ارايه رايگان خدمات تشخيصي – درماني سل درمراكز دولتي

۱۳۸۶/۰۷/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7833
ارايه رايگان خدمات تشخيصي – درماني سل درمراكز دولتي

دكتر مهشيد ناصحي در گفت‌وگو با ایسنا، با بيان اين كه بيمه بخش عمده‌اي از هزينه‌هاي بستري بيماران مبتلا به سل را پرداخت مي‌كند، افزود: در دو سال گذشته بخش فرانشيز آن، عمدتا از طريق مددكاري تامين مي‌شد اما هم اكنون كمك هزينه بستري براي پرداخت فرانشيز بيماران بي بضاعت پرداخت مي‌شود.


وي با بيان اين كه در خصوص بستري بيماران افغاني به لحاظ نداشتن پوشش بيمه‌يي مشكل وجود دارد، گفت: هرچند مددكاري و خيران سعي در پوشش هزينه‌هاي بستري بيماران غير ايراني دارند اما هنوز در اين باره با مشكل قانوني مواجه‌ايم.

رييس اداره سل و جذام وزارت بهداشت گزارش نشدن مواردي از سل به نظام بهداشتي از مشكلات موجود در اين زمينه عنوان و خاطرنشان كرد: از اين رو از برنامه‌هاي سال جاري كشور، تقويت تشخيص موارد خارج از نظام از طريق تمركز فراوان بر روي بخش‌ خصوصي، تامين اجتماعي، سازمان زندان‌ها و بخش‌هاي بهداشتي – درماني مرتبط با نيروهاي مسلح و در قالب كميته‌هاي كشوري با حضور نمايندگاني از سازمانهاي متعدد است.

ناصحي، همكاري و مشاركت ساير بخش‌ها را در جهت گزارش دهي و آموزش مناسب در خصوص سل الزامي برشمرد و افزود: معاونت درمان سازمان تامين اجتماعي، سازمان نظام پزشكي، مدير كل بهداشت و درمان سازمان‌ زندان‌هاي كشور، فرماندهي بهداشت و درمان ارتش جمهوري اسلامي ايران، رياست دانشگاه علوم پزشكي بقيه الله(عج)، نمايندگاني از كميته امداد امام خميني(ره)، دفتر مقام معظم رهبري، كميسيون بهداشت و درمان مجلس و شوراي سياستگذاري صدا و سيما از اعضاي كميته ملي همياري كنترل سل هستند.

وي با اشاره به تعريف نظام پرداخت حق الزحمه‌يي براي گزارش دهي موارد اسمير مثبت سل، گفت: با سازمان‌هايي چون ارتش و زندان‌ها تفاهم نامه‌اي درباره چگونگي آموزش و نحوه گزارش دهي پزشكان به امضا رسيده است.

رييس اداره سل و جذام وزارت بهداشت، سل را بيماري‌اي صد در صد قابل درمان عنوان كرد و افزود: به شرطي كه درمان موثر به طور كامل دريافت شود.

ناصحي با اين توضيح كه بيمار مبتلا به سل ناگزير به دريافت روزانه ميزان فراواني قرص به مدت شش ماه است، در ادامه يادآور شد: در سال‌هاي گذشته براي اطمينان از دريافت كامل درمان، ناظري در نظر گرفته شده و در مراكز پرخطري نظير زندان‌ها هم بيماريابي فعالي صورت گرفته است.

وي بررسي اطرافيان و خانواده بيماران مبتلا به سل و انجام اقدامات تشخيصي رايگان براي آنان را از برنامه‌هاي جاري وزارت بهداشت برشمرد و به ايسنا گفت: چنانچه بيماري سل متعاقب دريافت نكردن درمان كامل به سل مقاوم تبديل شود؛ هزينه درمان كمتر از 200 هزار تومان به درماني با هزينه‌اي بالغ بر 25 ميليون تومان ودر صورت نياز به پيوند ريه به 250 ميليون تومان هزينه با اثر بخشي 50 درصد تبديل خواهد شد.

رييس اداره سل و جذام وزارت بهداشت با اشاره به اينكه در نيمه نخست سال 86، حدود 11 مورد قطعي مبتلا به سل مقاوم شناسايي و گزارش شده است، گفت: ‌از آنجا كه نتيجه كشت و آزمايشات سل مقاوم به 80 روز زمان نياز دارد؛ بنابراين، تعداد واقعي موارد سل مقاوم بيش از اين‌ها است.

ناصحي در ادامه از گسترش مركز تخصصي درمان سل مقاوم از يك به هشت مركز تا سه سال آينده خبر داد و گفت: چنانچه بيماري مشكوك به مقاومت به رژيم‌هاي عادي درمان شناسايي شود از طريق سيستم ارجاع نظام بهداشتي به اين مركز ارجاع داده مي‌شود و تمام بيماران اعم از ايراني و غير ايراني به طور رايگان درمان مي‌شوند.

وي گزارش دهي پزشكان به نظام بهداشتي كشور را براي دريافت كامل توام با نظارت الزامي برشمرد و افزود: پزشكان مي‌توانند موارد سل تشخيص داده شده را به واحد پيشگيري و مبارزه با بيماري‌هاي مركز بهداشت و درمان شهرستان خود گزارش دهند تا بيمار در نزديك‌ترين محل به سكونتش درمان را دريافت كند.

رييس اداره سل و جذام وزارت بهداشت، شمار مبتلايان گزارش شده سل در سال 85 را 9 هزار و 124 مورد با شيوع 13 در يكصد هزار نفر جمعيت عنوان كرد و افزود: از اين تعداد چهار هزار و 684 مورد آن سل ريوي اسمير مثبت بوده‌اند كه اين معادل 7/6 در صد هزار نفر جمعيت است. استان سيستان و بلوچستان و گلستان در صدر استان‌هاي آلوده هستند اين در شرايطي است كه 14درصد از موارد شناسايي شده غير ايراني و عمدتا افغاني هستند.

ناصحي با بيان اين كه ميكروب سل در بدن يك سوم از جمعيت دنيا (2 ميليارد نفر) وجود دارد، ‌گفت: آلودگي به ميكروب سل به معناي ابتلا به آن نيست اما آلودگي فرد با انجام تست پوستي توبركولين قابل شناسايي است.

وي در ادامه افزود: چنانچه سيستم ايمني فرد آلوده به ميكروب سل دچار نقص شود، ميكروب نهفته در بدن بيدار و تكثير يافته و علايم باليني در فرد تظاهر مي‌كند.

رييس اداره سل و جذام وزارت بهداشت با اشاره به اين كه 15 درصد از موارد سل را سل خارج ريوي تشكيل مي‌دهد در ادامه افزود: از 85 درصد موارد سل ريوي 50 درصد اسمير مثبت هستند؛اين بدان معناست كه تعداد باسيل موجود در ترشحات خلط فراوان و احتمال انتقال بيشتر است.

ناصحي با اشاره به اين كه ايران در مجاورت دو كشور پر سل دنيا از جمله افغانستان پاكستان قرار دارد به ايسنا گفت: 80 درصد از موارد سل دنيا فقط در 22 كشور جهان است.

وي سوء تغذيه، نقص سيستم ايمني، فقر و آلودگي به ويروس ايدز را از عوامل خطر ابتلا به سل عنوان كرد و افزود: ديابتي‌ها چهار برابر بيشتر از افراد عادي استعداد ابتلا به سل را دارند.

رييس اداره سل و جذام وزارت بهداشت در ادامه با بيان اين كه فرد مبتلا به سل ريوي خلط مثبت قادرست در سال 10 تا 15 نفر را به ميكروب سل آلوده كند، اظهار داشت: فرد آلوده الزاما بيمار نيست و فقط 5 تا 10 درصد آنان در زماني از طول عمر خود در اثر ضعف سيستم ايمني به اين بيماري مبتلا مي‌شوند. اين در شرايطي است كه تماس طولاني مدت براي آلودگي و ابتلا ضروري است.

ناصحي افزود: مصرف‌كنندگان طولاني مدت كورتون، بيماران تحت شيمي درماني و بيماران دياليزي و پيوندي به علت دريافت نوع خاصي از دارو براي تضعيف سيستم ايمني جهت پذيرش پيوند شانس بيشتري براي ابتلا به سل را دارند.

رييس اداره سل و جذام وزارت بهداشت در پايان با بيان اين كه شاه علامت سل ريوي، سرفه طول كشيده بيشتر از دو هفته است، يادآورشد: تب وعرق شبانه، كاهش وزن و اشتها و در موارد پيشرفته تر خلط خوني از ديگر علايم اين بيماري است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13423s, 18q