بیشترین داروهای قاچاق توسط کوله بران از مرزهای غربی وارد کشور می‌شود

۱۳۹۲/۰۴/۲۵ - ۱۳:۰۱ - کد خبر: 78261
سلامت نیوز : موضوع واردات دارو به کشور، به یکی از معضلات مهم حوزه سلامت و پزشکی کشور تبدیل شده است؛ موضوعی که علی‌رغم ادعای افزایش تولید و رونمایی از دستاوردهای جدید دارویی در کشور بسیار پرسش برانگیز است. این پرسش بیش از هر زمان دیگری در ذهن ایجاد شده که اگر کشور به ادعای مسئولان دولتی، تا این حد در حوزه تولید دارو، چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی پیشرفت داشته است، پس چرا اثری از آن در جامعه دیده نمی‌شود و کشور همچنان محتاج واردات دارو است و حجم واردات دارو، چه به صورت قاچاق و چه به صورت قانونی رو به افزایش است؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مردم سالاری ؛ این درحالیست که محمود احمدی‌نژاد روز یکشنبه در مراسم افتتاح سه طرح کلان ملی فناوری و نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که در پارک علمی فن‌آوری پردیس برگزار شد، اظهار امیدواری کرد که در عرصه‌ علم و فن‌آوری و تولید دانش به نقطه‌ای برسیم که برای رفع نیازهای اساسی و پایه‌مان به دیگران محتاج نباشیم و همه آن را خودمان تولید کنیم؛ اما همچنان آنچه در عمل شاهد هستیم، صرفا شعار بوده است. طی این مدت برای کنترل بازار دارو نیز اقدام خاصی انجام نشده و اگر هم انجام شده، مقطعی و بی‌تاثیر بوده است.

به همین دلیل معاون داروی سازمان غذا و دارو از کنترل بازار دارو خبر می‌دهد اما به نظر می‌رسد این کنترل تنها به مدد واردات انجام شده است. رییس مرکز تحقیقات بیولوژیک کشور با انتقاد از تامین بازار دارویی با واردات، گفته ایران بزرگترین واردکننده داروست. از سوی دیگر جانشین فرمانده مرزبانی از قاچاق دارو توسط کوله بران خبر داده و گفته: بیشترین داروهای قاچاق از مرزهای غربی کشور وارد می‌شود. در چنین آشفته بازاری، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از وضع کنونی ابراز رضایت می‌کند و معتقد است تک نرخی شدن ارز جلوی بسیاری از فسادها را گرفته است.

دکتر فریدون مهبودی، رییس مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی کشور و عضو هیات علمی‌انستیتو پاستور ایران دراین باره گفت: یکی از زیر مجموعه‌های وزارت بهداشت ، سازمان غذا و دارو است .بنابر این وزیر بهداشت باید برای تامین داروی مورد نیاز کشور اقدامی انجام دهد . اما متاسفانه مسوولین وزارت بهداشت ما بیشتر تامین را به واردات ترجمه می‌کنند. حال آنکه تامین یعنی ایجاد امنیت در به دست آوردن و در اختیار قرار دادن دارو که این امر از طریق حمایت از تولید داخل امکان پذیر است. به گفته او تا امروز تمام تلاش‌ها برای واردات دارو بوده و همین امر باعث شده کشور ما نسبت به جمعیت به بزرگترین وارد کننده دارو در دنیا تبدیل شود. درحالی که تامین امنیت دارویی از طریق حمایت از تولید داخل بسیار پایدارتر از واردات دارو است.

در حال حاضر نیز ما توان تولید نیمی از محصولات دارویی با استفاده از بیو تکنولوژی را در داخل کشور داریم اما متاسفانه حمایتی در این زمینه صورت نمی‌گیرد. مهبودی همچنین گفت‌: ما برای تامین نیاز واقعی مردم در زمینه دارو سالانه به حدود یک میلیون دلار واردات دارو احتیاج داریم که اگر مشکل تعرفه حل شود با درآمد حاصل از این میزان واردات می‌توان به وزارت دارایی و بیمه‌ها و حتی خود وزارت بهداشت کمک کرد و این وزارتخانه که به یک مصرف کننده تبدیل شده می‌تواند درآمدزایی داشته باشد.

از سوی دیگر جانشین فرمانده مرزبانی گفت: بیشترین داروهای قاچاق توسط کوله بران از مرزهای غربی کشور وارد می‌شود. سردار احمد گراوند دراین باره به خبرگزاری مهر گفت: وضعیت مشخصی در مورد قاچاق دارو از مرزهای کشور نداریم. در سالجاری مقادیر زیادی دارو در کردستان‌و‌آذربایجان غربی کشف و ضبط شد. در بررسی‌های اولیه مشخص شد بسیاری از این داروها به عنوان پیش‌ساز مواد مخدر صنعتی وارد کشور شده است.

در آخرین عملیات‌ها ماموران موفق به کشف 670 کیلوگرم پیش‌ساز در سردشت و 70 کیلوگرم در کردستان شدند. جانشین فرمانده مرزبانی در خصوص قاچاق دارو از هند و پاکستان گفت: تا کنون موردی از کشف محموله بزرگ داروی قاچاق در شرق کشور یا دریا نداشته ایم اگرچه ممکن است در مقیاس‌های کوچک قاچاق وجود داشته باشد. بیشتر قاچاق دارو توسط کوله بران غیرمجاز از غرب کشور است که مرزبانان در صورت مشاهده با آن برخورد می‌کنند. این افراد با دریافت بهای ناچیزی کالای قاچاق را از آنسوی مرزها وارد کشور می‌کنند.

اما وزیر بهداشت درباره واردات دارو و قاچاق آن نظر دیگری دارد. حسن طریقت منفرد دراین باره به خبرگزاری فارس گفت: تک‌نرخی شدن نرخ ارز دارو جلوی بسیاری از رانت‌ها، فسادها و اتفاقاتی را که بین تولید تا عرضه دارو رخ می‌داد، گرفت.

به گفته او دو نرخی شدن ارز دارویی در کشور از سال گذشته فساد ایجاد کرده بود: و با تک نرخی شدن نرخ ارز دارو که قانون بود و وزارت بهداشت هم از این قانون تبعیت کرد. خوشبختانه بسیاری از گرفتاریها و مفاسدی که بین مسیر تولید تا عرضه دارو رخ می‌داد، حل شد. وزیر بهداشت گفت: از طرف دیگر بر مبنای ارز جدید دارو، قیمت‌گذاری داروها اصلاح شد و همین امر خیال تولیدکنندگان دارو را که در مرز ورشکستگی بودند، نجات داد و خیالشان را راحت کرد و اکنون اکثر آنها توانشان را برای افزایش تولید، افزایش داده‌اند.

وی ادامه داد: وقتی بخشی از ارز دارو را به صورت ارز مرجع و بخشی را به صورت ارز مبادله‌ای و بخشی را ارز آزاد می‌دهند، در مسیر تولید تا عرضه دارو اتفاقات زیادی می‌افتد و بالاخره همیشه ارز چند نرخی به دلیل اینکه قابل کنترل نیست، گرفتاری و فساد ایجاد می‌کند.

طریقت منفرد گفت: مسئله دیگر یارانه داروست که قبلاً ما آن را به شرکت‌های پخش دارویی می‌دادیم و می‌گفتیم تو فلان داروی میلیون تومانی را با استفاده از این یارانه به قیمت مثلاً 50 هزار تومان به داروخانه تحویل بده و به ویترین داروخانه ببر. این مساله باعث می‌شود که چون قیمت واقعی دارو چندین برابر قیمت آن در داروخانه است، در مواقعی دارو به شکلی از داروخانه خارج شود و معلوم نباشد به کجا می‌رود اما حالا ما می‌خواهیم یارانه دارو را مستقیم به دست خود مریض برسانیم و مابه‌التفاوت ارز دارویی را به حساب خود بیماران صعب العلاج که آنها را می‌شناسیم، پرداخت می‌کنیم. وی ادامه داد:‌ فکر می‌کنم این روش یک تحول اساسی برای صیانت از امانت مردم ایجاد می‌کند و جلوی فساد را می‌گیرد.

 واردات دارو از 50 کشور جهان

آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد که ایران در سال 1391 از بیش از 50 کشور دنیا محصولات دارویی وارد کرده است که در این بین بیشترین حجم واردات از کشورهای اروپایی انجام شد. البته این به غیر از داروهای قاچاق است.براین اساس واردات محصولات دارویی ایران در سال گذشته از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب 04/0 و 75/2درصد نسبت به سال 1390 افزایش یافته و به 16 هزار تن و یک میلیارد و 468 میلیون دلار رسید. در بین گروه‌های کالایی مختلف گروه محصولات دارویی دهمین گروه عمده وارداتی در سال گذشته بود. در گروه محصولات دارویی نیز مکمل‌های دارویی برای خرده‌فروشی که تولید داخلی مشابه ندارند با 716 میلیون دلار بیشترین سهم را در واردات به خود اختصاص دادند. در همین حال آمار گمرک ایران حاکی از آن است که کشورمان در سال گذشته از 56 کشور انواع محصولات دارویی وارد کرده است.

سوئیس با 3/295 میلیون دلار بزرگترین صادرکننده محصولات دارویی به ایران در سال 1391 بود. آلمان با 270.9 میلیون دلار و فرانسه به 190 میلیون دلار دوم و سوم شدند. به این ترتیب بیش از 51 درصد از کل واردات محصولات دارویی کشور متعلق به همین سه کشور اروپایی بوده است. ضمن اینکه سهم کل کشورهای اروپایی در واردات داروی ایران به بیش از 77 درصد رسید. رده‌های چهارم تا دهم بزرگترین صادرکنندگان محصولات دارویی به ایران نیز به ترتیب به اتریش (6/134‌میلیون‌دلار)، امارات (3/134‌میلیون دلار)، ترکیه (3/67 میلیون دلار)، هند (8/63 میلیون دلار)، بلژیک (3/47 میلیون دلار)، ایتالیا (18/38‌میلیون دلار) و دانمارک (12/38 میلیون دلار) اختصاص یافت. از دیگر صادرکنندگان بزرگ دارو به ایران طی سال قبل می‌توان به اسپانیا (1/20 میلیون دلار)، انگلیس (8/31میلیون دلار)، آمریکا (9/11 میلیون دلار)، ایرلند (6/19 میلیون دلار)، کره‌جنوبی (20 میلیون دلار)، چین (5/7میلیون دلار)، سوئد (6/8 میلیون دلار)، قبرس (1/3‌میلیون دلار)، قطر (6/5 میلیون دلار)، کانادا (6/5میلیون دلار)، هلند (1/23 میلیون دلار) و هند (8/63‌میلیون‌دلار) اشاره کرد.

دارو و برخی تجهیزات پزشکی سال قبل در اولویت اول واردات کالا قرار داشتند و برای واردات نیز ارز مرجع دریافت می‌کردند اما بانک مرکزی از اوایل اردیبهشت سال‌جاری ارز مرجع واردات دارو را حذف و اعلام کرد که از این پس دارو صرفا با ارز مبادله‌ای وارد خواهد شد. سازمان غذا و دارو نیز از آغاز روند اختصاص ارز مبادله‌ای به واردات دارو خبر داده است. این در حالی است که بانک مرکزی در سال 1391 بیش از سه‌میلیارد دلار ارز مرجع به واردات دارو اختصاص داده بود. در همین حال آمار گمرک ایران نشان می‌دهد که واردات محصولات دارویی به کشور در نخستین ماه سال جاری با کاهش 7/54 درصدی به حدود3/34 میلیون دلار رسید. وزن داروهای وارداتی هم با کاهش 6/18درصدی به 7/549 تن رسید. با این وجود ایران همچنان بزرگترین واردکننده دارو در جهان است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.3738s, 19q