز شد. در این دوره كمی نگران بودم اما همراهی براد پیت در این روزها به لحاظ روحی مرا در شرایط خوبی قرار می داد. ۲ هفته طول كشید تا مقدمات لازم انجام شد و من تحت نظارت تیم پزشكی بودم تا سرانجام روز جراحی فرا رسید. مرا به اتاق عمل بردند و در تمام این لحظات براد پیت همراه من بود و به من دلداری می داد. چند دقیقه بعد از ورود به اتاق عمل بی هوش شدم. جراح حین عمل بافت سینه را تخلیه كرده و هر آنچه ممكن بود سلامت مرا به خطر بیندازد از بدنم خارج كرده است. بعد از چند ساعت وقتی به هوش آمدم تعداد زیادی سیم و لوله را در اطرافم دیدم كه هر كدام به طریقی به بدنم وصل شده بودند. این حس را داشتم كه در صحنه فیلمی علمی ـ تخیلی بازی می كنم اما من به زندگی عادی برگشته بودم و این برایم خوشحال كننده بود.

 خیلی زود از پروتز استفاده می كنم
جراحم برایم توضیح داد كه بعد از ۹ هفته می توانم جراحی زیبایی انجام دهم و از پروتز سینه استفاده كنم. امروز علم پزشكی پیشرفت های زیادی كرده و از این بابت نگران نیستم. می دانم كه با انجام این جراحی خیلی زود روند عادی زندگی را دنبال خواهم كرد و خوشحالم كه توانستم ای تصمیم را بگیرم و برای حفظ سلامت و پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه به این جراحی تن دهم. می دانم خیلی سخت است كه به دیگران بگویم در صورتی كه در شرایط مشابهی مثل من هستند، عمل ماستكتومی كنند اما لحظاتی در زندگی وجود دارد كه باید میان سلامتی و زیبایی یكی را انتخاب كنی و من سلامتی و زندگی در كنار خانواده و بچه هایم را انتخاب كردم.

 امیدوارم تجربه ام برای همه زنان مفید باشد
آنجلینا جولی می گوید: «قبول دارم كه واژه سرطان بسیار ترسناك و دلهره آور سات اما پیشگیری از ابتلا به آن قطعاً از درمان آن ساده تر و راحت تر است. امیدوارم زنان دیگر در سراسر جهان از تجربه من استفاده كنند. نگران نباشید تا دیر نشده آزمایش های لازم را انجام دهید. امروز با یك آزمایش ساده می توانید احتمال ابتلا به سرطان را بررسی كنید و در صورت وجود خطر برای كاهش عوارض احتمالی آن اقدام كنید.

اگر چه پذیرش جراحی ماستكتومی واقعاً سخت است. برای یك زن دشوار است كه بخش مهمی از زیبایی اش را از دست بدهد اما این برای درمان من لازم بود. من ترجیح دادم تا سینه هایم را از دست بدهم اما بتوانم با خاطری آسوده و راحت در كنار همسر و ۶ فرزندم زندگی كنم بدون آنكه آنها نگران بیماری یا مرگ زود هنگام من باشند. خیلی ها گفتند این تجربه ای شخصی است و شاید بهتر باشد رسانه ای نشود اما من می دانم كه با طرح این موضوع و به اشتراك گذاشتن این تجربه می توانم به خیلی از زن هایی كه به بیماری سرطان سینه مبتلا هستند كمك كنم.»

 دكتر علیرضا شهاب الدین، جراح عمومی:  احتمال ابتلای چه كسانی به این سرطان بیشتر است

سرطان سینه شایع ترین سرطان در میان خانم هاست و یكی از شایع ترین علت های مرگ در میان خانم های بین ۲۰ تا ۶۰ سال است. سرطان سینه در ۳ گروه طبقه بندی می شود؛ سرطان تك گیر كه بین ۶۵ تا ۷۰ درصد زنان را در بر می گیرد. گروه دیگر سرطان هایی است كه به صورت فامیلی یا خانوادگی در افراد دیده می شود. به این ترتیب كه در یك خانواده ۲ تا ۳ خانم وجود دارند كه به سرطان سینه مبتلا هستند و گروه سوم افرادی هستند كه سرطان در آنها به دلیل جهش ژن BRCA پدید می آید. دقیقاً همان حالتی كه برای خانم جولی پیش آمده است. در صورتی كه فردی این ژن را داشته باشد احتمال ابتلا به سرطان سینه در او ۸۵ تا ۹۰ درصد است و احتمال ابتلای او به سرطان تخمدان نیز ۲۰ تا ۴۰ درصد است. فردی كه این ژن را دارد حتی ممكن است در سن كم نیز به سرطان سینه مبتلا شود و متاسفانه احتمال ابتلا به سرطان های دیگر مانند سرطان كولون، تخمدان و پانكراس نیز در او وجود دارد.

 آیا همه باید آزمایش ژنتیك بدهند؟
ما به افرادی كه در خانواده درجه یك آنها یك تا ۲ خانم زیر ۵۰ سال به سرطان سینه مبتلا شده باشند یا در خانواده آنها ۲ خانم در هر سنی به سرطان تخمدان مبتلا شده باشند، توصیه می كنیم كه بررسی ژنتیك انجام دهند. این در حالتی است كه فرد بیمار را به لحاظ ژن بررسی می كنیم در صورتی كه او ژن BRCA را داشته باشد باید در دیگر خانم هایی كه نسبت نزدیك و درجه یك به او دارند این آزمایش بررسی شود. همین اتفاق برای آنجلینا جولی نیز افتاده. او بعد از ابتلای مادرش به سرطان و بررسی ژن BRCA در مادرش، احتمال وجود این ژن را در خود بررسی كرد و متوجه شد كه باید هر چه سریع تر برای پیشگیری از ابتلا به سرطان اقدام كند.

 چه راه حل هایی وجود دارد
برای افرادی كه ژن BRCA در آنهاست پیشنهادهای مختلفی وجود دارد. یكی از راه حل ها این است كه آنها هر ۲ سینه را بردارند و در همان جلسه جراحی پلاستیك انجام دهند و بازسازی و ترمیم سینه ها را انجام دهند. راه دیگر این است كه بعد از بچه دار شدن هر ۲ تخمدان خود را نیز بردارند و البته در دورانی كه به خاطر داشتن فرزند صبوری می كنند باید تحت مراقبت متخصص و پزشك باشند. به طور كلی توصیه ما این است كه خانم ها از ۲۵ سالگی هر ۶ ماه یك بار نزد متخصص بروند و هر سال ماموگرافی كنند و هر سال یك بار سونوگرافی ترانس واژینال و آزمایش ۱۲۵ـCA را انجام دهند كه احتمال ابتلا به سرطان تخمدان را در آنها بررسی می كند.

 چرا سرطان سینه سراغ بعضی ها می آید
فاكتورهای مختلفی برای ابتلا به سرطان سینه وجود دارد. زندگی شهرنشینی یكی از عوامل ابتلا به این بیماری است. كیفیت زندگی و شیوه زندگی مردم در این زمینه خیلی موثر است. به استثنای مواردی كه سرطان سینه به صورت ژنتیك به افراد منتقل می شود علت های دیگری نیز وجود دارد. افرادی كه زود عادت ماهانه می شوند و دیرتر از بقیه دوران یائسگی را تجربه می كنند، افرادی كه بچه دار نشدند، افرادی كه بالای ۳۰ سال بچه دار می شوند، افراد چاق همین طور افرادی كه به كرات رادیوتراپی قفسه سینه برای آنها انجام شده است از جمله افرادی هستند كه بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند.

 روش های پیشگیری كدام است
بارداری و شیردهی و ورزش كردن به میزان متعادل از جمله روش های پیشگیری از ابتلا به بیماری سرطان سینه است. سفارش ما به همه خانم ها این است كه از ۲۰ سالگی هر ماه خودشان بخش سینه را معاینه و احتمال وجود توده در این ناحیه را بررسی كنند. از ۳۵ سالگی ماموگرافی پایه انجام دهند و نتیجه آن را نگه دارند تا بتوانند در آینده آن را با نتایج بعدی مقایسه كنند. از ۴۰ سالگی هر سال ماموگرافی انجام دهند و به این ترتیب سلامت و تندرستی خود را تضمین كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.17214s, 18q