تهیه غذا در منزل؛ شغل یا جرم؟

۱۳۹۲/۰۴/۲۷ - ۱۴:۱۹ - کد خبر: 78416
سلامت نیوز : بسیاری از غذاهای خانگی که این روزها بین شهروندان توزیع می‌شود، در گوشه منازل و آشپزخانه‌های غیررسمی پخته می‌شود. روز گذشته، رئیس اداره بهداشت مواد غذایی وزارت بهداشت هشدار داد که تهیه و فروش غذا در منازل، شغل خانگی محسوب نمی‌شود و با آن برخورد خواهد شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم ؛ این مقام مسئول تاکید کرد که خرید غذاهای خانگی در ماه رمضان افزایش می یابد و برخی افراد به جای تهیه این غذاها از مراکز مجاز، از منازل خریداری می کنند، اما به دلیل فراهم نبودن امکان طبخ غذای زیاد در فضای کوچک منزل، این گونه غذاها می تواند مخاطراتی برای سلامت افراد به همراه داشته باشد.

اما با توجه به این که حتی برخی از این فروشندگان غیرمجاز غذای خانگی، اکنون هم بی هیچ واهمه ای اقدام به چاپ و توزیع بروشورهای تبلیغاتی محصولاتشان می کنند، به نظر می رسد این گونه تهدیدهای کلامی نمی تواند بازار پرسود تهیه و فروش مواد غذایی در منزل را کساد کند.

مشکل حقوقی برخورد با این مراکز غیر مجاز توزیع غذای خانگی نیز جای بحث دارد. از طرفی این مراکز تهیه غذا در خانه ها راه افتاده است، اداره اماکن نمی تواند بدون مجوز قانونی ورود به منزل، مانع از ادامه فعالیت آنها شود و اگر هم بخواهد برای مقابله با آنها وارد منزل شود، نیاز به همکاری مسئولان قضایی کشور دارد.

از آنجا که در سال های اخیر، بسیار نادر بوده حکم قضایی ورود به منزل برای جلوگیری از تهیه غذاهای خانگی صادر شود، تهیه کنندگان غذای خانگی در منازل نیز از این خلا قانونی سوءاستفاده می کنند و در ایام ماه رمضان از این بازار غیرقانونی به اوج سودآوری خود می رسد.

در هر حال با این که معلوم نیست این غذاهای خانگی در چه شرایط محیطی و با چه مواد اولیه ای تهیه می شود، انتظار می رود مسئولان وزارت بهداشت، نیروی انتظامی و مسئولان قضایی برای بحث سلامت مردم هم که شده، در این ماه هماهنگی بیشتری با یکدیگر داشته باشند و با برخورد قهری با این مراکز غیرمجاز، حاشیه امن فعالیت های غیرقانونی آنها را از بین ببرند.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.31782s, 18q