تیروئیدتان خوب کار میکند؟

۱۳۹۲/۰۴/۲۴ - ۱۳:۲۷ - کد خبر: 78175
تیروئیدتان خوب کار میکند؟
سلامت نیوز: آیا خستگی روزانه ناگهان شما را از پای در می آورد ؟ آیا دچار افزایش و یا کاهش ناگهانی وزن، و یا ریزش مو و یا لرزش در بدن شده اید ؟ آیا شما زیاد عرق می کنید و یا دچار اضطراب زیاد هستید ؟ اگر دچار چنین علایمی هستید نشان دهنده این است که تیروئید شما به خوبی کار نمی کند.تیروئید تنظیم کننده بسیاری از اعمال بدن است و عدم کارکرد مناسب آن مشکلات زیادی را برای افراد مخصوصا برای زنان بوجود می آورد و باعث بروز مشکلات جدی در سلامتی می شود .

غده تیروئید چیست ؟ تیروئید غده ای پروانه ای شکل در جلوی گردن است . این غده هورمون هایی را ترشح می کند که به سرعت سوخت و ساز بدن کمک می کند .بیماری تیروئید می تواند سرعت متابولیسم بدن را بسیار زیاد و یا بسیار کاهش دهد .اگر میزان هورمون تیروئید کاهش و یا افزایش یابد می تواند سبب بروز علایم بسیار زیادی شود .
فزایش و یا کاهش وزن تغییر در وزن بدن از جمله علایم بسیار شایع در بیماری تیروئید است . افزایش وزن از جمله علایم کاهش ترشح هورمون تیروئید است . یک بیماری بنام کم کاری تیروئیدوجود دارد که غده تیروئید هورمونی بیشتر از نیاز بدن ترشح می کند . بیماری دیگر پرکاری تیروئید است که در این شرایط شما به طور ناگهانی دچار افزایش وزن می شوید . به طور معمول کم کاری تیروئید بسیار رایج تر از پرکاری تیروئید است .
متورم شدن گردن تورم یا بزرگی گردن از جمله علامت های شایع در بیماری تیروئید است . اما باید توجه داشته باشیم که صرفا متورم شدن گردن علامت بیماری تیروئید نیست و در بعضی مواقع نباید به بیماری تیروئید نسبت داد . گواتر ممکن است با بزرگی یا کم کاری تیروئید همراه باشد . گاهی اوقات تورم در گردن می تواند نشانه سرطان تیروئید و یا بیماری ناشناخته ای در تیروئید باشد .
تغییر در ضربان قلب هورمون تیروئید بر همه اعضای بدن تاثیر می گذارد و حتی ضربان قلب را تحت تاثیر قرار می دهد .افراد مبتلا به ضربان قلب ممکن است ضربان قلبشان کندتر از حد معمول باشد . پرکاری تیروئید باعث افزایش ضربان قلب می شود . هم چنین بیماری تیروئید باعث افزایش فشارخون و تپش قلب هم شود .
تغییر در خلق و انرژی اختلالات تیروئید تاثیر قابل توجهی بر خلق و انرژی می گذارد . کم کاری تیروئید باعث احساس خستگی ، افسردگی و کسالت می شود . پرکاری تیروئید باعث اضطراب ، تحریک پذیری ، مشکل د رخواب و تحریک پذیری می شود .
ریزش مو ریزش مو می تواند علامتی باشد که نشان دهد که تیروئید با مشکل مواجه شده است . کم کاری و پرکاری تیروئید می تواند باعث ریزش مو شود . ریزش مو وقتی تیروئید درمان شود بهبود می یابد .
احساس سرما یا گرما اختلالات تیروئید باعث اختلال در تنظیم درجه حرارت بدن می شود . افراد مبتلا به کم کاری ممکن است بیش از حد احساس سرما کنند . افراد مبتلا به پرکاری بیش از حد احساس گرما و گر گرفتگی می کنند .
اختلال تیروئید یا یائسگی به دلیل این که بیماری تیروئید چرخه قاعدگی و خلق و خو را تحت تاثیر قرار می دهد در بعضی مواقع ممکن است با علایم یائسگی اشتباه شود . انجام یک آزمایش خون ساده نشان می دهد که که آیا شما به اختلال تیروئید مبتلا هستید و یا به یائسگی نزدیک می شوید .
سرطان تیروئید سرطان تیروئید بسیار بیمار نادری است . علامت اصلی این بیماری یک توده یا تورم در گردن است . در حدود پنج درصد از بیماری های تیروئیدی به سرطان تبدیل می شود . وقتی سرطان تیروئید تشخیص داده می شود درمان احتمالی جراحی است .
در چه صورت باید به پزشک مراجعه کنیم ؟ هر فرد باید هر پنج سال یکبار تحت آزمایش های تیروئید قرار بگیرد . در افرادی که مشکوک به بیماری تیروئید هستند باید تعداد دفعاتی را که برای آزمایش مراجعه می کنند را افزایش دهند . کم کاری تیروئید اغلب زنان بالای 60 سا ل را تحت تاثیر قرار می دهد . هم چنین سابقه خانوادگی در ابتلا به این بیماری تاثیر گذار است .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13085s, 18q