خطر پارگی پرده چشم از عوارض درمان نکردن "مگس پران"

۱۳۹۲/۰۴/۲۵ - ۱۵:۱۶ - کد خبر: 78303

سلامت نیوز : یک متخصص جراح چشم با بیان اینکه دیدن سایه‌هایی به شکل مو، مگس یا ریشه درختان هنگام نگاه کردن مربوط به عارضه مگس پران در چشم می‌شود، اظهار کرد: مواردی همچون ضربه، پرش شدید یا شیرجه زدن محکم در آب می‌تواند باعث ایجاد این ضایعه شود. چنانچه دیدن سایه‌های ناشی از مگس پران همراه با جرقه‌های نور باشد، خطرناک بوده و حتما باید توسط پزشک متخصص مورد بررسی قرار گیرد.

دکتر محمد رضا فرتوک زاده در گفت وگو با ایسنا ، اظهار کرد: داخل چشم انسان ماده ژله مانندی وجود دارد که با نام زجاجیه خوانده می‌شود این ماده در شرایط طبیعی حالتی یکنواخت دارد و موجب می شود تصاویر اشیای بیرون به گونه‌ای صاف و شفاف بر روی شبکیه افتاده و فرد بتواند به روشنی و وضوح این تصاویر را مشاهده کند. اما گاهی بر اثر عوامل مختلف ممکن است این ماده نامنظم شده و از کارایی آن کاسته شود.

وی ادامه داد: مواردی همچون ضربه، پرش شدید یا شیرجه زدن محکم در آب می تواند باعث تغییر زجاجیه شود. در این حالت سایه‌هایی مانند مو، مگس یا ریشه درخت در دید فرد ایجاد می‌شود که به این عارضه مگس پران چشم اطلاق می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه سایه‌های ناشی از مگس پران چشم، بیشتر در هنگام مطالعه کردن و یا نگاه کردن به دیوار دیده می شود، تصریح کرد: لازم به ذکر است ابتلا به این ضایعه نگران کننده نیست و بصورت خود به خود در افراد درمان خواهد شد بطوری که معمولا شش ماه پس از بروز این عارضه، سایه‌های ایجاد شده در دید به تدریج و آهسته محو شده و زجاجیه به حالت یکنواخت اولیه خود باز می گردد.

این فوق تخصص پیوند قرنیه، به خطرناک بودن مشاهده جرقه نور همراه با سایه های مگس پران چشم اشاره کرد و گفت: باید توجه داشت ضایعه مگس پران هنگامی خطرناک است که زجاجیه به شبکیه متصل بوده و جابجایی آن موجب حرکت در شبکیه چشم شود؛ در این صورت شبکیه ممکن است دچار کندگی شده یا حتی پرده چشم پاره شود. مشاهده جرقه نور همراه با مگس پران و سایه از علائم این ضایعه به شمار می رود که مراجعه به پزشک و بررسی وضعیت چشم در این حالت برای فرد ضروری است.

وی کهولت سن را یکی دیگر از دلایل ابتلا به مگس پران عنوان کرد و افزود: با افزایش سن بویژه با گذشت از دهه 60 زندگی، زجاجیه موجود در چشم نیز همانند سایر اندام بدن مثل پوست و مفاصل دچار چین خوردگی شده در نتیجه سایه‌هایی در دید افراد به وجود می آید. باید توجه داشت این مساله به سالمندی اشخاص مرتبط می شود و راه حل خاصی ندارد.

دکتر فرتوک زاده اضافه کرد: برخی از بیماری‌ها همچون دیابت، فشارخون و خونریزی‌های داخل چشمی نیز می‌تواند باعث ایجاد مگس پران در چشم شود ابتلا به این عارضه معمولا زمینه ارثی ندارد و اکتسابی است.

این فوق تخصص پیوند قرنیه، در پایان یادآور شد: مگس پران چشم به تنهایی درمان ندارد و با گذشت زمان در شخص مبتلا از بین می رود اما چنانچه این ضایعه همراه با دیدن جرقه‌های نور باشد پزشک متخصص بوسیله لیزر و مداوای شبکیه اقدام به درمان آن می‌کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
حمیرا کبودوند
دا روی برای مگس پران دخترم امسال کنکور دارد و خیلی زرنگ بود ولی مگس پران باعث نگرانی و افتش شده
5.46111s, 19q