رئیس انجمن ارتوپدی ایران:

70درصد مشکلات دارو و درمان ناشی از سوء مدیریت است/رشد منفی 5درصدی بودجه سلامت

۱۳۹۲/۰۴/۲۸ - ۱۱:۱۸ - کد خبر: 78468
سلامت نیوز:‌ رئیس انجمن ارتوپدی ایران گفت: 30 درصد مشکلات حوزه دارو و درمان کشور ناشی از تحریم و 70 درصد ناشی از سوء مدیریت است،اعتبارات حوزه سلامت امسال منفی 5درصد رشد داشته و تعداد بیمارانی که به علت هزینه درمان فقیر می شوند، افزایش یافته است.

به گزارش سلامنت نیوز به نقل از فارس، تقی نوربخش، شب گذشته در مراسم ضیافت افطار انجمن حمایت از بیماران کلیوی گفت: نظام سلامت ما با چالشهای جدی مواجه است. برخی از این مشکلات ناشی از تحریم و کمبود منابع و بخشی نیز ناشی از سوء مدیریت است.

وی گفت: کل بودجه جاری کشور امسال در لایحه دولت 170 هزار میلیارد تومان بود که مجلس آن را به 230 هزار میلیارد تومان افزایش داد ولی در کل با کسری بودجه 90هزار میلیارد تومانی در سال جاری مواجه هستیم.

نوربخش ادامه داد: کل بودجه بخش سلامت کشور در سال جاری نیز 23  هزار و 500 میلیارد تومان است که نسبت به سال گذشته منفی 5 درصد رشد دارد یعنی رشد بودجه بخش سلامت امسال منفی است.

وی ادامه داد: در حوزه دارویی با توجه به تغییر نرخ ارز و مشکلات بانکها و گمرک با نگرانی ها و مشکلات جدی مواجه هستیم.

رئیس انجمن ارتوپدی ایران گفت: به طور کلی 30 درصد مشکلات حوزه سلامت مربوط به تحریم و 70 درصد ناشی از سوءمدیریت است.

به گفته وی در حوزه دارویی مستقیماً با تحریم مواجه نیستیم اما مشکلات بانکی و تبادلات مالی باعث شده که امکان بازگشایی LC یا حساب اعتباری مقدور نباشد و داروسازان برای خرید مواد اولیه مجبور باشند به صورت نقدی و با 100درصد پیش پرداخت عمل کنند.

نوربخش اضافه کرد: این مسئله به شدت تولید کنندگان دارو را با کمبود نقدینگی مواجه کرده است از طرفی حدود 60 میلیون یورو داروی خریداری شده به علت مشکلات ارزی بین بانکها و گمرک در انبارهای گمرک مانده و ترخیص نشده است.

وی گفت: برای حل این مشکلات کارگروههایی در دولت آقای روحانی تشکیل شده و تلاش می شود با همکاری و همفکری کارشناسان همه گروهها و از همه تفکرات طی یک برنامه 100 روزه بتوانیم این مشکلات را به حداقل ممکن برسانیم.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات مهم کمبود منابع بیمه هاست و به همین علت از پوشش مناسب هزینه داروها و خدمات درمانی استنکاف می کنند، البته اعتبارات بیمه تأمین اجتماعی اخیراً حدود 90 درصد افزایش پیدا کرد و به حدود 1400 میلیارد تومان رسید اما با توجه به تغییر نرخ ارز دارو به 3 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

نوربخش اضافه کرد: البته اخیراً سازمان تأمین اجتماعی 90 درصد قیمت واقعی داروهای بیماران خاص را تقبل کرد که اتفاق خوبی است.

عضو سابق شورای عالی نظام پزشکی گفت: با این حال استکبار جهانی همچنان به دشمنی و ایجاد مشکل برای مردم ما ادامه می دهد و با وجود شعار حقوق بشر متأسفانه مشکلات زیادی برای بیماران ما به وجود آورده می آورد.

وی اضافه کرد: مشکلات و کمبودها همیشه وجود داشته است اما متأسفانه اوج مشکلات برای بیماران به خصوص بیماران خاص و سرطانی در سالهای اخیر بوده است، تعداد بیمارانی که به خاطر هزینه های خانمانسوز درمانی به زیر خط فقر می روند، قرار بود طبق برنامه چهارم به زیر یک درصد جمعیت در سال برسد اما اکنون به یک روایت به 6 تا 7 درصد و به یک روایت به 3 تا 4 درصد جمعیت افزایش یافته است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.52581s, 18q