سالن‌های آرایشی و ورزشی زنان، هدف مافیای اعتیاد

۱۳۹۲/۰۴/۲۴ - ۱۱:۱۲ - کد خبر: 78143
سلامت نیوز : طی سالهای اخیر تمایل زنان به زیبایی از طریق کاهش وزن، تناسب اندام و مواردی از این دست سیری فزاینده به خود گرفته است و همین امر زمینه فریب دادن زنان را فراهم کرده است. افزایش حضور زنان در آرایشگاهها و بویژه سالن‌های ورزشی زنانه موجب شده زمینه حضور افرادی که از آنان به عنوان مافیای اعتیاد یاد می‌شود در این اماکن بیش‌از‌پیش فراهم شود و از این طریق برای مواد محرک خود، که علیرغم ظاهر و هدف ظاهری فریبنده، آثار اعتیادآور بسیار سنگینی را در پی دارد مشتریانی جلب کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مردم سالاری ؛ این امر هشدارهای متعدد مقامات مسئول را در پی داشته است بطوری که این بار وزارت بهداشت در صدد تعامل با سالن‌های آرایشی و ورزشی زنان برای مقابله با این وضعیت است. در همین راستا رییس اداره پیشگیری، درمان و کاهش آسیب اعتیاد وزارت بهداشت ضمن هشدار نسبت به ترفندهای مافیای اعتیاد برای کسب منافع بیشتر، قرص‌ها و پودرهای لاغری و محصولات آرایشی با ادعاهای عجیب را از جمله ترفندهای مافیای مواد خواند و درعین حال از همکاری صنف آرایشگران و سالن‌های ورزشی زنانه برای ارایه آموزش‌های ویژه به زنان و اجرای طرح پیشگیری از اعتیاد به مواد محرک خبر داد.

دکتر فیروزه جعفری گفت: مسئولان آرایشگاه‌های مجاز و همکاران‌شان از جمله مهم‌ترین افرادی هستند که می‌توانند آموزش‌های درست در خصوص مواد غیرمجاز را در اختیار بانوان قرار دهند. در این راستا صنف آرایشگران تاکنون همکاری بسیار خوبی در اجرای طرح‌های مربوطه داشته و ادامه این همکاری‌ها یکی از راهکارهای مهم در پیشگیری از اعتیاد در زنان است.

وی با اشاره به سوءاستفاده مافیای اعتیاد از حس «زیبایی‌ دوستی» افراد، بویژه جوانان، برای کسب سودهای کلان گفت: با توجه به آن که در عصر حاضر زنان برای زیبایی و تناسب اندام خود اهمیت زیادی قائل می‌شوند و از طرفی نیز ساده‌ترین و ارزان‌ترین روش برای رسیدن به هدف همواره با استقبال بیشتری همراه است، امروز جامعه زنان نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین گروه‌های هدف مورد توجه مافیای اعتیاد و مواد قرار دارند.

جعفری بر لزوم خودداری از مصرف هر گونه قرص‌ و پودر لاغری و کرم‌های آرایشی با ادعاهایی واهی تاکید کرد و گفت: بی‌تردید در چنین ترکیباتی از مواد محرک استفاده می‌شود. هر چند ممکن است گاهی میزان مواد محرک به کار رفته در این ترکیبات کم باشد اما همین میزان هم راهی است که فرد را با مواد آشنا کرده و بیولوژی مغز را آماده می‌کند که در آینده به سمت مصرف مواد بیشتر حرکت کند.

جعفری دراین باره ادامه داد: زمانی که«زنان» گروه هدف مافیای اعتیاد باشند، احتمالا عرضه مواد نیز توسط زنانی با ظاهری فریبنده خواهد بود؛ به طوری که با حضور در مکان‌هایی نظیر سالن‌های ورزشی و آرایشی سعی می‌کنند خود را به عنوان الگو نشان داده و از این طریق اعتماد افراد برای خرید محصولات‌شان را جلب کنند. البته عرضه چنین موادی در آرایشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی مجاز صورت نمی‌گیرد. این صنوف نیز مانند دیگر صنوف درگیر سالن‌های غیرمجازند و البته هیچ صنف، اداره و یا سازمانی به غیر از پلیس و سیستم قضایی نمی‌تواند مسوولیت‌ اماکن غیرمجاز را بپذیرد.

جعفری با تاکید بر آن که در اغلب موارد مصرف مواد محرک با اهداف مختلف از سوی زنان به صورت ناآگاهانه است، افزود: از آنجا که گرایش زنان به مصرف مواد محرک با هدف لاغری در حال افزایش است، طرحی برای پیشگیری از اعتیاد زنان به مواد محرک در دست اجرا داریم. در این راستا در نظر داریم با همکاری صنف آرایشگران و سالن‌های ورزشی آموزش‌ها و اطلاع‌رسانی‌های لازم را برای گروه هدف داشته باشیم.

وی ارایه بسته‌ها و کتابچه‌های آموزشی درباره ویژگی، اثرات و عوارض انواع مواد محرک را از جمله اقداماتی عنوان کرد که در قالب طرح پیشگیری از اعتیاد زنان به مواد محرک اجرایی خواهد شد و افزود: همچنین در راستای اجرای این طرح مدیران و مسئولان سالن‌های آرایشی و ورزشی در کلاس‌های آموزشی آشنایی با مواد محرک شرکت می‌کنند تا به این ترتیب با کسب مهارت‌های لازم، چنانچه در محیط‌ کار خود با مشتریان یا افراد عرضه‌کننده مواد روبرو شدند، اطلاعات لازم را داشته باشند و آن‌ها را نپذیرند. همچنین این مدیران می‌توانند پس از آشنایی با انواع مواد محرک به سؤالات مشتریان در زمینه روش‌های لاغری یا جوانسازی و شادابی پوست پاسخ دهند.

جعفری همچنین نصب بنر و پخش فیلم‌های آموزشی در سالن‌های ورزشی و آرایشی و ارایه اطلاعات در مورد انواع محرک‌ها، ویژگی‌ها و عوارض آنها را از دیگر اقدامات در دست انجام برای پیشگیری از اعتیاد زنان به مواد محرک خواند و گفت: بی‌تردید اجرای چنین برنامه‌هایی همکاری مسوولان صنوف مربوطه را می‌طلبد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.65781s, 18q