درخواست رییس شبکه هپاتیت: پوشش بیمه‌ای درمان هپاتیت C گسترش یابد

۱۳۹۲/۰۴/۲۶ - ۱۶:۴۲ - کد خبر: 78386

سلامت نیوز : رییس شبکه هپاتیت کشور با اشاره به هزینه‌های سنگین خط دوم درمان بیماری هپاتیت C ، خواستار حمایت گسترده‌تر سازمان‌های بیمه‌گر از این بیماران شد.

دکتر سید موید علویان در گفت‌وگو با (ایسنا)، درباره راهکارهای درمانی پیش روی مبتلایان به هپاتیت C توضیح داد: اکنون درمان هپاتیت C در کشور با پیشرفت‌های خوبی روبرو و تا 80 درصد از موارد ابتلا به این بیماری ریشه‌کن شده است.

علویان ادامه داد: ابتدا آزمایشاتی برای بیماران انجام می‌شود که به سنجش سطح ویروس پرداخته و پزشک بر اساس شدت آسیب کبد، سطح ویروس و وضعیت آنزیم‌ها، درباره نحوه درمان تصمیم‌گیری می‌کند.

وی با بیان اینکه درمان هپاتیت C در چند مرحله اتفاق می‌افتد، عنوان کرد: سطح اول درمان این بیماری، استفاده از داروهای "اینترفرون" و "ریباولین" است که 100 درصد توسط بیمه تحت پوشش قرار می‌گیرد و بیماران می‌توانند با پرداخت فرانشیز، داروی خودشان را تهیه کنند و مشکلی در این خصوص ندارند.

علویان افزود: اما مشکل عمده مردم مربوط به خط دوم درمان زمانی است که نسبت به بیماری مقاومت ایجاد شده باشد. درمان شش تا 12 ماهه این بیماری حدود 60 تا 80 میلیون تومان هزینه دربر دارد که پرداخت آن از توان بسیاری از خانواده‌های مبتلا خارج است.

بیمه‌ها پوشش مناسبی برای آزمایشات ویروسی هپاتیت C ندارند

رییس شبکه هپاتیت کشور همچنین به هزینه آزمایش‌های مربوط به تعیین ویروس، ژنوتایپ و مقاومت ویروسی این بیماری نیز اشاره کرد و گفت: هزینه انجام این آزمایش‌ها بسیار گران‌قیمت است و به حدود 500 هزار تومان می‌رسد. متاسفانه بیمه‌ها پوشش مناسبی برای آزمایشات ویروسی ندارند و سطح خدماتشان پایین است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیة الله (عج)، در پاسخ به اینکه آیا همانند هپاتیت B، واکسنی برای مقابله بدن با ویروس هپاتیت C شناسایی شده است، گفت: هنوز برای این بیماری شناسایی نشده، اما در حال حاضر یک پروفسور آلمانی در حال کار بر روی این واکسن است.

علویان پیش‌تر در گفت وگو با ایسنا درتوضیح این بیماری گفته بود که ویروس هپاتیت C از جمله ویروس‌های تخریب‌ کننده بافت‌های کبدی است و از مشکلات مبتلابه جوامع در حال رشد محسوب می‌شود. وقتی ویروس هپاتیت C وارد بدن می‌شود ابتدا به صورت حاد و سپس به صورت مزمن باعث تخریب کبد می‌شود و ممکن است در مراحل مختلف منجر به بروز آسیب‌های شدید کبد از جمله سیروز کبدی شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.82676s, 18q