وقتی استفاده نادرست از مهارت حل مسئله، مسئله ساز می شود!

۱۳۹۲/۰۴/۲۴ - ۱۱:۴۸ - کد خبر: 78151
وقتی استفاده نادرست از مهارت حل مسئله، مسئله ساز می شود!
سلامت نیوز : «مینا و آرش بعد از چند روز دلخوری بالاخره تصمیم گرفتند درباره موضوع پیش آمده با همدیگر صحبت کنند و راه حلی برای آن پیدا کنند. مسئله آن ها مربوط به ساعت کاری مینا بود. ساعت کاری او در غالب روزها مشخص و ثابت بود، اما در روزهای پایان ماه نامشخص می شد. در این روزها نگهداری از سارا فرزند ۳ ساله آنان بیشتر برعهده آرش بود و همین باعث ایجاد مشکل شده بود. متاسفانه این بار هم مانند دفعات پیش بعد از چند دقیقه گفت وگو در آرامش، آرام آرام صداها بالا رفت و بعد هم داستان همیشگی تکرار شد؛ آرش مینا را تهدید کرد که مجبورش می کند کارش را کنار بگذارد و مینا هم با بغض گفت اگر بخواهد کارش را کنار بگذارد، به زندگی با آرش ادامه نخواهد داد.»

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خراسان ؛ «بعد از کلی دوندگی بالاخره محسن توانست طلب چندین ساله را از محل کار قبلی اش بگیرد. این پول هر چند زیاد نبود اما تصمیم گیری درباره این که با این پول چه کنند سرآغاز اختلاف بین محسن و سمیه شد. هر کدام روی نظر خود پافشاری می کردند. تصور محسن درباره خانم ها مبنی بر این که آن ها هیچ اطلاعی از مسائل مالی ندارند باعث شد در نهایت نیز بعد از چند روز کشمکش، محسن تصمیم بگیرد بدون اطلاع سمیه پول را در تولیدی دوستش سرمایه گذاری کند. پیش از انجام این کار، سمیه از موضوع باخبر شد. این بار اختلاف و دعوا شدیدتر از دفعات پیش بود و سمیه محسن را متهم کرد که او را دوست ندارد.»

حل مسئله ای مشترک در زندگی می تواند یکی از مسائل چالش برانگیز در زندگی مشترک باشد. آشنایی با برخی مشکلات شایع در این زمینه می تواند به شما این امکان را بدهد که مهارت حل مسئله را با کمترین عوارض تمرین کنید.

گام اول: نگرشی درست نسبت به مسئله

قدم اول برای حل مسئله یا تصمیم گیری درباره آن، داشتن نگرشی درست و منطقی درباره ماجراست. اما این مسئله هر چند در بیان ساده است، در عمل چندان هم ساده نیست.

مسائل خودشان حل نمی شوند

تصور مینا ازاین که این مسئله خودش در طول زمان حل خواهد شد، باعث شد او قدمی جدی برای گفت وگو و پیدا کردن راه حل بر ندارد و برخلاف تصور او بعد از چند سال مسئله به قوت خود باقی بماند.

سدهای ذهنی را جدی بگیرید

زمانی که همسران می خواهند درباره موضوعی تصمیم بگیرند، در بسیاری از مواقع این باورهای غیرمنطقی آن هاست که سد راه تصمیم گیری درست آنان می شود؛ به عنوان مثال این تصور که خانم ها هیچ اطلاعی درباره مسائل مالی ندارند، باعث شده است محسن نتواند بدون سوگیری به صحبت های سمیه گوش دهد.

گام دوم: تعریف دقیق مسئله

برای یک تعریف درست و دقیق از مسئله لازم است اول از همه، حواشی ماجرا را که تا به امروز پیش آمده، کنار بگذارید و اصل ماجرا را پیدا کنید. در زمان تصمیم گیری نیز لازم است سعی کنید بدون سوگیری اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کنید.

دنبال مقصر نباشید

هر زمان که کار مینا زیاد می شود و مسئولیت های سارا به گردن آرش می افتد، مینا متهم می شود مادر خوبی نیست. همین موضوع دلخوری مینا را تشدید می کند و البته موضوع برنامه ریزی برای روزهایی که ساعت کاری مینا بیشتر است به کل فراموش می شود. در مقابل نیز مینا در عوض این که اطلاعات دقیق تری از محل کارش درباره روزهایی که لازم است بیشتر بماند کسب کند، سعی می کند در لحظه آخر موضوع اضافه کاری را با آرش در میان بگذارد و همین فرصت برنامه ریزی را از آن ها می گیرد و البته مسئله را پیچیده تر می کند.

مسائل را خرد کنید

برخی همسران می خواهند همه مسائل خود را در یک روز و در کوتاه ترین زمان ممکن حل کنند؛ به عنوان مثال سمیه دوست دارد محسن او را در همه مسائل قبول داشته باشد. این مسئله هم بسیار کلی است و هم این که راه رسیدن به آن بسیار نامشخص است. اما مسئله ای مانند این که همسرم به پیشنهادهای من گوش بدهد، هم مسئله ای ساده تر است و هم این که احتمال عملی شدن آن می تواند بسیار بیشتر از حالت اول باشد.

گام سوم: ارائه راه حل های متعدد

تهیه فهرستی از راه حل های ممکن یکی از مهم ترین قدم ها برای حل مسئله یا تصمیم گیری است. به قول متخصصان لازم است در این مرحله افراد «بارش فکری» انجام دهند و هر آن چه را به ذهن شان می رسد در جایی یادداشت و البته سعی کنند تعداد گزینه ها را افزایش دهند.

بدون قضاوت گوش دهید

یکی از مشکلات همسران در زمان تهیه، فهرست گزینه ها، گوش دادن به پیشنهادها همراه با سوگیری است. به عنوان مثال، مینا در مقابل پیشنهاد ترک کارش به شدت جبهه گیری و تصور می کند این نظر مادر آرش است که از سوی او بیان می شود. شاید او حق دارد و این پیشنهاد فقط پاک کردن مسئله است. اما فراموش نکنید که در این مرحله قرار است همه پیشنهادها صرف نظر از مناسب یا نامناسب بودن آن ها اجازه طرح داشته باشند، پس بدون قضاوت فقط بگذارید فهرست شما کامل تر شود.

گام چهارم: ارزیابی و انتخاب راه حل مناسب

ارزیابی پیشنهادها یکی از دشوارترین کارها در تصمیم گیری های دو نفره یا گروهی است. در این مرحله اختلاف نظرها می تواند خود را با توانی بیش از توان واقعی شان نشان دهد و همسران را دچار مشکلاتی جدید کند.

انصاف را فراموش نکنید

مینا اگر بخواهد با پیشنهاد ترک کارش، به این دلیل که این نظر مادر شوهرش است، مخالفت کند، به طور قطع وارد اختلاف جدیدی با آرش خواهد شد. اما اگر او درباره احساسات شخصی خودش نسبت به کارکردن، اضافه شدن به منابع درآمدی خانواده و مواردی از این قبیل صحبت کند، احتمال مذاکره مسالمت آمیز در این مورد را افزایش داده است. اگر هر کدام از همسران بتوانند همزمان مزایا و معایب هر پیشنهاد را بیان کنند، متوجه خواهند شد این مرحله علاوه بر این که می تواند اختلافات را کاهش دهد باعث نزدیک شدن همسران به همدیگر خواهد شد.

محلی برای تسویه حساب

در زمان تصمیم گیری بعضی همسران می خواهند از فرصت استفاده و همه حساب های گذشته را با همسرشان صاف کنند! اگر شما نیز دچار چنین وضعیتی شده اید، شاید بهتر باشد کار را به صورتی عینی تر پیش ببرید و به عنوان مثال به هر کدام از پیشنهادها روی کاغذ و به صورت فردی نمره ای بین صفر تا ۵ بدهید.سپس درباره نمراتی که داده اید با همدیگر به گفت وگو بنشینید.

طراحی و اجرای راه حل

شاید به نظر بسیاری از افراد رسیدن به توافق برای اجرای یک ایده، سخت ترین بخش ماجرا باشد، اما یادتان باشد نداشتن برنامه ریزی مناسب برای اجرای آن ایده می تواند همه زحمات شما را بر باد دهد.

سنگ اندازی نکنید

مینا و آرش در نهایت به این نتیجه رسیدند که بهتر است از ابتدای ماه برای روزهایی که کار مینا بیشتر است برنامه ریزی کنند و در این روزها برای مراقبت از سارا از مادر مینا و آرش کمک بگیرند.

شرط اول اجرای این برنامه مشخص شدن روزهای موردنظر و انجام هماهنگی با مادرها بود. مینا با رئیس خود صحبت کرد و روزهایی که لازم بود اضافه کاری کند، مشخص شد. سپس با مادر خودش نیز هماهنگی های لازم را انجام داد اما آرش هماهنگی با مادرش را پشت گوش انداخت و باعث شد دو روز از پنج روزی که مینا تا دیروقت سر کار بود، وضعیت سارا تا لحظات آخر نامشخص باقی بماند و در نهایت نیز خودش مجبور شود محل کارش را زودتر ترک کند تا او را از مهد بردارد.

توافق ها را زیر پا نگذارید

فراموش نکنید هرچه بیشتر به قرارهای تان متعهد باشید احتمال انجام تصمیم گیری  مشترک موفق در دفعات بعد بیشتر خواهد شد.

ارزیابی

ارزیابی کردن و به قضاوت نشستن درباره نتیجه کار یکی از آن موقعیت هایی است که اگر حواس مان نباشد می تواند باعث اختلاف شود. سعی کنید در عوض پیدا کردن مقصر راه حل هایی برای برطرف کردن ایراد پیش آمده پیدا کنید.

پیشنهاد جدید برای رفع نقص ارائه دهید

این که آرش در هماهنگی با مادرش کوتاهی کرده بود مشخص است اما اگر قرار باشد مینا روی این موضوع تاکید زیادی کند فقط احتمال همکاری های بعدی آرش را کم خواهد کرد و در عین حال مشکلی از آن ها حل نمی شود. در عوض می توان برنامه ای جدید طراحی کرد.

به عنوان مثال آرش می تواند برای ماه بعد با مادرش هماهنگ کند یا مینا با مادرش برای تعداد روزهای بیشتر هماهنگی لازم را انجام دهد تا وضعیت سارا در همه روزها مشخص باشد.

موفقیت خود را کوچک نشمارید

هر چند توجه به ایرادهای کار خوب است، اما سعی کنید موفقیت های خود را فراموش نکنید و برای آن که شیرینی آن ها زود فراموش نشود جشنی کوچک ترتیب دهید.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.33255s, 18q